Ses Kayıtlarına İlişkin Basit Sorular

Değerli düşünür dostlarım,

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen, internet ortamında servis edilen ses kayıtları ülke gündemini tümüyle işgal etmiş durumdadır.  Evvelce olduğu gibi toplumda yine AKP yandaşı ve karşıtı olan iki ayrı kutuplaşma meydana gelmiştir. Bir kısım uzmanlar, böyle bir kaydın montaj olma ihtimalinin bulunmadığını belirtmişlerdir.  Bu kapsamda ;
Dünyanın en iyi ses mühendisleri arasında gösterilen Erdem Helvacıoğlu, Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmaya ilişkin ses kaydının montaj olmasının mümkün olmadığını belirtmiş, “Montajda cümleler düzgün kurulmaz, tonlamalar uymaz, arka plan sesi değişkendir, konuşmanın bir melodisi yoktur. Uzman olmayan normal kulaklar da bir gariplik olduğunu hisseder” şeklinde konuşmuş ve kaydın montaj olup olmadığının teknik olarak incelenmesinin mümkün olduğuna dikkat çekerek “Kayıt hemen incelensin ve görülsün” demiş.

 Ulusal Kriminal Büro Direktörü Uğur Kurtulan ise bir kaydın montaj olup olmadığının kolaylıkla anlaşılabileceğini, bunun için bilirkişi incelemesinin yeterli olduğunu söylemiş. Kurtulan, bilirkişi incelemesinde ise hata payının sıfır olduğuna da dikkat çekmiştir.

Sevgili okurlar,

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Başbakan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın ses kayıtları iddialarına ilişkin olarak aşağıda belirtilen açıklamalarda bulunmuştur.

( "TÜBİTAK, maalesef, paralel yapının sızma girişiminde bulunduğu kurumlardan birisi. Bu konuda hassasiyetle çalışıyoruz.

Işık ayrıca TÜBİTAK'ta görevden alınan personelin olduğunu belirterek, Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu'nun da görevden alındığını bildirdi. Bu sabah Bilgem’deki kriptolu telefonlara bakan 5 kişi izne ayrıldı ve çalıştıkları mekanla irtibatları kesildi. ( Keşke mekan yerine kurum ifadesini kullanmış olsaydı, malum bu dönemde mekan deyimi halk arasında daha çok eğlence yerleri için kullanılıyor )

Bakan Işık gazetecilere yaptığı açıklamada ; Bu inceleme bitene kadar da bu konuyla ilgili çalışmamız sürecek.Başbakanımızın dünkü açıklamalarının ardından bir idari soruşturma talimatı verdim iki teknik araştırma yapılması talimatı verdim.

Ben o ses kayıtlarını ilk dinlediğimde çok açık bir montaj olduğunu hissettim. Daha sonra daha detaylı bakınca sayın Başbakan’ın Konya’da olduğu halde Ankara’da, iki kişi konuşurken birinin sessiz konuşurken birinin bağırması psikolojik açıdan mümkün olmaz. Bu çok açık montaj.
Başbakanlık Tübitak’tan teknik inceleme isterse yaparız ama teknik incelemeye gerek duymayacak kadar açık bir montaj.'')

Değerli düşünürler, Sn.Bakan bu kadar kesin ve somut değerlendirme yapınca acaba ses mühendisi mi diye merak edip özgeçmişine baktım. İmam Hatip Lisesi mezunu ve matematik öğretmeni kökenli olduğunu gördüm. İş hayatında gıda sektöründeki aile şirketlerinde çalıştığını ve bir dönem matematik öğretmenliği yaptığını öğrendim. Böyle bir kariyer ve birikimin böylesine karmaşık bir teknoloji ürünü olan ses kayıtlarının bu kadar kesin olarak nasıl değerlendirebildiğini merak ve takdir etmemek mümkün değil kanısındayım.

Normal şartlarda güçlü hitabetine ve yüksek tonlamalarına alışık olduğumuz Başbakanın ( eğer bu kayıtlardaki ses kendisine ait ise )oğlu ile neden bu cılız ton ile ve lafları adeta ağzında yuvarlarcasına konuştuğu da ayrı bir merak konusudur. Kısık sesle ve yarım yamalak kodlamalar ile konuşunca dinlemeye takılmamanın mümkün olmadığı malumdur.

AKP nin yerel seçim kampanyaları kapsamında planlanan Eskişehir ve Mersin mitinglerinin son gelişmeler karşısında iptal edilmesinin ardında ne tür kaygılar vardır acaba ?

Bu ses kayıtlarının alçakça, ahlaksızca ve şerefsizce üretilmiş bir montaj olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan özgüveni yüksek bir duruş ile bu kayıtların derhal bilirkişi incelemesinden geçirilmesini ve tüm milletin gönlünde ve zihninde aklanmayı düşünmektemidir ? evet ise neden halen beklemektedir ? hayır ise endişeleri mi vardır ?

Başbakanın, biz de bir hafta içinde montajlı kasetler üretip bize bunları yapanları insan içine çıkamaz hale getireceğiz sözleri ne anlama gelmektedir ? Hukuk içinde hak aramak yerine misilleme mi tercih edilmektedir ?

Bir ülkenin Başbakanı kendi öz oğlu ile telefonla konuşurken neden kriptolu cihaz kullanmak ihtiyacını hisseder acaba ? Baba oğul devlet sırlarını ve gizli planlarını konuşacak değiller ya..!

Anayasa komisyonu başkanı Prof.Burhan Kuzu , bahsekonu ses kayıtları doğru olsa bile inanmazlar, millet bu iktidardan memnun ifadesini kullanırken AKP sempatizanlarının ve yandaşlarının akıl sağlıklarını ve vicdanlarını küçümsemediyse ne demek istemiştir ?

Sabırla bu sorularımızın cevaplarını beklemeyi sürdüreceğiz.

Yerel seçimler öncesi milletimiz her geçen gün daha da çok yorgun düşürülüyor, zihinlerdeki karmaşa yönetilemez hale getiriliyor..

Umarım ve dilerim 30 Mart günü ne yaptığımızı bilebilecek kadar dinlenecek fırsatı buluruz.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist