Hıdrellez...

"Su başında su tası, gümüştendir kurnası,
bugün dilek tutanın, kabul olur duası".

Bugün günlerden Hıdrellez.

Dileklerimizi kağıtlara çizelim, yazalım, hatta gül ağacının altına gönlümüzden geçenleri çizelim. Tam geceyarısı olduğunda, dileklerimizi ağaca kırmızı iplerle bağlayalım, yada dibine koyalım, tüm yıl boyunca bereket getirmesi için bozuk paraları da koymayı unutmayalım. Muhakkak, sabah gün doğmadan dileklerimizi alıp, sırtımız denize dönük olarak atalım.

Yaşadığınız yerde deniz mi yok, o vakit yolda ki su giderine atın sizde.

Dilerseniz, güneş batınca tüm erzak dolaplarının kapaklarını, bereketle dolsun - taşsın niyetleriyle, gün doğana kadar açık bırakalım. Bulursanız, minicik bir torbaya, karınca yuvasından kum doldurun (aman üstten alın). Sonra da, evinize, işyerinize, cüzdanınıza koyun. Bolluğa, berekete iyi gelir. Cüzdanlarınızın ağzı, sabaha dek açık dursun. Kimbilir, Hızır geçer üzerinden belki.

İşte bunlar, benim Hıdrellez ritüellerim. Her yıl, Sevgilimle mutlaka uygularız. Hem de, hiç üşenmeden.

Hıdırellez ya da Hıdrellez (Azerice: Xıdır Ilyas ya da Xıdır Nəbi), Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardanbiridir.

Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır.

Hıdırellez günü, Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır. 6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden, 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip, sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir. (Vikipedi)

Hepimizin tüm dilekleri kabul olsun.  Günaydınlar, sevgili gül ağaçları.

* * * * *

ANNELER GÜNÜ...

Bu Pazar günü, Anneler Günü. Her yıl olduğu gibi, Mayıs ayının ikinci pazarı en heyecanlı gündür.

Hediyeler alınır, sofralar kurulur, nefis kahvaltılar edilir.

Bizim evde, neredeyse her sene, hem Annemin hem de Sevgilimin Annesine yaraşır, şahane bir sofra kurarız. Onları, elimizden geldiğince ağırlamaya çalışırız.

Benim, Anneler Gününde tek karşı olduğum şey, bunun çok fazla maddiyata dökülmesi. Aman da aman, cep telefonuma yaklaşık bir aydır, ne mesajlar geliyor. Eminin, sizde muzdaripsinizdir bu durumdan.

Mücevher, otomobil, züccaciye, tekstil, ev reklamı bile var, yani neredeyse almazsanız, rezil olacaksınız. Öyle bir, baskı var.

Benim bu yıl için, naçizane bir önerim var.

Yaşadığınız Şehirde bulunan, Şehit Dernekleri ile iletişime geçin.  Birçok evladını kaybetmiş Anne var. Yarım elma gönül alma babından, bir hediye alın. İnanın, çok - çok mutlu edeceksiniz onları. Belki tek evladıydı toprağa verdiği, belki geride üç - beş tane daha var. Hiç fark etmez, azıcık gözlerinde ki hüznü almış olursunuz, fena mı.

Hem, annelerimiz de, böylesine manalı bir öneriye  karşı çıkmaz, diye düşünüyorum.

Ben şimdiden, tüm Annelerimizin o herde deva ellerinden öpüyorum. İyi ki varsınız.

* * * * *

MİNİK NOTLAR ...

- Bu aralar ben dahil, hepimiz rejim derdine düştük. Eh, yaz kapıda şekerler.

- Malumunuz, su rejimin olmazsa olmazlarındandır, öyle değil mi.

- Aramızda, su içmekte zorlananlar var ise, hemen bi koşu gidin paylex bardakların, yarım karış boyunda olanlarından alın.

- İnanın, hiç çaktırmadan sukolik olacaksınız.

- Gelelim bu ara dilimden düşmeyen şarkılara.

- Leyla - Ayşegül Aldinç

- Janti - Murat Boz

- Ayla Çelik - Bağdat

- 27 & Birol Namoğlu (Gripin) - Muhtemel Aşk

* * * * *

LÜGAT 365...

Gelelim bu hafta ki kelimemize;

MÜPHEM;

Anlaşılmaz. Belirsiz. Açık olmayan. İdraktan yoksun olan. Dilimize Arapçadan geçen kelime. Belli etmemek manasına gelen ibham kelimesinden türetilmiştir.

* * * * *

Sevgili Evren, bugünden Pazartesi gününe değin, sağlığımız zımba gibi olsun, bereketimiz taşsın sel misali, ruhumuz aydınlık, mutluluğumuz tavan yapsın, müjdeli haber duyalım bolca, kutlamalar yapmak için şahane sebeblerimiz olsun, hüzün - gözyaşı - öfke - kindarlık - hasetlik uzak dursun pls.

Pazartesiye kadar hoş kalın, hoşça kalın.