Ne olacak bu CHP'nin hali ?

Değerli düşünür dostlarım,

Bilirsiniz bizim ülkemizde ; köylerde ki kahvehanelerden - kentlerdeki üniversite kampüslerine, çarşı pazar ortamından - medya platformlarına ve sivil toplum örgütlerinden - devlet dairelerine kadar çok farklı mekanlarda ve farklı statülere sahip kişiler tarafından en fazla sorulan sorular 

Ne olacak bu Memleketin hali ?
Ne olacak bu Takımın hali ?
Ne olacak bu Partinin hali ? dir.

Bu yazımda ben de ne olacak bu CHP nin hali ? sorusuna kendi penceremden görebildiğim kadarı ile cevap arayalım istedim.

Sevgili okurlar,

Hatırlarsınız 05 Eylül 2014 günü  CHP 'nin 18. Olağanüstü kurtultayı gerçekleştirilmişti. 944 delege oyu ile aday gösterilen Kemal kılıçdaroğlu 740 oy alarak yeniden Genel Başkan seçilmiş, Kurultay öncesinde sadece 177 imza ile aday gösterilen Muharrem İnce ise 415 oy alarak çok ciddi bir rakip ve gelecek ilk fırsatta CHP nin başına geçebilecek müstakbel liderlik potansiyeline sahip olduğunu göstermişti. Bahsekonu kurultay kapsamında Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından en önemli satırbaşları hafızalarınızı tazelemek maksadı ile aşağıda sunulmuştur.

-CHP sağa kaydı diyorlar ;  CHP özgürlük ve demokrasi partisidir.

- ÖYM'leri en çok eleştiren benim. Benim kadar bu konuyu gündemde tutup eleştiren bir başka lider olmamıştır.

- Siyasal partiler yasasının değiştirilmesiyle ilgili mücadele eden CHP'dir. Şimdi biz sağa mı kaydık ?

- Ben Deniz Gezmiş'in mezarını ziyaret ettim.Benden başka "Hangi CHP genel başkanı Deniz Gezmiş'in mezarına gitti ?

- İktidar olunca sadece solculara hizmet etmeyeceğiz. Yerel yönetimde özerkliğin önünü açacağız.

- "Bizim devrimciliğimiz kağıttan devrimcilik değil, bizim devrimciliğimiz yürek ister.

- Baskıcı devlete karşı çıktım, her zaman karşı çıkacağım. Ben sağcı-solcu ayrımı yapmadan tüm insanlarımı seviyorum.

- Bu ülkenin en temel sorunu Yoksulluktur. Biz yoksullukla ilgili proje hazırladık diye şimdi sağa mı kaydık. Yoksulluğu tarihe gömeceğiz.

- Biz istiyoruz ki herkesin işi, arabası, yazlığı olsun.

- Rakı sofralarında konuşan adam değilim. Herşey genel başkandan beklenmez, proje üretelim. Ben bir Cumhuriyet çocuğuyum, Dersimli Devrimci Kemal'im ben. İnsanıma aşığım ben.

Sevgili okurlar,

Bu köşeyi takip edenler bilirler evvelce " Dersim'li Devrimci Kemal ve CHP" başlıklı yazımda aşağıdaki değerlendirmelerimi belirtmiştim.

" Bütün bu hamasi retorik içinde CHP nin ilk genel seçimlerde iktidar olmak gibi bir iddiası asla yer almadığı gibi ve kendisine gönül veren kitleleri umutlandırabilecek yeni bir vizyon, farklı paradigmalar ve etkili stratejilere ilişkin en ufak bir ipucu ve emare dahi yoktur. Genellikle yapılan eleştirilere cevap mahiyetindeki savunma refleksi içinde söylenen basmakalıp ifadelerdir bunlar.

Değerli Dersim'li devrimci Kemal Bey , lütfen mazeret üretmekten vazgeçiniz. Malum hiç bir mazeret başarıdan üstün değildir. İşgal ettiğiniz makamın hakkını verebilmek ve Atatürk'ümüzün emanetini onurla ve şerefle taşıyabilmek istiyorsanız lütfen Cumhuriyet değerlerini ve Atatürk'ümüzün ilkelerini yaşatabilecek güçlü politikalar üretiniz. "Gezi " ruhunun her yaştaki genç kitlelerini ikna edebilir, inandırabilir ve peşinizden sürükleyebilirseniz ancak o zaman gerçek devrimci Kemal olabilirsiniz.

Unutmayınız ki daha düne kadar sizin "Çapsız" dediğiniz adam bu ülkenin Başbakanı ve Yalancı hırsız dediğiniz adam da Cumhurbaşkanı oldu."

Sizin ve Devlet Bey'in yanlış politikalarınızla bu konudaki istemeyerek bile olsa sağladığınız katkılar sayesinde AKP zihniyeti, iktidarının 14. yılında dahi % 49.5 oy alarak yeniden ve tek başına iktidar olabilmiştir. CHP ise liderliğinizde girdiği her seçimden yenilgi alarak çıkmış ve kitlelere yeni umutlar, ufuklar vaad ederek inandırıcı ve ikna edici olamamıştır. Merkez sağ'dan hemen hiç oy alamayan CHP adeta geleneksel hale gelen toplam oyların ancak çeyrek diliminde yer alabilmiştir. Bu durum CHP sempatizanlarını ve paydaşlarını incitmiş, CHP yi iktidara taşıyabileceğinize ilişkin güven hemen tümüyle sarsılmıştır.

Bizden bir kez daha hatırlatması ; Sadece Deniz Gezmiş'in mezarını ziyaret etmekle devrimci olamayacağınız gibi bu performansınızla AKP yi alt edebilecek bir lider de olamazsınız."

Kıymetli düşünürler,

Kemal Bey 7 Haziran seçimleri sonrasında ortaya çıkan siyasi tablo kapsamında koalisyon hükümeti kurulması için bütün kapıları aralık tuttu.

Samimi çaba sarf etti. Ancak bu gayretleri 1 kasım da erken genel seçimlerin yenilenmesini engellemeye yetmedi. Malumlarınız olduğu üzere şu günlerde 

CHP'de gözler, ocak ayında yapılması planlanan kurultaya çevrildi. 

Yalova MV Muharrem İnce ile TBB Bşk Metin Feyzioğlu'nun güç birliği yapacağı konuşuluyormuş.

CHP'nin 1 Kasım seçimlerinde beklediği çıkışı gösterememesi  parti içi muhalefeti hareketlendirmiş.

CHP eski MV Umut Oran, kurultay da CHP Genel Başkanlığı'na aday olacağını açıklamıştı. CHP İzmir MV Mustafa Balbay da her ne kadar çok açık seçik olarak belirtmese de CHP Genel Başkanlığı'na aday olabileceği yönünde açıklamalarda bulunmuştur. 

Bütün bu gelişmeler karşısında bizim sayın Kılıçdaroğlu'na mesajımız şudur.

Kemal bey, gerçekten beyefendi ve dürüst kişiliğiniz, siyasi nezaketiniz ile iyi niyetli hizmetleriniz, demokrasiye olan bağlılığınız , mütevazı yaşam tarzınız ve en nihayet üstün memleket sevdanız takdirle karşılanmış olup milletin önemli bir kesiminin ve CHP camiasının gönlünde itibarlı bir yeriniz olmuştur.

Başkanlığınız döneminde başarı öyküleri yaratamamanıza rağmen lütfen görevinizin başında kalmak ısrarınızı sürdürmeyiniz , bu güzide yerinizi zedelemeyiniz. CHP nin, Cumhuriyetimizin ve ülkemizin geleceği için arzı veda edecek cesareti ve olgunluğu sergileyiniz. CHP zatıalinize fazlası ile kredi açtı ve yeterince denediniz ama olmadı..

Kimbilir Umut Oran'ın dediği gibi belki bir gün CHP iktidar olursa siz de Cumhurbaşkanı adayı olursunuz. O da olmazsa yaşınız geldiğinde Deniz Bey gibi en yaşlı üye sıfatı ile sembolik te olsa TBMM Başkanı olursunuz.

 Hayat varsa umut da vardır.

Saygılarımla
Serdar Durat
Stratejist