Papillon Bespoke and Barbershop - Reşitpaşa

Beyler sizler için harika bir dükkan keşfettim.

Yine, yeni, yeniden Reşitpaşa' da. Maşallah, bizim evin civarı pıtrak  gibi, neredeyse hergün yeni bir dükkan keşfediyorum desem, abartmış sayılmam.

Şehirde yayılacak yer kalmadığından, eskiden aa a orada olamaz, denilen, mahalle aralarında, tarz sahibi dükkanlar açılıyor.

Birşey diyeyim mi, bana kesinlikle alışveriş merkezlerinden çok daha samimi geliyor, böylesi mekanlar.

Arka sokaklara hayat, renk katıyor.

Şimdi gelelim, yeni keşfime. Buranın değişik bir özelliği var. İçeride Beyler için bir butik, birde erkek berberi bulunuyor. Dükkanın içinde, bir kapıyla ayrılıyorlar. Dekorasyon muhteşem. Hele detaylar, inanılmaz rafine.

Girişte ki, yuvarlak masanın üzerinde, renk - renk kravatlar - papyonlar dizili. Kravatların renkleri, dokusu nefis. Hele yaz için, bir örgü kravatlar var, İtalya' dan getirmişler, resmen içim açıldı.

Butikte hazır kıyafetlerin, gömleklerin yanı sıra, özel terzilik hizmetleride mevcut. Hem de, istediğiniz yere gelip ölçülerinizi alıyorlar. Kısa are içinde de teslim ediyorlar. Artık ne diktirmek istiyorsanız, gömlek - pantolon - takım elbise - smokin seçim size kalmış.

Gelelim berber kısmına, oranında dekorasyonu çok hoş. Bir randevu almanız yeterli. Düşünsenize, gömlek almaya gidiyorsunuz, saçınız, ya da sakalınız uzamış aradan onu da çıkartıyorsunuz. Bence çok yaratıcı bir fikir.

Sevgilimden biliyorum, siz erkekler herşeyi şipşak halletmeye bayılırsınız. İşte sizler için şahane bir alternatif.

Ayy bu arada o turunculu örgü kravatı, kesinlikle sevgilime almalıyım :).

* * * * *

DÜĞÜN - DERNEK - YAZ ...

Yaz geliyor, yaz demek düğün demek, benim için.

Yaz düğünlerinin büyüsü bambaşka olur. Ondan sebep, bizde Temmuz ayında evlendik.

Kışın, yağmuru - çamuru ile mahvolur herşeyiniz. Ne üst kalır, ne de baş.

Yıldızların şahitliğinde atılan imzalar, edilen danslar. Şahane tek kelimeyle.

Şu evlilik müessesinde, sevmediğim tek şey, stüdyoda çekilen fotoğraflar. Ay, yazarken, gülmekten karnıma kramplar  giriyor. Bence, ne kadar doğal olursa, o kadar güzel fotoğraflar ortaya çıkıyor. Misal, bizim düğünde özel fotoğrafçı yoktu. Eh, Baba gazeteci olunca, kızkardeş fotoğraf okuyunca, ihtiyaç duyulmuyor ki böyle şeylere.

Ne yazacaktım, nerelere geldik. Bu yaz evlenecek kızlar, hazırlıklar başladı mı. İhtiyaç var ise, rejim olayına başlanıldı mı. Ya bakımlar, hani cilt - diş - vücut - saç - el - ayak bakımları.

Şimdi, o kadar seçenek var ki. İmkanlarınız kısıtlı bile olsa, bir sürü indirim kampanyaları var. Hem de, öyle - böyle ucuz değil.

Hah yeri gelmişken, ben hiç saç ve makyaj provasına işine girişmedim. Hani, yıllardır, saçınınızı & makyajınızı yapan abonesi olduğunuz bir kuaför var ise, bırakın onların, deneyimli ellerine kendinizi. Nasılsa, onlar sizi çok iyi tanıyor.

Ya, gelinlik onu  belirlediniz mi. İşte, olayın en mühim kısmı gelinlik. Herkese çok akıl danışmayın. Azıcık, gönlünüze ve zevkinize güvenin. Ama, fikir alacağım diye de, yedi mahalleyi dolaşmayın. Üstelik, size yakışanı, sizden daha iyi kim bilebilir ki. Her soru sonrası, kafanız iyice çorba olabilir. Demedi demeyin.

Yaza iyice yaklaştığımız günlerde ise size, düğün günü ile ilgili bir yanınızda bulunduracaklar listesi hazırlayacağım.

Şimdiden kolaylar gelsin. Lütfen sakin olun, panik yapmayın. Hazırlık safhasının tadını çıkartın.

Bol şanslar.

* * * * *

LÜGAT 365 ...

Geldik bu haftanın kelimesine;

TAHAYYÜL;

Gözünün önüne getirme. Hayalde canlandırma. İmgeleme. Zihinde tasarlanan şey manasına gelen hayal kelimesinden türetilmiş olup dilimize Arapçadan geçmiştir.

* * * * *

Sevgili Evren, bugün sağlıklı olalım, sevinçli - haberler duyalım, gün sonunda kafamızı yastığa huzurlu koyalım pls.

Pazartesiye kadar hoş kalın, hoşça kalın.