Pray For Huminity

#PRAYFORHUMINITY

2016 içimizi açmayan haberlerle başladı. Kuşku yok ki bunlar arasından en üzücü olanı 13 Ocak sabahı Sultanahmet'te gerçekleştirilen bombalı saldırıydı. Sonuç 10 ölü, 15 yaralı, evinden dışarı adım atmaya sakınan milyonlarca Avrupalı ve birbirini şüpheli bakışlarla süzen bir o kadar sayıda Ortadoğulu. Bu çıkarımlara ulaşmak için uzak coğrafyaları gözlemlemeye lüzum yok. Sosyal medya profillerimize göz atmak ya da kendi sokağımızda dillendirilen muhabbetlere kulak kabartmak yeterli.

-"Paris'te yaşananlar sonrası Fransız bayrağını profiline koymana rağmen şimdi aynısını Türkiye için yapmadın."
-"Yaptın ama Türk bayrağını üçte bir oranında küçülttün, sonra paylaştın."
-"Paylaşımının üstüne sıraladığın üzüntü cümlelerini Türkçe değil İngilizce yazdın."
-"Hayatını kaybedenler Türk müydü Alman mıydı, daha da önemlisi Hıristiyan mıydı Müslüman mıydı? Hiç sormadın."
-"Acılarına ortak olmuş gibi yaparken Hıristiyan usülleriyle mi ağıt yaktın, dindar bir müslüman gibi mi davrandın?"
-"Benim senin paylaşımına bakıp ta verdiğim kararı sen benim sorularımdan çıkaramadın; Türk müyüm? Kürt müyüm? Hıristiyan mıyım? Müslüman mıyım? Sünni miyim? Alevi miyim? Muhafazakar mıyım? Laik miyim? Liberal miyim? Ulusalcı mıyım? Cesur muyum? Korkak mıyım? Vatan haini miyim? Kahraman mıyım? Bir türlü bulamadın."

Bu diyaloglar sonrasında eylemleri tekrar inceliyor ve amaçları arasında,toplumları birbirine düşman gruplara ayırmanın, bireyleri korkuyla evlerine hapsetmek kadar önem arz ettiğini görüyorum. Yas tutma üslubundan yola çıkarak kimlik tespiti yaptığımız mevcut ruh halimizi de  hesaba kattığımda, terörün hedefine ulaştığını kabullenmekten öte bir çıkarım ne yazık ki bulamıyorum. Neticede, olan bitene karşı tavrımı özetleyen bir cümle var ki onu tüm dillerde paylaşmayı en doğru tercih addediyorum; #prayforhuminity #priezpourhumanite #betenfürdiemenschheit ya da hepimizin anladığı şekliyle #birazdahadua #
sadeceinsanolmaktabirleşebildiğimizgeçmişgünlerinhatrına.