Seçim sonuçlarını okumak

Değerli Düşünür Dostlarım,
Millet Vekili genel seçimleri yurt çapında bir kaç münferit olay dışında demokratik bir sukunet ve olgunluk içinde , çok şükür kazasız belasız tamamlandı. Ortaya çıkan siyasi tablo ve henüz resmi olmayan sonuçlar halen gerek siyasiler, akademisyenler, gazeteciler ve gerekse gözlemciler,araştırmacılar tarafından analiz edilmekte, yorumlanmaktadır.
Kim kazandı ? Kim kaybetti ? Kim istifa etmeli ? Kim görevde kalmalı ?gibi bıktıran tartışmaların artık önemi ve ülkemizin milli menfaatleri açısından pek bir kıymeti harbiyesi kalmamıştır. Dolayısı ile lafı hiç uzatmadan seçim sonuçlarına ilişkin tespitlerimi aşağıda madde başlıkları halinde sıralamaya çalıştım.

1. Seçim kampanyası boyunca Devletin tüm imkan ve kabiliyetlerini kullanmasına, CB Erdoğan'ın açık desteğini arkasına almasına ve asimetrik siyasi rekabet avantajına rağmen AKP zihniyeti iktidarını kaybetmiştir.
2. CB Erdoğan'ın Başkanlık beklentisi ve yeni anayasa yazmak hayali suya düşmüştür.
3. Antidemokratik bir uygulama olan seçimlerde %10 barajı tarihe karışacaktır.
4. Seçimlerin güvenliği konusunda milletin halen rahat olmadığı teyid edilmiştir.
5. Milletimiz Parlamenter sistem ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıktığını göstermiştir.
6. Kurulacak hükümet hangi siyasi kombinasyonda olursa olsun CB Erdoğan eski nüfuz alanını idame edemeyecek, keyfine göre kabine toplantılarına başkanlık edemeyecektir.
7. Azınlık hükümeti teknik olarak mümkün olsa da ülkeyi yönetmek konusunda çözüm olamayacağı aşikardır.
8. Piyasaların ortaya çıkan bu konjonktürü satın almak konusunda sakin ve soğukkanlı bir yaklaşım içinde olacağına dair işaretler alınmaktadır.
9. HDP nin barajı geçmesini sağlayan oyların bir kısmı ödünç/ emanet oylardır. HDP nin bahsekonu ödünç oyları çoğunlukla AKP den ve kısmen de CHP den aldığı değerlendirilmektedir. Bu desteğin devamı HDP nin bundan sonraki politikalarına ve söylemlerine bağlı olacaktır.
10. Selahattin Demirtaş , Türkiye siyasetinde yeni ve asla küçümsenemeyecek bir lider olarak sahneye çıkmış ve kendisini ispat etmiştir.
11. CHP nin yeni stratejileri, seçim propogandası ve vaadleri oylarındaki beklenen - umulan yükselişi sağlayamamıştır.
12. Anadolu partisi ve Vatan partisinin Türkiye'nin siyasi demografik yapısında henüz bir pay sahibi olamadıkları teyid edilmiştir. Gönül ve emek verenlere saygımız saklı olmakla birlikte siyasi geleceklerinin başlamadan bittiği kanaati hasıl olmuştur.
13. AKP nin siyasi ömür döngüsü içinde çan eğrisinin iniş kısmında olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.  Bu siyasi tablonun AKP nin yeniden yapılanma sürecini başlatacağı ve yeni bir lider arayışına ihtiyaç duyabileceği yorumlarına yol açmıştır.
AKP zihniyeti totoliter ve otokratik yönetim hevesinden vazgeçerek demokrasinin ve Cumhuriyetin faziletlerine sahip çıkmak zorunda olduğunu görmüştür.
Bu kapsamda salt oydaş kitleleri değil tüm milleti kucaklayacak biçimde yeni politikalar ve paradigmalar geliştirmek, çatışmacı ve kamplaştırıcı usluptan uzlaşmacı ve barışçı bir dile geçmek gerektiği gerçeği ile yüzleşmiştir.
14. CHP-MHP ve HDP seçim öncesi açıklamalarında AKP ile koalisyon yapmayacaklarını belirtmişlerdi. Bu sözlerinin arkasında durmak zorundadırlar.
Aksi takdirde seçmeni kandırmış olurlar ve güvenilirliklerini yitirirler.
Kapalı kapılar arkasında yapılması muhtemel siyasi pazarlıklar neticesinde
" Ülkeyi hükümetsiz bırakmayız" klişe söylemine sığınarak bu sözlerini yutan partiler olursa  veya Millet Vekili transferleri gerçekleşirse tabiatı ile durum değişebilir..

Sevgili okurlar,
Seçmen tüm siyasi partilere net olarak şu mesajı vermiştir.

- Hiç birinizi tek başına iktidar olarak görmek istemiyorum.
- Aranızda uzlaşmak ve ülkenin sorunlarını müşterek formüller bularak çözmenizi istiyorum.
- Toplumun hiç bir kesimini yok saymanıza izin vermiyorum.
- TBMM de siyasi partilerin temsil oranlarının ıslah edilmesini istiyorum.
- Tek adam yönetimini şiddetle redediyorum.
Bu koşullar altında önümüzdeki günler kritik siyasi manevralara ve sürprizlere gebe gibi görülmektedir.

Ülkemiz ve milletimiz için en hayırlı gelişmelerin en kısa zamanda yaşanması dileğimizdir.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist