Hamdolsun dünyanın merkezine konuşlandık

Değerli Düşünür Dostlarım,

Bilirsiniz milletçe tipik özelliğimizdir çabuk heyecanlanır, çabuk inanır, kızar ve çabuk seviniriz. Hayalkırıklıklarımız da bir o kadar çabuktur, hemen moralimiz bozulur, enerjimiz düşer ve kolayca küseriz. Bu huyumuza ilişkin son örnek Çorum ilimizin Dünyanın merkezinde yer aldığının tespit edildiğine ilişkin iddialar, Anadolu Ajansının haberleridir. Hikaye aynen şöyle gelişmiş ;

Dünyanın en büyük arama motorlarından Google'ın haritalama servisinin, dünyanın coğrafi merkezini Çorum kırsalını oluşturan bölge olarak açıkladığı iddia edilmiş. Şimdiye kadar yapılan hesaplamalarda teorik olarak dünyanın merkezi olan Çorum, Google Haritalar tarafından dünyanın merkezi olarak işaretlenmiş. Ancak kısa süre sonra Çorum'u "dünya yüzeyinin coğrafi merkezi" olarak işaretleyenin Google olmadığı, bir Türk sosyal medya kullanıcısı tarafından yapıldığı anlaşılmış. AA da bu konudaki haberini iptal etmiş. 

ilk bakışta fazla büyütmeye gerek olmayan tatsız bir şaka gibi görülebilir ama bizim çabuk heyecanlanıp ciddiye almak ve çabuk inanmak alışkanlığımız sayesinde konu yurt çapında haber oluverdi. Nitekim bu haber Çorum ilinde büyük bir sevinçle karşılanmış.

Konuya ilişkin Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’ndan dan yapılan yazılı açıklama kapsamında Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, fizikçilerin dünyanın merkezini Çorum olarak işaretlenmesinin şehir adına bir kazanç olduğunu kaydederek, “Turizm ve sanayimiz için bu fırsatı iyi değerlendirmemiz lazım” demiş.

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “NASA’nın ölçümlerine göre Çorum dünyanın merkezi olarak tespit edildi. Bu dünyanın en çok kullanılan ölçümleme sistemi. Yapılan doğru bir çalışma. Çorum dünyanın merkezi derdik. Şimdi tüm insanlık adına ölçümler yapılmış ve ortaya bu sonuç çıktı. Çorum esasında eski tarihlerden beri yerleşim yeri olan bir coğrafyadır. 7 bin yıllık tarih içinde 7-8 ayrı medeniyete ev sahipliği yaptı. Sonuç bizi çok da şaşırtmadı”demiş.

Çorum’un bugüne kadar leblebisi dışında yeteri kadar tanıtılamadığını söyleyen Külcü, “Bundan sonra dünyanın merkezi olarak da herkesin bildiği bir şehir olacak. En çok da turizm açısından katkısı olacağına inanıyorum” diyerek konuşmasını sürdürmüş. 

Çorum'un tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Külcü, sevincinden olsa gerek hızını alamamış ve şunları kaydetmiş ;

"Çorum esasında insanlığın kadim zamanlarından beri, çok eski tarihlerden beri yerleşim yeri olarak tercih ettiği bir bölgedir. Hititlerin ve Hattilerin başkentliğini yapmış olan bir şehirdir, coğrafyadır. 7 bin yıllık tarihi var, bu 7 bin yıllık tarih içerisinde 7-8 ayrı medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bunların hepsinin ayrı ayrı zenginliklerine sahip olan bir şehirdir. Dolayısıyla böyle bir sonucun ortaya çıkmış olması aslında bizi çok da şaşırtmadı. 'Nereden çıktı, aman aman niye böyle bir neticeyle karşılaştık' diye bir şaşkınlığın içerisinde de değiliz. Daha önce de buna benzer söylemler olmuştu."

Külcü, Çorum'un dünyanın merkezi olarak belirlenmesini en iyi şekilde değerlendireceklerini belirtmiş.

Sevgili Okurlar,

Turizm sektörümüzün kan ağladığı ve marifetli dış politikalarımız, uluslararası ilişkilerimizdeki muhteşem becerilerimiz sayesinde ciddi gelir kayıplarının söz konusu olduğu bu dönemde böyle bir haberin aslı olsaydı herçekten çok iyiydi, heyecanlanmak hakkımızdı ancak ne yazıktır ki bir internet meczubunun işgüzarlığından ibaret olduğu anlaşıldı ve sevincimiz kursağımızda kaldı..

Hazır gündeme gelmişken Çorum ilimizin çözüm bekleyen öncelikli sorunları nelerdir acaba diye merak ettim ve kısaca aşağıda belirtilen hususları buldum.

Çorum’un en öncelikli sorunları  ; 

Acil demiryolu ihtiyacı ; Çorum üzerinden Delice-Suluova demiryolu bağlantısının yapılması limanlara olan uzaklığı ortadan kaldıracak, böylece nakliye masrafları azalacak, Çorumlu sanayicilerin rekabet güçleri artacakmış.

Çorum  hızla göç veren iller arasında 10. sırada yer alıyormuş. “Göçü durdurabilmek ve Çorum insanımızı doğduğu yerde doyurabilmek için, işgücü imkânı oluşturabilmesine , yatırımların teşvik edilmesine, tarımsal desteklerin arttırılmasına, hayvancılığın geliştirebilmesine ihtiyaç varmış.
“Çorum’da havaalanı yokmuş . Bu eksiklik , Çorum'lu işadamlarının rekabet güçlerini olumsuz yönde etkiliyormuş, 
Çorum'daki hava kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu olmuş. İlaveten su kaynaklarındaki kirlilik ciddi boyutlarda imiş.
Çorum ilimizin sorunları arasında Kültür ve Turizm konuları da varmış. Çorum Kültür Merkezi bulunmayan 7 ilden biriymiş. Kentin alternatif ulaşım imkanları kısıtlıymış.   
Kent tarihi müzesine de büyük ihtiyaç varmış.
Demiryolu yatırımının hızlandırılmasına
Koçhisar Barajı?nın sulama kanallarının bir an önce yapılıp sulu tarıma geçilmesine
Sungurlu Kırankışla Barajı?nın hızlandırılmasına
İlçelerin teşvikte farklı statüde olmalarına
Çorum ilinin kalkınmada 5. Bölge olarak alınmasına
Çorum iline bağlı İlçelerde hayvancılık veya tarım organize sanayi bölgesinin kurulmasına
Veteriner veya ziraat fakültesine acil ihtiyaç varmış.

Değerli Düşünürler,

Hal böyle iken, yetkili ve ilgililerin sadece leblebi yerken hatırladıkları bu kadim kentimiz ivedilikle çözüm bekleyen bunca sorunu varken coğrafi olarak dünyanın merkezinde yer alsa ne olur ? kenarında köşesinde yer alsa ne ?

Her şeye rağmen Çorum halkının bu gizli internet kahramanına teşekkür etmeleri gerekir. Hiç olmazsa bu vesile ile kentin sorunları kamuoyunun ve medyanın geçici de olsa gündemine gelmiş oldu. Kimbilir belki bazıları biraz mahçup olur da Çorum'un sorunlarının çözülmesi için daha fazla gayret gösterirler.

Saygılarımla

Serdar Durat

Stratejist