İstikşafi görüşmeler sonrası koalisyon umutları

Değerli düşünür dostlarım,

CB Erdoğan hükümeti kurma görevini seçimlerden tam 32 gün sonra Başbakan ve AKP genel başkanı Davutoğlu'na verdi. Seçimlerden önce meydan mitinglerinde " Koalisyon felakettir, kaostur" mesajlarını veren Erdoğan'a bir önceki 2011 seçimlerinde AKP tek başına iktidar olabilecek oy aldığı için de olsa zamanın CB Gül tarafından seçimlerden 17 gün sonra hükümeti kurma görevi verilmişti. 

Başbakan Davutoğlu demokratik teamüller doğrultusunda AKP den sonra en çok oy alan CHP den başlamak üzere sırası ile MHP ve HDP ile görüştü. Bahsekonu görüşmeler kapsamında yeni bir terim gündeme geldi ve hep birlikte "istikşafi" kelimesinin anlamını öğrenmiş olduk.
Sevgili okurlar,

Davutoğlu, CHP yi ziyaretinin ardından bir açıklama yaparak ;

"Mutabık kalınmış bir koalisyonun müzakereleri değil bunlar. Bunlar, bir müzakere öncesinde, tarafların birbirini doğru anlamalarını temin edici ön görüşmeler. Bir yanlış anlaşılma varsa bunun giderilmesi, istikşafi, yani karşılıklı keşfetmeye ve olası işbirliği için zemin oluşturmaya dönük müzakereler " dedi. 

Bir gün ara ile yapılan MHP ve HDP ziyaretlerinde ise görüşmelerin " istikşafi" kapsamda dahi olamadığı yani bu partilerle koalisyon ihtimalinin bulunmadığı gayet net bir şekilde anlaşıldı.

Bu arada CB Erdoğan boş durmadı. İftar yemekleri ve namaz sonrası cami çıkışlarında verdiği anlamlı beyanatlar ile " Zaman peşrev zamanı değil, hizmet zamanıdır. Dolayısı ile bir an evvel koalisyon hükümeti kurulmalıdır" dedi.

Böylece merhum CB Demirel'in " Dün dündür bu günde bu gün " şeklindeki veciz sözlerinin Türkiye'nin siyasi hayatında ne kadar değerli olduğunu anımsattı.

Değerli düşünürler,

Davutoğlu, " Beni görevlendiren makamın meşruiyetini tartışmam" diyerek CB Erdoğan'nın anayasal sınırlarına çekilmesini kırmızı çizgi olarak şart koşan olası koalisyon ortaklarına set çekti.

Halihazır konjonktür, yakın geleceğe ilişkin yapılan projeksiyonlar ve siyasi analizler erken seçimin mevcut tabloda ciddi değişiklikler getirmeyeceği yönündedir.

Siyasi liderler tarafından seçimlerden önce o kadar büyük laflar edilmiş, gemiler ve köprüler yakılmıştır ki şimdi ne kadarı fedakarlık, uzlaşı için esneklik tir ? nereden sonra döneklik ve/veya tükürdüğünü yalamak olur ? bilemedikleri için " istikşafi" görüşmeler kapsamında tabiri caiz se kıvranıyorlar.

Sonuç ne olur bu günden kestirmek ve iddialı yorumlar yapmak mümkün görülmemektedir. Şu kadarı kesindir ki ? AKP - CHP veya AKP-MHP koalisyonu kurulursa da , erken seçime gidilirse de henüz bilmediğimiz arapça-Osmanlıca-Farsça kökenli yeni bir terim günlük hayatımıza girecektir.

Anlasak ta anlamasak ta, sevsek te sevmesek te Ülkemiz için hayırlısı olsun dileklerimizle " Eyvallah " diyerek hayatımıza devam edeceğiz.