Naif bir yazı

Derler ki şiddet kullanmaya karar vermek kolay olmaz.
Ruhunun  naif yönünü rafa kaldırmak, sert davranmak ve savaş kartını kullanmak - sadece siyasetçiler nezdinde değil sıradan vatandaşlar için de- cesaret ister.
Çünkü derler ki konuşmakla uygulamak arasında dağlar kadar fark vardır.
Çünkü çatışmak filmlerde görülene benzemez.
Bir canlının yaşamına son vermek ya da buna yol açacak süreçlere imza atmak - hiç savaşmamış olanların tahmin edemeyeceği kadar -  zor sorumlulukları beraberinde getirir.

Ne yazık ki, günümüzde, yukarda tarif ettiğimle alakası olmayan bir dönemden geçiyoruz.
Ortadoğu'daki istikrarsızlık ve çatışma ortamı her geçen gün büyüyor.
Sebep bazen din, bazen mezhep, bazense ırk farklılığı.
Görünen o ki Türkiye de bu ortamdan payına düşeni fazlasıyla alıyor.
Neredeyse her sabah yeni ölüm haberleriyle uyanıyor, hepsine en sert intikam çağrılarıyla karşılık verildiğini görüyoruz.
Hal böyle olunca çatışmak, "zor dillendirilen bir tercih" olmaktan çıkıyor.
Bilakis, barışı işaret etmek, cesaret gerektiren bir eyleme dönüşüyor.
Ne de olsa çoğunluk savaşmaya çağırıyor ve çoğunluğun yanında olmak hepimiz için epey kolay bir seçenek, hatta yaşadığımız çağda "en güvenilir tercih" demek.

Ortamın ısınmasıyla beraber, geçmişte Kürt sorunu  ile ilgili kaleme aldığım tüm yazıları inceliyorum. Akrabaları arasından Güneydoğu'ya çok sayıda asker yollayan ve şehit veren bir ailenin mensubu olduğumu da hesaba katarak bakıyorum satırlara. Lakin, daha çok çatışmak gerektiğinden dem vuran analizlere rastlamıyor, diyaloğu işaret etmiş olmaktan memnuniyet duyuyorum. Tahmin edeceğiniz üzere, bugün de farklı bir duruş sergilemeyeceğim. ETA ve IRA örneklerinde olduğu gibi sosyolojik ve siyasal yüzlerce sebebe dayanan bu tarz meselelerin daha çok insan öldürmekle değil müzakereyle çözülebildiğini hatırlatacağım.

Ümit etme hevesinin, teknik analizler üretme gayretinin önüne geçtiği böyle bir günde dileyeceğim ki kamuoyu da tavrını çözüm sürecinin buzdolabından çıkartılması yönünde kullansın ve çoğunluk barışı işaret eder hale gelsin. Ne de olsa çoğunluğun yanında olmak hepimiz için epey kolay bir seçenek, hatta yaşadığımız çağda "en güvenilir tercih" demek.