Neden Kürk Giyemem..?

Son günlerde aldı başını gitti yine kürk haberleri ve tartışmaları..
Kimsenin ne giydiği veya kendini neyi giyerken iyi hissettiği beni hiç ilgilendirmez. Ama konu çevre ve dünyanın akıbeti ile ilgili, aynı zamanda da katledilen masum hayvanlar olunca beni de fena halde ilgilendiriyor. Neden mi?

Anlatayım;

Herşeyden önce ekolojik dengesi bozulmaya çalışılan doğanın bir üyesiyim. Aldığım ve gelecek nesillerin de almasını istediğim oksijen miktarının azalıyor olması ve genel olarak doğaya insan tarafından yapılan muamele, benim yaşam kalitemi de etkiliyor.

Kim ne kadar farkında bilmiyorum ama artık dünya yaşlanıyor. Akıllı davranıp onu korumazsak, gelecek nesillere de kaliteli koşullar sunamayacak.

Durum böyleyken bir de nesli tükenen hayvanları korumak yerine katlederek neden bu süreci hızlandırıyoruz? Üzerinde olduğumuz dalı kesmek demek olmuyor mu bu..?

Dünyanın akıbeti, ekolojik denge vs. bunları geçtim. Bir de işin başka boyutu var. Kürk yapılması için öldürülen (aslında katledilen demeliyim) ve hatta öldürülmeden derileri canlı canlı yüzülen hayvanların videolarını görmek bile kürk olayının temelinde nasıl korkunç ticari bir zeminin olduğunu kanıtlar. 
Güzel ve pahalı bir kürk için hayvanların bu şekilde öldürülüyor olmaları kimin ne kadar umurunda..?

PETA, Greenpeace gibi aktivist örgütlerin kendilerini bu uğurda paralamaları boşuna değil..!

Hayvanları katlederek elde edilen kürklerin imitasyonları var piyasada. Hem de çok başarılı imitasyonlar. Artık dünyaca ünlü markalar bile, doğaya karşı saygılı ve hayvansever duruşlarını göstermek için imitasyon kullanmayı tercih ediyorlar. Yani hayvanlar o şekilde öldürülmeden de kürk giyme keyfi baki.. Böyle bir alternatif de var. Peki bunlar neden tatmin edemiyor bazılarımızı?

İlk çağda yaşayan ilkel mağara insanı da değiliz. Isınmak için sadece hayvanların kürklerinden yararlanma gibi bir gerekçemiz de olamaz.

Bir de kürk giyen kişilerin “Sen et yemiyor musun?” şeklinde bir karşı argümanları var ki, ne cevap versem bilemiyorum. Aynı şey mi? Eti bir şekilde tüketmek zorundayız. Muadili bir besin kaynağı yok. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için bu şart. Peki ya kürk giymek?

Eğer, kalbiniz dayanır da kürk yapımı ile ilgili o videoları izleyebilirseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Bir rakunun canlıyken yerden yere vurulmaktan vücudundaki tüm sinirlerinin istemsizce kasılmasını görmek ne ki..! Tüm derisi, keskin bir bıçakla canlıyken yüzülerek alınmış ve hala canlı olan rakunun o acılar içindeki bakışını görün bir de..! Kelimelerle anlatmak çok zor. İzleseniz sadece kürkten değil, insanlıktan nefret edersiniz.

Kürk, hayvanlara işkence edilerek, insanlık dışı bir şekilde elde edilir..!

Ve sadece bu hayvanlara yapılanları izlemiş olmak bile “Neden kürk giyemem?” sorusunun cevabıdır.