KDV indirimleri perakende satış fiyatlarına yansımalı

Dolaylı vergi yükünün azaltılması açısından, bazı hizmetlerde uygulanan KDV oranlarının % 8 ve % 1’e indirilmesini olumlu karşılıyoruz.
KDV oranlarındaki indirimlerin perakende satış fiyatlarına yansıtılmasını, tüketicilere uygulanan satış fiyatlarının (özellikle yeme içme, yolcu taşımacılığı fiyatları gibi) indirilmesini bekliyoruz.
Bu konuda, yetkili devlet kurumları denetim yaparak, vergi indirimlerinin perakende satış fiyatlarına yansıtılıp yansıtılmadığı sürekli kontrol edilmelidir.
Ayrıca, fiyatları yükseltip, KDV indirimi ile düşürülmüş gibi “Yalancı indirim” yapacak işletmelere karşı tüketicilerimiz dikkatli olmalıdır. Bu tür işletmeler Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na şikayet edilmelidir.
Kamuoyuna ve yetkililere duyurulur.

Levent KÜÇÜK

Genel Başkan

Tüketiciler Derneği/TÜDER

instagram.com/leventkucuk1
twitter.com/27Ekim
linkedin.com/in/levent-küçük-51541a58/


levent küçükLEVENT KÜÇÜK KİMDİR ?

27 Ekim 1965 Osmaniye Doğumlu. İlk, orta, lise eğitimini Osmaniye'de tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F. Maliye Bölümü Mezunu. Aynı üniversitede Maliye (Mali Hukuk) Ana Bilim Dalında Yüksek Lisansını tamamladı.

1992 yılından itibaren 15 yıl Maliye Bakanlığı Vergi Denetmeni (Müfettişi) olarak İstanbul'da görev yaptı. 10 Ekim 2007 tarihinden itibaren İstanbul Teknik Üniversitesi'nde İç Denetçi olarak denetim ve danışmanlık görevi yapmaktadır. SMMM ve Bağımsız Denetçi Belgesi sahibidir. Evli, eşi emekli bankacı, 1 kız çocuk babası.

Vergi Müfettişleri (Denetmenleri) Derneği İstanbul Şube Başkanlığı görevinde bulundu.
26.03.2014 tarihinden itibaren, merkezi Bakırköy’de olan, 1995 yılından beri faaliyette bulunan Tüketiciler Derneği-TÜDER Genel Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Bakırköy Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti ve Bakırköy Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesidir. Tüketicileri bilgilendirici, bilinçlendirici ve kamuoyunun dikkatine yönelik çeşitli yazı ve açıklamaları bulunmaktadır.

A+ A-