Kadınsal mevzular

İstisnalar kaideyi bozmaz diyerek yazıma başlıyorum...

Kaç zamandır sosyal medyada  gözüme sürekli kadın arkadaşlarıyla eğlenen evli kadınlar çarpıyor. Eşlerini yanlarında neredeyse hiç görmüyorum.  

Altılı, sekizli gruplar sürekli fotoğraf paylaşımları. Ben çok mutluyum pozları.

Bana öyle geliyor ki bu kadınların büyük çoğunluğu mutsuz. 

Ve maalesef kocaman bir mutluluk oyunu oynuyorlar. Yani, kendilerini kandırıyorlar ( maddiyat için katlananlar ise başlıbaşına ayrı bir konu ). Sakın yanlış anlamayın, aaa ne ayıp, olmaz öyle şey düşüncesiyle asla yazmıyorum.

Sadece demek istiyorum ki, bu hayat sadece bir tane. Mutsuzsanız atlayın cesaret kuşunun kanadına, uçun özgürlüğe doğru. Çoluk,çocuk diye bıdı bıdı söylenmeyin. Belki de hayatınızı sil baştan yazmanızın vakti çoktan gelmiştir. Az cesaret diyorum.

İçinizden " Sen hiç dostlarınla çıkmaz mısın? " dediğinizi duyar gibiyim. Samimi olarak söyleyeyim kırk yılda bir. Hani konuşacak çok konu birikmiş se kızlarla yemeğe gideriz, deliler gibi sohbet eder yer,  içer, güleriz. Ama bir dahaki buluşmamızda eşlerimizde olur yanımızda.

Bu yazdıklarım esasında taa bekarlık günlerimden beri gözlemdiklerime dayanıyor. Bir, üç, beş derken çarşı bir karışıyor, sormayın gitsin. Pirincin taşını ayıklamakla bitiremeyenlere şahit oldum.

Onun için aman diyeyim, halat incelir incelir bir gün küt kopuverir. Ez cümle, ayrı şarkı söylemek geçici mutluluklar yaratır. Bakın bakalım aynı şarkıyı söyleyebiliyor musunuz. Yoksa istikamet kuşun kanadı, hem de herşeye rağmen. 

Unutmayın, Yine de istisnalar kaideyi bozmaz...

* * * * *

GÜMÜLCİNE' li GÜLFİDAN ...

İşte size inanılmaz gerçek bir kadın hikayesi. 

Gülfidan, yıllardır dostlarımızın yazlık ev işleri sorumlusu. Geçen gün kahvelerimizi içerken sohbet ediyoruz. Üç yıldır baktığı Alzheimmer hastası kayınpederi bu ilkbaharda vefat etmiş. 

Derken sohbet uzadı, konu geçmişinden açıldı. Meğer Gümülcine' den gelmiş Alaçatı'ya. Yıllar içinde de gönlüne göre biriyle evlenmiş, çoluk çocuğa karışmış.

Ama hayatının Gümülcine kısmı çok hüzünlü. Bir gence sevdalanıyor, büyük aşk yaşıyorlar, ama aile engel oluyor. Oğlanın maddi imkanları gani , kızın ise tam tersi. Bakıyor olmuyor, atladığı gibi otobüse ver elini Alaçatı.

Uzun zaman sonra bir haber oğlan Gülfidan' a kavuşamadığı için canına kıymış. Dinlerken tüylerim diken diken oldu.   Ne aşkmış dedim içimden. Yıllar sonra günlerden bir gün mezarına çiçek koymaya gidiyor, rahmetlinin annesi bir hırs o çiçekleri yolup atıyor.

Yahu sen o çiçekleri koparsan ne olur, hem sevdalıları ayır, hem de oğlun göçsün gitsin bu dünyadan. Bir demet gülden ne istersin be kadın.

Ya işte böyle. Ne hayatlar var değil mi, kimbilir bazen yakalıyoruz aynı Gülfidan gibi, bazende geçip gidiyor yanımızdan usulca.

* * * * *

ALAÇATI NOTLARI...

- Cumartesi her yıl olduğu gibi Alaçatı Pazarına uğradık. Sebzeler ve meyvalar kasa - kasa yüklen götür o derece muhteşem.

Kıyafet ve takı tezgahlarını anlatmaya sayfalar yetmez. Herkesin zevkine göre mutlaka birşeyler var.

- Gelelim eğlence kısmına; bu yıl gece hayatı Hacı Memiş tarafına kaymış. Fakat heyecanı yok. Aşırı kalabalık değil. Bazı dükkanların, maalesef kepenkleri kapalı.

- Cin by Göz Hacımemiş /  Gözde & Övge Oğulktürk' ün bu yıl dostlarıyla birlikte Göz Grubuna dahil ettikleri Cin Bistro - Pub bu yılki gözdemiz. Harika bir mekan yaratmışlar. Bizler çok sevdik. Yolunuz Alaçatı'ya düşerse uğramamızlık etmeyin derim.

- Silence Of The Bees / işte Elvonun ruhu bu dediğim bir mağaza. Mayolar, Tshirt ler, elbiseler, ayakkabılar enfes. Neredeyse tüm dükkanı kapıp gidebilirim. Meğer İstanbul Galata ve İzmir Alsancak'ta da şubeleri varmış. Uğrayacak olursanız lütfen çok fazla birşey almayın banada bırakın birazcık.

* * * * *

Sevgili Evren, bugünümüz ve tüm haftamız sağlıklı, bereketli, hareketli, enerjik, can sıkıcı konulardan uzakta, kapılarımızın şansa / mutluluğa / kahkahaya açılacağı, beklenmedik güzelliklerle karşılaşacağımız, ferah mı ferah geçsin pls.

Perşembe gününe kadar hoş kalın, hoşça kalın.