Kaynayan Kazan

 

Ak Parti'deki genel başkan değişiminin, Kılıçdaroğlu'nun 'başkanlık kanlı olur' açıklamasıyla rating yarışına tutuştuğu şu günlerde yazı konusu bulmak uzun mesai ve uğraş gerektirmiyor. Hatta 'kaynayan kazan' misali iç siyaset, Suriye'de devam eden savaşı ve Avrupa'da vizesiz dolaşma ihtimalini uzun bir süre daha gölgede bırakacak gibi duruyor.

Gelişmelerin kimine olumlu kimine olumsuz fikirler biriktirdiğim için her birini ayrı başlıklar halinde ele almayı uygun görüyorum.
- Yıllar yılı milli irade vurgusuyla oyunu arttırmış bir siyasi oluşumun yüzde 49 almış başbakanını seçim dışı yöntemlerle koltuğundan ayırmasını onaylamıyorum. Diğer yandan, 'Gün bugündür! Üç vakte kalmaz iktidar partisi bölünür!' diye ellerini ovuşturan muhalefeti şaşkınlıkla izliyor, CHP ve MHP'nin içindeki ayrışmalar Ak Parti'den çok daha ileri boyuttayken mevcut durumdan nasıl rant sağlamaya çalışacaklarını merak ediyorum.
- Ahmet Davutoğlu'nun ayrılış sürecine olumsuz baksam da Binali Yıldırım tercihini doğru buluyor ve selefinden başarılı olacağını umuyorum. Ak Parti'ye mesafeli duran kesimlerin bile beğendiği bir bakanla 'düşük profil' yakıştırmasını bağdaştırmıyor, aleyhindeki karikatürlerin  önyargı ve aceleyle hazırlandığını düşünüyorum.
- Son olarak, Kılıçdaroğlu'nun malum açıklamasına karşılık göreve ilk geldiği günleri hatırlatmayı tercih ediyorum. Medyanın o dönemde kendisine biçtiği 'sakin güç' imajının hakkını verirse hem yüzünü güldüren seçim sonuçları biriktireceğini hem de CHP'ye vurarak Ak Parti'ye yaranmaya çalışan yorumcuların ekmeğine daha fazla yağ sürmeyeceğini öngörüyorum.