Mukaddes Değerler Üzerinden Seçim Propogandası

Değerli düşünür dostlarım,

AKP, 1 Kasım seçimleri kampanyasında kullanmak üzere özel bir şarkı hazırlatmış. Adı " Haydi Bismillah" olan bu şarkının sözleri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Aşk ile çıktık yola
Yenilendik tazelendik
Sevdalıyız bu vatana
Haydi Bismillah

Söylenecek sözümüz var
Yürünecek yolumuz var
Hep beraber yürüyelim
Haydi Bismillah

Her bir karış toprağında
Baştan başa izimiz var
Umudumuz yarınlara
Haydi Bismillah...


CHP 'li Mahmut Tanal'ın , Adalet ve Kalkınma Partisinin bahse konu bu seçim şarkısının “halkın dini, manevi duygularını istismar etmeye yönelik olduğu” gerekçesiyle itirazı üzerine YSK şarkının kullanılmasını yasaklamış.

Eski Adalet Bakanı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ

yaptığı açıklamada ;

" CHP sayesinde seçimde besmele yasak. CHP, besmelesiz kampanya yapabilir. Ama biz seçim kampanyamıza ve her işimize "Haydi Bismillah" diyerek başlamaya devam edeceğiz" diyerek tepki göstermiş. 

Sevgili Okurlar,

Normal şartlarda ve hayatın siyaset dışındaki diğer alanlarında

 " Bismillah" kelimesinin kullanılması çok yerleşmiş ve hoşgörü ile kabul görmüş bir alışkanlıktır. Bizim kültürümüzde , Bismillah diyerek başladığımız işlerimizin, eylemlerimizin ve hatta günlük sıradan davranışlarımızın başarılı, emniyetli ve hayırlı sonuçlar vereceğine inanırız. Gerçekten " Bismillah" bizim mukaddeslerimizden biridir. Ancak işin içine politika girince durum farklılaşmaktadır. Özellikle ülkemizde son 13 yıldır iktidarda olan AKP zihniyeti her fırsatta, hitabet ve icraatında o kadar çok dini söylemleri, değerleri kullanmıştır ki mütedeyyin insanlarımız dahi artık bu durumdan tedirgin olmaya başlamışlardır. Özellikle sayın CB ve Başbakan her konuşmalarında hemen her cümle içinde " Allah, Bismillah, Rab, " demektedirler. Konuşmalarının siyasi içerikleri ikinci planda kalmaktadır. Toplumun muayyen kesimine ait kitleler bu konuşmaları adeta birer dua veya vaaz gibi dinlemekte, ne dediğine bile bakmadan tapınırcasına peşinen benimsemektedirler.

Değerli düşünürler,

Seçmen davranışlarını etkileyebilmek, parti programları- stratejileri-paradigmalarını -vaadlerini açıklayıp onları ikna ederek ve inandırarak oylarını talep etmek siyasi partilerin en doğal haklarıdır . Ancak bu haklarını kullanırken özellikle inanç ve etnisite disiplinlerini istismar etmemeye özen göstermek gibi bir sorumlulukları vardır. Dolayısı ile YSK nun AKP nin seçim şarkısını yasaklaması doğrudur. Yoksa bu ülkede aklı başında kimsenin 

" Bismillah" kelimesinin kullanılmasına ilişkin itirazı ve sıkınıtısı yoktur.

Çok uzun yıllar görevleri icabı " Bismillah vira- Bismillah Fundo- Bismillah ateş serbest- Bismillah kes ateş" gibi emirler veren bu satırların yazarının bu kutsal kelime ile ilgili hiç bir sorunu yoktur.

Sonuç olarak demem odur ki ; mukaddeslerimizin seçim reklamı için kullanılarak istismarı bizi incitir. 
 

Saygılarımla
Serdar Durat
Stratejist