Özürümüz Kabahatimizden Büyük !

Değerli düşünür dostlarım,

Terörle mücadele uğruna şehit düşen kahraman evlatlarımızın çok önemli bir kısmını intikal yollarına döşenen mayın başta olmak üzere çeşitli patlayıcı maddelerin infilakı neticesinde kaybetmekteyiz. Bu gerçek şimdi ortaya çıkmış  değil dir. İstatistiklere bakılırsa uzun yıllardır terör örgütünün en çok kullandığı taarruz tipi olduğu rahatlıkla görülebilir.

Bu tehdit karşısında en temel savunma tarzı  mayınlara mukavim zırhlı personel taşıyıcı araçların kullanılmasıdır. Bu amaçla üretilen ve TSK nin taktik ve teknik ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikteki Kirpi kod adlı zırhlı araçların, yüklenici firma BMC nin içine düştüğü finansal sorunlar nedeniyle üretiminin durduğu açıklanmıştır.

Sevgili  okurlar, malum en temel ekonomik prensiplerden biri tedarikte kaynak çeşitliliğidir. Bir başka deyişle , bırakınız böylesine hayati bir konuyu , sıradan bir ekonomik faaliyette bile lojistik açıdan asla tek kaynağa bağımlı kalmamaya gayret edilir. Diyelim birşekilde bu hataya düşülmüş ve tek kaynağa bağımlı kalınmış. Ancak şehit sayımıza doğrudan etkisi olan böyle bir kritik harp silah aracının siparişi verilen  bir firmanın durumu nasıl olur da yakından takip edilmez, neredeyse iflas aşamasına ve faaliyetlerini durdurma noktasına gelinceye kadar haberdar olunmaz anlayabilmek pek kolay değil. Alternatif bir zırhlı aracın hizmete sunulması için en az bir buçuk yıla ihtiyaç olduğu belirtilmektedir. Yazık değil mi bu süre zarfında meydana gelmesi çok muhtemel can kayıplarına ?

Tehdit belli, karşı tedbir için ihtiyaç belli, teknolojik know-how belli, temin-tedarik ve finansman yöntemleri belli, en önemlisi bir an evvel temin edilemediği takdirde ayni kadere maruz kalacak daha çok sayıda şehit veceğimiz de belli ama ne yazıktır ki her zaman olduğu gibi bu sorunda da gerçek müsebbipler belli değil.

Değerli düşünürler, SSM (Savunma sanayii müsteşarlığı) ve Genel Kurmay Başkanlığı umarım ivedilikle bu sorunu çözecek adımları atmışlardır/atacaklardır. Zaman aleyhimize işlediğine ve artık milli imkanlarımızla temin mümkün olduğu halde sırf sorun çözme becerilerimizin yetersizliği nedeniyle ve hep ayni şekilde daha bir tek şehit bile vermek istemediğimize göre alternatif tedarik kaynağı oluşturuncaya kadar bahsekonu üretici firmanın maddi ve manevi desteklenmesi şarttır. Suriye için harcanan paraların az bir kısmını bu maksatla harcasak yeter de artar bile, olmazsa bir akşam televizyonda canlı yayında Kirpiler için bağış da toplayabiliriz! Tabi ki Türkiye büyük bir cihan devletidir, önemli bir bölgesel güçtür ve sözü dinlenir küresel aktörlerden biridir tezimizle içimize sindirebilirsek.

Saygılarımla
Serdar Durat

Stratejist
28.09.2012