Raf - Reşitpaşa ...

Reşitpaşa' da ki, yeni keşfim Raf. Dükkandan içeri girince, huzur kaplıyor içinizi. Aa, öncelikle bugüne kadar örneğine rastlamadığım, kapı kolundan bahsetmeliyim sizlere. Kapı kolları, kocaman bir merdane. Kapıyı açarken, hımm burası rafine bir yer dedim, kendi - kendime.

Buzdolaplarına yöneldiğimde ise, gördüklerim çok hoşuma gitti. Çeşit - çeşit pastalar, apple pie lar, tuzlular kesinlikle baş döndürücü.  Patisserie ürünlerini kendi yorumu ile sunan Raf, Çikolatalı Ekler i, Charlotte u, Balkabaklı Cheesecake i ve Çilekli Alman Pastası ile oldukça iddialılar. Raf’ ın, müşterileri tarafından ilgi gören bir diğer ürün gurubu ise, paketli ürünler. (Selanik Gevreği, Biscotti, Zeytinli Tuzlu Gevrek, Zencefilli Tarçınlı Kurabiyeler).

Bir tane tuzlu galeta denedim, nefis lezzetliydi. Çıtır, çıtır tazecik.

Gözlerim ikinci buzdolabına , yöneldiğinde, mezeler gözüme çarptı. Meze ve zeytinyağlı çeşitlerinde, klasik Türk mutfağının yanında, Osmanlı mutfağından, Akdeniz mutfağından, ve farklı ülke mutfaklarından da esinlenen Raf' ın bu ürünler için müdavimleri oluşmuş bile. Soğan Dolması, Kaskarikas, Vişneli Zeytinyağlı Sarma, ve Antep Fıstıklı Girit Ezme, Raf’ ın en çok beğenilen mezeleri arasındaymış.

Sabah kahvaltılarınız, ve öğlen yemekleriniz için, Raf yeni bir lezzet durağı olabilir. Baharın tadını çıkarmak içinse, arkada küçük bir bahçesi var.

Burayı, iki yakın kız arkadaş, kurumsal hayatlarını bırakıp açmışlar. Önce, çeşitli eğitimler almışlar. Sonra da hayallerini, gerçeğe dönüştürmüşler.

"Hayallerini rafa kaldırmaktansa,hayallerindeki lezzetleri Raf’ ta sunmak" düşüncesi ile de yola çıkmışlar.

Bu mahalle arasında ki, şirin dükkana bir gün mutlaka uğrayın. Ürünlere bir şans verin. Kimbilir, belki de alışkanlıklarınız değişecek.

* * * * *

SIR ANTHONY HOPKINS- "AND THE WALTZ GOES ON" ....

Geçen akşam, Sevgilimle başbaşa, Cumartesi keyfi yaparken, kendimizi müziğin büyüsüne kaptırdık.

Derken, sıra Sir Antony Hopkins' in bestesine geldi.

Bugüne değin dinlemedi iseniz , hayatınıza kocaman bir çarpı atın derim. Yirmili yaşlarının başında, yapmış bu besteyi, sonra da kenara koymuş.

Ve, ardından yıllar boyunca muhteşem rollerle, karşımıza çıkıyor, Sir Hopkins.

Üzerinden, çok yıllar geçmiş olmasına rağmen, kim, Hannibal Lecter rolünde ki performansını unutabilir ki. Picasso, Chaplin, Nixon, Hitchcock ve daha nice rolleri elbette unutulamaz ama, Hannibal rolü benim için, daima başköşede durur.

Gelelim, "And The Waltz Goes On" isimli yegane bestesine. Yazıldıktan tam 47 yıl sonra -André Rieu ve Johann Strauss Orkestrası'yla- Viyana Belvedere Palace'ta, izleyici ile buluşuyor, bu büyüleyici eser. İşin ilginç tarafıysa, Anthony Hopkins bestesini ilk kez o gün, seyircilerle birlikte dinliyor.

Dinlerken, tüyleriniz ürperiyor. Ey aşk diyorsunuz, durduk yere. Hani anlatılmaz yaşanır denir ya, işte tam da öyle.

Tütüler içinde, balerinler beliriveriyor gözünüzde. Vals yapan çiftler geliveriyor birdenbire aklınıza.

Ağlamak, koşmak, coşmak istiyorsunuz. Duygudan, duyguya sürükleniyorsunuz.

Haydi, hemencecik bulun bu muhteşem eseri, kaybolun, hayatın dehlizlerinde.

* * * * *

ÇEKİN O LEŞ ELLERİNİZİ ÇOCUKLARDAN ...

Farkında mısınız, son zamanlarda, çocuklara yönelik, şiddet - taciz - tecavüz vakaları ne kadar arttı.

Neredeyse, hergün korkunç bir haber duyuyoruz.

Bunlara, İnsan demeye dilim varmıyor. Üstelik, bu korkunç olaylarda, mevki - makam sahibi olanlarda var. Nasılda rahat - rahat insan içine çıkıyorlar. İnanın, aklım hafzalam, almıyor.

Hele, en yakınları tarafından, bu zulüme uğrayanlar. Resmen, hayatını yok ediyorlar. Artık ondan sonra, bekle ki, güvensin birisine. Bin seans psikolojik tedavi görse bile, yavrucağın toparlanması mümkün olmaz ki.

Yahu, bırakın çocuklar çocuk kalsın. Ruhu örselenmiş, mutsuz çocuklar değil, mutlu çocuklar yetişsin istiyorum Memleketimizde.

Çok mu birşey istiyorum, sorarım size ?

* * * * *

Sevgili Evren, yeni haftamız  sağlıklı - sıhhatli - bereketli - hareketli - olumlu - ılımlı - şans melekleri etrafımızda - başarılı - elimizi attığımız her işin üstesinden geleceğimiz misler gibi geçsin. Kötülüğe, şansızlığa, negatifliğe dair herşey, uzakta dursun pls.

Çarşambaya kadar hoş kalın, hoşça kalın.