Kral Öldü Yaşasın Petrol !

Değerli Düşünür dostlarım,

Suudi Arabistan Kralı Abdullah vefat etti ve kendi inançları, gelenekleri uyarınca sade bir törenle toprağa verildi. Suudi Arabistan'da yas ilan edilmemiş olmasına rağmen bazı ülkeler bu "derin acı " ile çok sarsıldılar ve ulusal yas ilan ettiler. Açık kaynaklardan öğrenebildiğimiz kadarı ile yas ilan eden ülkeler ve yas süreleri aşağıda belirtilmiştir. Yapılan açıklamalarda İslam ümmeti çok değerli bir liderini kaybetmiştir denildi. Kendilerini ümmet ve Kral Abdullah'ı da dini liderleri olarak görenlerin tercih ve takdirleridir.

Türkiye 1 gün
Ürdün 40 gün
Mısır 7 gün
Hindistan 3 gün
Bahreyn 40 gün
BAE 3 gün
KATAR 3 gün
TUNUS 3 gün
İNGİLTERE 1 gün

Sevgili okurlar,

Müslüman olmayanların Kral Abdullah'ın cenaze törenine katılmaları kabul edilmediği için taziyelerini, bir anlamda yeni Kral Selman Bin Abdülaziz'e tebrik ve sempatilerini sunmak üzere Riyad'a gidecekleri açıklanan devlet ve hükümet başkanları ise şu şekildedir.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron , ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve en dikkat çekici olanı ise Hindistan ziyaretini kısa keserek Suudi Arabistan'a gideceği açıklanan ABD Başkanı Barack Obama.

Paris katliamı sonrasında düzenlenen özgürlük yürüyüşü için Fransa'ya üst düzey bir temsilci dahi göndermeyen ABD nin, 91 yaşındaki Kral Abdullah'ın vefatından dolayı duyduğu "üzüntü " ve bizzat Başkan Obama'nın taziye ziyareti yapması "muhteşem bir insanlık örneği " olup gerçekten her türlü takdirin üzerindedir . Uluslararası İlişkilerin temel prensibi olan " Ebedi dostluklar ve düşmanlıklar yoktur, ebedi olan sadece ulusal çıkarlardır" deyişini akla getiriyor.

Malum Suudi Arabistan dünyanın en büyük petrol üreticisi ve ihracatçısı olarak küresel bazda petrol fiyatlarının belirlenmesinde kilit rol oynamaktadır.

Önümüzdeki dönemde sahnelenecek olan stratejik oyunların kostümlü provası yapılmakta olup oyun dışında kalmak istemeyen aktörler rollerini kapmak yarışına girmişlerdir.

Değerli Düşünürler,

Kendi krallarının vefatı nedeniyle Suudi Arabistan'da yas ilan edilmezken, bayraklar mezestre edilmezken ( yarıya indirilmezken) bizim ülkemizde bir günlük yas ilan edilmesi toplumun önemli bir kesiminde rahatsızlık yarattı. Yüreklerimizi dağlayan, onlarca şehit verdiğimiz çok daha içsel ve ulusal acılarımız için yas ilan edilmezken Kral Abdullah'ın vefatı nedeniyle yas ilan edilmesi ister istemez " Kraldan çok kralcı" olmak deyişini akıllara getirdi.

Taziye için eski CB Gül'ün de Suudi Arabistan'a gitmesi ise ayrıca dikkat çekti. Bu bir vefa borcumudur ? sorusu gündeme düştü.

Malumlarınız Müteveffa Kral ülkemizi ziyaretinde devlet protokolümüzü ve geleneklerimizi hiçe sayarak Anıtkabiri ziyaret etmemiş, Cumhurbaşkanı ve Başbakanı Ankara'da kaldığı otelde kabul etmişti ve rivayete göre bu otel odası ziyaretinde çok cömert hediyeler vermiş ve bağışlarda bulunmuştu

( Ref; Yazılı Türk Basını) .

Netice olarak ; Çıkarları gerektirmedikçe, normal şartlarda " ölüyorum  bir yudum su " diyene bir bardak suyu bile esirgeyeceği aşikar olan , tarih boyunca Arap coğrafyasında ilgi ve menfaat alanlarını genişletmek arzusu bilinen bazı Batı ülkelerinin ikiyüzlü politikaları gün gibi ortada iken ; Kral'ın acısına ilişkin olarak gösterdiğimiz bu biraz aşırıya kaçan resmi reaksiyonumuz Suudi Arabistan'da bile hayretle karşılanmış olsa gerek diye düşünüyorum. Öyle ya sormazlarmı ki " Acaba merhum Kralımız ne yaptı ta Türkiye'nin bu denli samimi ve içten taziyelerini hak etti" diye..

Umarım merhum Kralın 30 civarında olduğu söylenen acılı eşlerine bağlanacak olan dul maaşları petrol fiyatlarını aniden yükseltmez.

Allah taksiratını afetsin, sevenlerine baş sağlığı ve sabırlar versin.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist