Rabbimiz ve milletimiz erken seçim dedi mi ?

Değerli Düşünür Dostlarım,

28 Ağustos 2015 günü AKP 104. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı yapılmış , Başbakan Davutoğlu bu toplantıda epey uzun, kapsamlı ve anlamlı bir konuşma yapmış. Konuşma  metnini incelediğimde ilk bakışta gerçekten tarihi bir perspektifi, derinliği, siyasi felsefesi olan etkileyici bir konuşma olduğunu düşündüm. 

Her ne kadar biraz ders verir mahiyette bir uslup kullanılmış olsa da genel hatları ile iyi hazırlanmış, etkileyici bir metin olduğu izlenimi uyandırdı bende. Ne zaman ki son paragrafa geldim hayretler içinde kaldım. 

Şöyle bitirmiş sözlerini Başbakan ;

"Elimizden geldiğince hükümet kurmaya çalıştık ama Rabbimiz ve milletimiz tekrar seçim dedi bunun gereğini yapacaksınız. Şimdi il başkanlarımızdan başlayarak bütün teşkilat mensuplarımız hepsine bir mesaj olarak bunu iletiyorum. Bugünden inşallah 3 Kasım 2002’de olduğu gibi bir büyük düğünü, milli irade düğününü, şöleni yaşayabilmemiz için hep beraber ayağa kalkacağız. Aynen bir Cuma sabahı, Perşembeyi Cuma’ya bağlayan bir sabah Malazgirt yiğitlerinin ayağa kalktığı gibi. Aynen Kosova’da, Rumelili yiğitlerle buluşacak olan Anadolu çocuklarının ayağa kalktığı gibi. Aynen bir sabah namazını müteakip 26 Ağustos’ta Kocatepe’de, Afyon’da ayağa kalkan yiğitler gibi. Bu toprakların yiğitleri ayağa kalktı mı 7 düvel değil, 77 düvel bir araya gelse onları durduramaz Allah’ın izniyle. Ayağa kalkın Anadolu çocukları, Mezopotamya çocukları, Kafkas çocukları, Orta Asya çocukları, Rumeli çocukları ayağa kalkın. Yol hayır olsun, menzil hayır olsun, yürüyüşümüz kutlu ve mübarek olsun. Allah yardımcımız olsun."

Sevgili okurlar,

1 Kasım 2015 günü yapılacak olan erken / tekrar seçimin hangi iradenin teşvik ve talimatı ile , hangi mülahazalar ile kararlaştırıldığı normal akıl ve vicdan sahibi her vatandaşın çok iyi bildiği bir gerçektir. Sadece ülkemizde değil tüm dünya çapında bu konuda bir fikir birliği olduğu yabancı basını takip edenlerin malumudur.

Yüce Türk Milleti,  7 Haziran 2015 seçimlerinde ne istediğini üzerinde tartışmaya bile gerek olmayacak netlik te ortaya koymuştur. Hiç bir siyasi partiye tek başına iktidar olma yetkisini vermemiş, temsil kabiliyeti  genişletilmiş bir TBMM ile Politika yapıcılara farklı siyasi görüşlerine - stratejilerine ve paradigmalarına rağmen aralarında uzlaşarak ülke sorunlarına çözüm getirebilecekleri bir koalisyon hükümeti kurmaları talimatını vermiştir.

Rabbimiz ise kullarına akıl ve muhakeme yeteneği vermiş, dürüst - samimi gayretler sarfederek dünyevi işlerini ve beşeri ilişkilerini kendilerinin yürütmelerini istemiştir.

Hal böyle iken,  yani ne yüce tanrımızın ve ne de aziz milletimizin illa da erken/tekrar seçim demeleri söz konusu olamazken , Allahın bildiğini kuldan saklamamak gerekir. Başbakan Davutoğlu'nun muhtemelen dili sürçmüş olsa gerek. Fani dünyada hiç bir makam, kişi ve kurum Rabbimizin ve Milletimizin hislerine-isteklerine tercüman olamayacağına göre keşke erken/tekrar seçimin kimin isteği olduğunu daha somut bir şekilde ifade etseydi.

Eğer siyasi analizcilerin ve araştırma şirketlerinin alan sörveyleri, anketleri doğru ise 1 Kasım seçimlerinden sonra ülkemizdeki siyasi tabloda küçük bir standart sapma dışında majör bir değişiklik olmayacağı değerlendirilmektedir.

Siyasi partilerin liderleri ilk seçim sonrasında 45 günde kuramadıkları koalisyon hükümetini 2 Kasım 2015 sabahından itibaren bir kaç gün içinde kurmak zorunda kalabilirler. Ne kırmızı çizgilerini ve ne de bireysel-kurumsal çıkarlarını , bekalarını düşünecek halleri kalır.

Ne yapalım o zaman da biz siyasi liderlere kusura bakmayın beyler 

"Rabbimiz ve Milletimiz böyle istedi deriz."


Saygılarımla,

Serdar Durat
Stratejist