Olimpiyat Oyunlarının Düşündürdükleri

Değerli düşünür dostlarım,

İngiltere’nin başkenti Londra’da halen devam etmekte olan 2012 Olimpiyatlarını izlerken zihnimde bazı sualler oluştu ve kendi penceremden görebildiğim kadarı ile sosyolojik bir analiz yaptım,sebep sonuç ilişkisi kurdum.Yarışılan spor dalları,ülkelerin bu dallara göre dağılımı,sporcuların yaşları-cinsiyetleri ve fizik yapıları, geçmiş olimpiyatlardaki başarılar vs hiçbirinin tesadüf olmadığını düşündüm. Tüm bu parametrelerin taban bulduğu-beslendiği sosyolojik,etnik,antropolojik ve kültürel nedenler/kriterler olduğuna inandım. Daha somut ifade etmek gerekirse beden gücünün yanısıra berrak bir zeka ve strateji yeteneği gerektiren spor dallarında yarışan ülkeler kendi aralarında kümelenmişler, sporcu yetiştirmek için muazzam alt yapı-tesis ve idarenin teşvik- desteği gereken dallarda yarışan ülkeler de yine kendi aralarında bir grup oluşturmuşlar gibi geldi. Ülkelerin milli kimlik imajları-jeopolitik yapıları ve Kültürel birikimleri itibarı ile bakıldığında yine çok çarpıcı bir kategorik ayrışma gözüme çarptı.

Bu kapsamda bir kaç örnek vermek gerekirse olimpiyat müsabakalarında ortadoğu-Arap-Kafkasya ve Afrika coğrafyasından katılan ülkeler arasında yüzme-eskrim-basketbol-valeybol-Tenis dallarında pek müsabık yok iken, ekonomik anlamda ve özgürlükler alanında görece daha gelişmiş ve refah seviyesi yüksek batı coğrafyasından katılan ülkelerden de halter-güreş-boks gibi dallarda fazla sporcuya rastlamadım. Eurovision şarkı yarışmasındaki ülkelerin kümelenmesine ve birbirlerini desteklemesine benzettim durumu biraz. Nitekim bizim boksörümüz ringte Polonya’lı boksörü tabiri caizse evire çevire döverken salondaki İngiliz ağırlıklı seyircinin Polonya’lı boksörü desteklemesi bana biraz düşündürücü geldi..

Değerli okurlar, konuyu ülkemiz bazında inceleyecek olursak çok kültürlü ve doğu-batı coğrafyaları arasında köprü özelliğinde bir jeopolitik gerçeği olan Türkiye’nin yukarıda bahsedilen her iki temel grupta da yarışlara katıldığı fakat bu küresel spor yarışmasında arzu edilen başarıları elde edemediği yadsınamayacak bir hakikattir.

Bir iki istisna dışında geçmişte de görüldüğü üzere devşirme/ithal sporcularla sonuç alınamamaktadır. Zira bu topraklarda yetişmiş,milli heyecanları yüksek, bayrağımızı büyük bir gururla dalgalandırmayı ve milli marşımızı tüm dünyaya dinletmeyi hayatının en önemli hedefi olarak benimseyecek genç yüreklere ihtiyaç vardır.

Özellikle üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’nin yüzme yarışlarında dünya çapında rekorlar kıracak sporcu yetiştirememesi ne büyük bir çelişki ve talihsizliktir.

Büyük kentlerimizde bile olimpik standartlarda yüzme havuzu sayısı bir elin parmaklarını geçmiyorsa, okullarımızda beden eğitimi dersleri diğer derslerin yanında pek te ciddiye alınmıyorsa, tüm yurtta sadece futbol yoğun bir spor anlayışı hakim ise, medya işin magazin kısmı ile daha çok ilgili ise, devlet desteğinin dağılımında spora ayrılan bütçe olimpiyat rekorlarına sahip ülkelere oranla çok düşük düzeyde ise sanırım şaşırmamak gerek. Malum hep ayni şeyleri yapıp farklı sonuç beklemek beyhude bir hayalcilikten öteye geçemez.

Netice olarak ; şunlar geçti aklımdan

a. Olimpiyat oyunlarında katıldığınız spor branşları ile milli kimlik profiliniz arasında küresel ölçekte konumlandırılmanız bakımından yakın ilişki vardır.
b. Olimpik başarılar satın alınamaz, çok yoğun emek-kararlılık-sponsor,medya ve devlet desteği ile modern ve etkili bir spor yönetimi gerekir.
c. Milli eğitim politikalarında spor eğitimine verilen önem samimi olarak ve ivedilikle yükseltilmelidir.

Bu düşüncelerin ışığı altında 2020 Olimpiyatlarında evsahibi ülke adaylığımız hayırlı ve gençlik-spor bakanımız sayın Kılıç’a selam olsun.

Saygılarımla

Serdar DURAT

Stratejist

03.08.2012