I found my love in portafino ...

Yıllardır, keyifle dinlediğim bir şarkıdır kendileri. Dalida, Andrea Bocelli, gibi birçok ünlü sesten, farklı yorumlarla dinledik bu şarkıyı. Dinlerken de, hep merak ettiğim bir şey vardır. Portofino' da aranan aşk, gerçekten bulunmuş mudur.

Sen kimsin, nereden kalktın Portofino' ya gittin, dedim ve araştırmaya başladım. Fred Buscaglione (şarkıcı & aktör), bu tek İngilizce satırlı, İtalyanca şarkıyı, bundan tastamam, 58 yıl önce yazmış. Ve 38 yaşında,  göçmüş - gitmiş bu dünyadan. Pembe  Ford Thunderbird içinde.

Yaşadığın Şehirde, bulamadığın aşkı, orada nasıl buldun. Bu şarkıyı, yazdıracak kadar aşık oldun. O aşk, şarkının hakkını verip yaşandı mı. Yoksa, platonik mi yaşandı. Her ne olursa olsun, sağlam bir duygu sağanağı neticesinde, bu enfes şarkı çıkmış ortaya.

Ne bileyim merak işte. Merak kediyi öldürürmüş derler. Aman kimseler ölmesin.

Aşık olsun, aşka düşsün, aşktan başı dönsün. Ve bu şarkı eşliğinde bol - bol dans etsin. Kumsalda, yıldızların altında, sıcak bir yaz akşamında.

Şimdi, gelelim bu şarkıya konu olan Şehire.

Portofino, kuzeybatı İtalya'da Ligurya bölgesinde, Genova iline bağlı bir belde.

Portofino beldesi alan itibariyle, Genova ili içerisinde en küçük belediyedir. Rengarenk evlerin çevrelediği bir küçük limanı vardır. Bu küçük nüfuslu sahil beldesi, İtalya' nın ve Avrupa'nın, en şiirsel yerleşkelerinden biri olduğu, genellikle kabul edilmektedir. (Alıntı)

Benim, yıllardır bir hayalim var. Üstü açık bir arabayla, gezebildiğim kadar İyalya' nın Amalfi sahillerini gezmek. Dantel gibi koylarda, Sevgilimle bir sürü anı biriktirmek. Çok mu zor, hayır asla. Ama, hayatın içinde koşarken, böylesi uzun bir tatile vakit ayırmak gerekiyor. Şimdilik bizde, uzun haftasonu tatilleriyle, idare ediyoruz. Hem de, keyifle.

Böyle bir tatilinde, sırası gelecek elbet.

* * * * *

8 MAYIS 2016 PAZAR GÜNÜ,
TÜM DÜNYA AYNI ANDA, KOŞAMAYANLAR İÇİN KOŞACAK ...

Vay be, bu Dünyada hala, kalbi güzel atan insanlar varmış, demiştim, ilk koşuyu duyduğum zaman.

Bu yıl, üçüncüsü düzenlenecek olan etkinliğe,  İzmir ev sahipliği yapacak. İlk iki koşunun, ev sahibi Alanya idi.

Wings for Life World Run, katılımcıları dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, yarışa aynı anda başlıyorlar. Resmi lokasyonlarda olmayanlar da, akıllı telefonlarından Selfie Run uygulamasıyla yine aynı saatte start alabiliyor. Koşanlar ve tekerlekli sandalyeli yarışmacılar yan yana yarışıyor. Toplanan Bağışın %100’ü Omurilik Araştırmalarına Aktarılıyor.

(Alıntı)

Bu etkinlikte yer alan herkesi, kocaman tebrik ediyorum. İyi ki varsınız, koca yürekli insanlar. Dünya sizlerle güzel.

•••••••

DİZZY BRASSERİE  BAR & CAFE
YENİKÖY ...

Yeniköy, İstanbul' da en sevdiğim semtlerin başında gelir. Mahalle kültürü hakimdir, bu şirin semte.

İrili, ufakli şahane cafeleri, restoranları ile doludur. Ayrıca, dört ayaklı dostu bir semttir.

Dün akşamüstü, arkadaşlarımız bizi, Yeniköy - Dizzy' deyiz hadi sizde gelin diye arayınca, atladık gittik.

Yeniköy' de ana caddenin üzerinde bir yer. Adresi bulmak, son derece kolay. Bence, Yeniköy yeni bir gizli bahçe kazanmış. O çılgın Boğaz trafiğini, hiç farketmiyorsunuz.

Dekorasyonu kesinlikle, göz yormuyor.

Biz Sevgilimle, dün itibariyle özel bir rejime başladığımız için, menümüzü ona göre seçtik. Kendimizi, o şahane patateslerden nasıl uzak tuttuk, hiç sormayın.

Servis on numara, menüsü oldukça zengin. Dizzy Brasserie, bahçesinde kahvaltı yapabileceğiniz, ve dünya mutfağından seçkin lezzetleri tadabileceğiniz, bir mekan olmuş.

Mutfak, ödüllü bir Ahçı olan, Tariq James' e emanet.

2006 yılında, füzyon mutfak ödülü alan James, baharat ve soslarıyla ünlü olup, yemeklerde ve tatlılarda hazır sos asla kullanmıyormuş.

Buranın sahipleri ise, gencecik iki erkek kardeş. Küçük kardeş Yasin Bey, yıllarca, gittiğimiz adına çok aşina olduğumuz, mekanlarda 12 yıl Barmenlik yapmış biri. Hal böyle olunca, henüz tatmadığım, Dizzy Passion,  Dizzy Ginger Fresh gibi kendine özgü kokteylleri, tatmak için, mutlaka tekrar uğrayacağım.

Bu düzende kalırlarsa, Yeniköy' ün yeni gözbebeği olurlar, gibime geliyor.

* * * * *

Sevgili Evren, yılın beşinci ayımız & yeni haftamız sağlıklı & bereketli & refah & yolumuz açık & yüreğimiz ferah & su damlası kadar berrak & huzurlu & hayırlı geçsin pls.

Perşembe gününe kadar hoş kalın, hoşça kalın.