İki Farklı Hatip, İki Farklı Hitabet ve Bir Tespit

Değerli düşünür dostlarım,

Bir gün ara ile hitabet sanatına ilişkin iki farklı örnek gördük. Birincisi AKP’nin olağan kongresinde sayın Başbakanın konuşması, diğeri ise TBMM nin açılışında sayın Cumhurbaşkanının konuşması idi. Her ne kadar maksat ve hedefler, muhatap alınan kitleler, katılımcıların profili, konuşmaların yapıldığı ortamlar, içerikler birbirinden ayrışsa da bu iki konuşma arasındaki en önemli farkın uslup konusunda olduğu dikkat çekmiştir. Aslında genel beklenti her iki konuşmanın prensipler ve anafikir bazında örtüşeceği yönünde idi ancak fikir ayrılıkları olduğu da bizzat Başbakan Erdoğan tarafından dile getirilmiştir. Başbakan daha ziyade irticalen (metne bağlı kalmadan) konuşma tarzını seçmiş, Cumhurbaşkanı ise üzerinde çok hassas düşünüldüğü ve dikkatli bir çalışma yapılarak hazırlandığı aşikar olan bir metin okumayı tercih etmiştir. Her ikisinin de sözlerinde iştirak etmediğim bir çok husus olmasına rağmen kendi jargonlarını muhafaza eden güçlü hatipler olduklarını inkar edebilmek mümkün değildir. Öte yandan başbakanı dinlerken gözyaşlarına boğulan hayranlarının ayni günün akşamında açıklanan zamlardan nasıl etkilenecekleri ve yabancı basın organlarındaki yorumlar konusundaki farkındalıklarından emin değilim.

Sevgili okurlar, Başbakan konuşmasında gerek iç kamu oyuna ve gerekse uluslararası camialara dönük propaganda yapmak gereğini duymuş, kongreyi bu konuda fırsat olarak değerlendirmiş, icraatlarını anlatmış, milliyetçi ve mukaddesatçı ifadelere ağırlıkla yer vermiş,normal stratejik standartların çok ötesine geçerek 50 yılı aşan vizyon bildiriminde bulunmuştur. Geleceğe dönük bireysel stratejik planını ise zımnen de olsa açıklamış,farklı görevler ve ünvanlar ile yine hizmete devam edeceğini belirterek belki de ilk kez Çankaya’ya aday olduğunu bu denli net bir şekilde beyan etmiştir. Yine konuşmasının bir yerinde Cumhurbaşkanlığına ve/veya Başkanlığa tek aday olması gerektiğini de üstü kapalı olarak vurgulamıştır. Başbakanın konuşmasının kapsamı,İnandırıcılığı ve etkileyiciliği konusunda basında eleştiriler de övgüler de olmuştur. Her ne kadar geleceğe dönük planlarında ‘’bu can bu bedende olursa’’ deyişini kullandıysa da tek başına tüm sistemi kontrol altında tutmak ve her şeye kumanda etmek konusundaki aşırı iştahı ve hırsı toplumun diğer kesimlerinde endişe ile karşılanmış ve ürkütücü bulunmuştur.

Cumhurbaşkanı ise yüksek demokrasi ve hukuk standartlarından, siyasi nezaketten,uygar müzakare kültüründen,TBMM nin milli sorunların çözümü için en önemli zemin olduğundan, çok yönlü uluslararası ilişkilerden dem vurmuş ve siyasi tandans kaygılarından arınmaya özen gösteren olabildiğince tarafsız ve kapsayıcı bir uslup kullanmıştır.

Değerli düşünürler, bu iki farklı hitabet ve hatip arasında daha fazla bir mukayeseye girmenin pek bir anlamı ve yararı olacağı kanısında değilim. Ancak sonuç itibarı ile yadsınamayacak bir analiz sanırım şudur ki ; 2014 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçiminin bu güne kadar lanse edilmeye çalışıldığı gibi pek te öyle kardeşlik hukuku içinde, sancısız geçmeyeceği gerçeğidir.

Nitekim sayın Gül,kendisini tatmin ve onore edecek başka bir görev almadığı sürece Cumhurbaşkanlığı adaylık hakkından kolayca vazgeçebilecek, ben artık emekli olayım, torunlarımı seveyim, anılarımı yazayım, kardeşim Erdoğan buyursun gelsin, tek adam olsun diyecek bir duruş sergilemiyor. En azından bana öyle gelmiyor.

Bu köşeyi takip eden okurlar bilirler, ‘’Şehit acılarına rağmen makam paylaşımı’’ başlıklı eski bir yazımda Cumhurbaşkanlığına aday olabilecek çok değerli başka bir çok insanımızında olduğunu vurgulamış,biraz da medyanın çanak tutması ile bu yüce makam için sadece iki namzet varmış gibi bir anlayışı ve ön kabulu topluma enjekte etme gayretlerini eleştirmiştim. Ne yazıktır ki, halen bu tartışmalar ayni eksende sürmekte, bu durum benim gönül ve fikir dünyamda asil milletimize karşı yapılan büyük bir haksızlık-emrivaki gibi gelmektedir.

Saygılarımla

Serdar DURAT

Stratejist

02.10.2012