İki yüzlü matem insanlık ayıbıdır

Değerli Düşünür Dostlarım,

ABD'li pop şarkıcısı ve söz yazarı Prince Rogers Nelson 57 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı Minnesota'daki evinde ölü bulundu. 

Prince, müzik dünyasının en yaratıcı isimlerinden biri olarak tanınıyordu. Sanatçı, jazz, funk ve disko türlerini bir araya getirdiği şarkılarıyla milyonların hayranlığını kazandı. 1970'lerin sonunda artan şöhretini her geçen yıl daha da katladı. "Purple Rain" ( Mor Yağmur ) adlı şarkısı ile dünya çapında ün kazandı. Çok sayıda Grammy ödülünün sahibi olan Prince, "Rolling Stone" dergisinin düzenlediği Tüm Zamanların En İyi 100 Sanatçısı listesinde de yirmi sekizinci sırada yer almıştı. 

Toprağı bol ,mekanı cennet olsun. Sevenlerine sabırlar dilerim.

Sevgili okurlar,

Prince için dünya genelinde milyonlarca hayranı yas tutmaya başlamışlar. ABD de Minnesota Belediye Başkanına binlerce taziye telefonu geliyormuş. ABD televizyon kanalları normal yayın akışlarını değiştirerek Prince için özel program yapmaya başlamışlar.

Eyfel kulesi Prince anısına en meşhur şarkısından esinlenerek mor renkli ışıklandırılmış.

Matem , sevdiklerini kaybeden insanların acılarını yaşamaları hali olup kendi tercihleri ve haklarıdır, bizi ilgilendirmez. Ancak şu soruyu sorma hakkımızı da kimse elimizden alamaz.

Suriye'deki iç savaştan kaçıp Avrupa ülkelerine göç etmeye ve insanca yaşamaya 

çalışan insanlar arasından bebekler dahil yüzlercesinin göz göre göre Ege Denizinde boğulmalarına seyirci kalan, bir damla bile göz yaşı dökmeyen Batılı sanatseverlerin nezdinde bu bahtsız Doğulu çocukların Batılı bir pop yıldızı kadar anlamı ve değeri yok mudur ?

Ateş düştüğü yakar ve acılar yarıştırılmaz ama matemler de başkalarının acılarına duyarsız kalıp görmezden gelerek işine geldiği gibi tutulmaz . Aksi takdirde her konuda olduğu gibi matemin de ikiyüzlü olanı inandırıcılıktan uzaklaşır ve insanlık için büyük ayıptır.

Dünya barışının tesisi, medeniyetler arası çatışmanın önlenmesi, açlık ve kuraklıkla mücadele, sınır aşan terörizmle baş edebilmek için her şeyden evvel empati kurabilmek, kendimizden başka

İnsanların da acılarından haberdar ve müteessir olmak şarttır. 

Saygılarımla
Serdar Durat
Stratejist