Müezzinoğlu'na Aykırı Giden Kadınlar

Her şey Tayyip Erdoğan'ın o meşhur açıklamasıyla başladı.

 'Kadın ve erkek eşit değildir!'

Muhalif gazetelerin büyük  puntolarla duyurduğu bu cümlenin devamını çok az insan okudu.

Aslında 12. Cumhurbaşkanı feministlerin yıllar önce dillendirdiği söylemleri hatırlatmaktan öte bir şey yapmamıştı.

'Kadınlar erkeklerle o kadar eşittir ki onların yaptığı her işin üstesinden gelebilir diye düşünmek yanlıştır.' dedi. Çünkü bu mantıktan hareket edenler, kadınlara sıva, badana ve otobüs şöförlüğü gibi ağır  işlerin reva görülmesini engelleyemezler. Oysa 'kadın hakları'ndan kasıt, kadınların kaslarını erkekler kadar yormak değil onları yasalar önünde erkeklerle EŞDEĞER kılmaktır.

Ne var ki, ifade -sadece muhalefet mensuplarınca değil bazı Ak Partililer tarafından da- eksik ve yanlış anlaşıldı.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu da onlardan biri olmalı ki eski genel başkanının gözüne girmek için kadınları eve kapatan zihniyete selam durması gerektiğini hissetti.

'Kadınların en büyük kariyeri analıktır.' dedi ve ekledi 'Bundan başka kariyere tevessül etmesinler'
Bu noktada ben de Müezzinoğlu'na naçizane bir öneride bulunmak istiyorum.

Mensubu olduğu siyasi hareketin geçmişini araştırmaya az da olsa vakit ayırması gerektiğini düşünüyorum.

Unutmasın ki, bugün İslami muhafazakârlığı referans alan siyaset, yüzde 20'lerden yüzde 50'leri aşan rakamlara ulaşabilmişse en büyük katkı, kendini eve kapatmayan kadınlara aittir.

Erdoğan bunu 1980'lerde fark etmiş, kadınların partiye üye olmaları ve aktif çalışmaları için mücadele vermiş, böylelikle,hem 1989 Beyoğlu Belediye Başkanlığı hem de 1994 Istanbul Belediye Başkanlığı yarışlarında oylarını arttırabilmiştir. Bilhassa 1989 yerel seçimleri süresince Istiklal Caddesi'nde başı açık üniversiteli kızlara görev vermesi, parti içinde kendisi aleyhinde muhalefeti hareketlendirmiş, en yakın kurmaylarıyla bile ters düşmüş lakin geri adım atmamıştır. Yıllar içerisinde ilk balkon konuşmasındaki liberal tavrından uzaklaşsa ve üslubunu hiç olmadığı kadar sertleştirse de bugün oturduğu makamı ülkenin en çalışkan kadın teşkilatına borçlu olduğunu her zaman bilmiş ve kadınları  eve kapatan zihniyete bir adım dahi yaklaşmamıştır.

Diyeceğim o ki Edirne'li Müzzinoğlu yatsın kalksın şükretsin; herkesten önce kendi partisinin kadınları onun öğüdünü dinlemiyorlar. Çocuk sahibi olmakla yetinmiyor, meslek ediniyor, partiye kayıt yaptırıyor, kapı kapı dolaşıyorlar, konuşuyor, koşturuyor ve çalışıyorlar. Çabaları sayesinde Müezzinoğlu zihniyetindekilere vekillik, bakanlık ve şöhret tattırıyor, kadınların kariyere merak salmaması yönünde açıklama yapması fırsatı tanıyorlar.

Bu yüzden Müezzinoğlu yatsın kalksın şükretsin; herkesten önce kendi partisinin kadınları kendisini muhatap almıyor,Edirneliler'in o meşhur deyimiyle 'hepten aykırı gidiyorlar'.