Seçim yorar, seçmen sorar !

Değerli Düşünür Dostlarım,

Aslına bakacak olursanız bir kişinin sözlerine ve davranışlarına odaklanmış köşe yazısı yazmak bana pek onurlu ve gurur duyulabilecek bir şey gibi gelmiyor. Ancak neylersiniz ki ;

- Bu kişi ülkenin Cumhurbaşkanı ise,

- Ülke kan ağlarken kahkahalarla keklik uçurabiliyorsa,

- Salt seçilme usulüne dayanarak anayasal yetkilerini hukuksuz bir şekilde kafasına göre genişletiyorsa ,

- Yasal sınırları tanımadan ülkenin yönetim şeklinin değiştiğini ilan edebiliyorsa .. bu dünyanın her yerinde haber değeri taşır, görmezlikten gelinemez.

Dolayısı ile diğer bir çok profesyonel usta köşe yazarları gibi bizde amatör bir düşünür ve yazar olarak köşemizi bu konuya ayıralım dedik.

CB Erdoğan'nın hükümet kurma görevini verdiği Başbakan Davutoğlu'nun Koalisyon arayışları olumlu somut bir netice vermemiştir. Buna rağmen Davutoğlu 7 Haziran seçimlerinden sonra ortaya çıkan siyasi konjonktür gereği TBMM de güven oyu alabilecek bir koalisyon hükümeti kuramadığını belirterek görevi iade etmemiş, erken seçimin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak geçici hükümetin başında kalmayı içine sindirebilmiştir. Eğer MHP ve Devlet Bey, söylemlerinin aksine bir son dakika sürprizi yaparak AKP ile bir şekilde uzlaşır da AKP- MHP koalisyon hükümetine veya MHP nin dışarıdan desteklediği AKP azınlık hükümeti ne zemin hazırlamaz ise erken seçim şart olacaktır.

Sevgili okurlar,

Erken seçim başta zaman olmak üzere ülkemizin kıt kaynaklarını hoyratça tüketecektir. Gerek maddi ve gerekse  manevi anlamda zaten yeterince yorgun olan millet daha da yorulacaktır.

Ekonomistlerin öngörüsüne göre en az 2-3 Milyar TL harcanacak.

Ayrıca içinde bulunduğumuz kaos ortamı, iç güvenlik zafiyeti, ekonomik durgunluk, uluslararası ilişkilerimizdeki sıkıntılar, etnik ve inanç temelli ayrışma/kopuş hali en az 3 - 6 ay daha devam edecektir.

Siyasi analizler ve anketler erken seçim olursa seçmen davranışlarında standart sapma dışında majör bir değişikliğin beklenmediğini işaret etmektedir. Kısaca belirtmek gerekirse ;

- Hiç bir parti tek başına iktidar olabilecek oy oranına ulaşamayacak,

- HDP yine barajı geçecek,

- Koalisyon hükümeti kurulması ihtiyacı süregelecek,

- Bu gün uzlaşamayan taraflar belki erken seçim sonrasında daha da zor koşullarda uzlaşmak zorunda kalabileceklerdir.

Bunun için de hoşgörü sınırlarını esnetmek, ilkelerini-kriterlerini gözden geçirerek ulusal çıkarlarımızın gereklerini yerine getirmek esas olacaktır. Kişilerin ve siyasi partilerin çıkarları o kadar kolay korunamayacak, kollanamayacaktır.

Hal böyle iken ; milli menfaatlerimiz, toplumsal huzur ve refahımız için olumlu katkı yaratmayacağı aşikar olan erken seçim ısrarı nedir ? nedendir ? diye sormak hakkımız vardır.

Kıymetli düşünürler,

Normal akıl ve ruh sağlığına sahip her seçmenin samimiyetle ve demokratik nezaketle aşağıdaki soruları CB Erdoğan'a sormaları gerekir.

Zatı devletleri cevap vermezse eğer seçmenlerin ayni soruları kendi vicdanlarına sormaları ve iç seslerini dinleyerek alacakları cevaplara göre erken seçimde oylarını kullanmalarında ülkemiz için büyük yarar olduğu kanaatindeyim.

Sayın Cumhurbaşkanı ,

- Erken seçim olursa yine meydanlarda AKP propogandası yapacakmısınız ?

- 400 Millet Vekili isteyecek misiniz ?

- Rize halkına hitaben yaptığınız konuşmada kullandığınız " Size yakışanı yapın" ifadesi ne anlama gelmektedir, Ne yaparlar sa Rize halkına yakıştırısınız ? ne yapmazlarsa yakıştırmazsınız ?

- Ülkenin yarısının size oy vermediği bir seçimle CB olduğunuz malum iken salt seçilmiş ilk CB olduğunuz için mevcut Anayasa hilafına söylemleriniz ve tutumunuz hukukla bağdaşmaktamıdır ?

- Zatıalinizi denetleyebilecek veya sizin hesap vermek durumunda olduğunuz hiç bir kurum ve kuruluş kalmış mıdır Türkiye'de ?

- Siyasi ahlak ve demokratik teamüller gereğince Davutoğlu'ndan sonra hükümeti kurma görevini ikinci en çok oy alan CHP nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na vermemeniz için toplumu ikna edici nedenleriniz varmıdır ?

- Nüfusu ve yüzölçümü ile kıyaslandığında Türkiye'nin en fazla sayıda cami sine sahip olan Rize'de Kıbledağ tepesinde yeni bir cami yapılmasına intiyaç varmıydı ?

- Kısa bir süre öncesine kadar kahraman ve yürekli olarak niteleyip beğendiğinizi belirttiğiniz, günahsız ve şerefli vatansever insanların canlarını yakan, hayatlarını karartan, onurlarını, itibarlarını zedeleyen ve bizzat zatıalinizin zırhlı makam arabanızı tahsis ettiğiniz savcılar kaçarak ülkeyi terk ettiklerinde neler hissettiniz ? Bu sefer de aldatılmışız diyecekmisiniz ?

Sevgili okurlar,

Bu sorular daha çok uzatılabilir ama benim köşemde yerim bu kadar.

Sormak suç değil, ayıp değil , günah hiç değil.

Çekinmeyin sorun en azından kendinize sorun ve paşa gönlünüz ne cevap verirse ona göre davranmak takdirlerinize kalmıştır. Ancak unutmayınız ki bu takdirleriniz kaderinizi belirleyecektir. Sonradan " Elim kırılsaydı da şuna/buna/ona oy vermeseydim" demek ne sizi ve ne de ülkeyi kurtarmaz.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist