Siyaset ve Nezaket !

Değerli düşünür dostlarım,
Bir önceki yazımda ülkemizde siyaset uslubunun giderek nezaketten uzaklaştığına dair endişelerimi paylaşmış ve bu kapsamda CHP Tunceli Millet vekili Sn. Kamer Genç'in  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn. Fatma Şahin'e hitaben sarf ettiği sözlerini eleştirmiştim. Siyasi görüşleri ne olursa olsun sadece bir hanımefendi ve Anne olması nedeniyle dahi böyle bir sözlü hakareti hak etmediğini düşündüğüm Şahin'in milli mukaddeslerimizin en vazgeçilmezi Atatürk'müze karşı saygısızlık-vefasızlık gibi bir kastının ve haddinin olamayacağını varsaymıştım. Nitekim basından takip edebildiğim kadarı ile Fatma Şahin'in  bilahare yaptığı açıklama ile Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale savaşındaki rolünün inkar edilemeyeceğini, tarihten silmenin mümkün olamayacağını belirtmiş olduğunu öğrendim.  Atatürk'müzün Bakan Fatma Şahin'in övgüsüne ve korumasına ihtiyacı yoktur. Zira her şeye rağmen bu ülkede ''Onu ''yüreklerinde ve gönüllerinde ihtimamla saklı tutan milyonlarca vatan evladı vardır.

Sevgili okurlar, tarz tarzı davet eder . Kendinize karşı nasıl davranılmasını istiyorsanız muhataplarınıza o şekilde davranmak zorundasınızdır. Ayrıca malum etki-tepki prensibi diye bilimsel bir gerçeklik te vardır. Hitabet bir yetenektir ve siyasette önemli bir yönetim aracıdır, yerinde ve doğru  kullanılırsa eğer gerçekten kitleleri sürükleyici tesir yaratır. Yalnız unutulmamalıdır ki özellikle irticalen hitap ederken öfkelenildiğinde hata yapmak, maksadı aşan ve sonradan utanılacak sözler sarf etmek olasıdır.
Kaş yaparken göz çıkartmak gibi bir şey.. İşte AKP Tokat Millet Vekili Zeyid Aslan'ın Kamer Genç'e küfürlü saldırısı bu duruma çok benziyor. Aslında kısmen içine kapanık, biraz utangaç ve halim selim bir adam mış derler ama ne yazıktır ki bir anlık öfkesinin ve kurumsal aidiyet gösterisine ilişkin aşırı hevesi nin kurbanı olmuş ve yüz kızartıcı duruma düşmüştür. Pişman ve mahçup olduğuna dair beyanatlarda bulunduysa da bunların önemli bir kısmı özürü kabahatinden büyük dedirtecek niteliktedirler( Kamer Genç'in Annesinin merhum olduğunu bilmiyordum demesi gibi) .Yazıklar olsun ne hazin ve hicap duyulacak bir ifade şekli... aslında keşke yapması gerekeni yapıp tüm statülerinden istifa edebilseydi. AKP disiplin kuruluna sevkedilmiş sonucunu göreceğiz bakalım..

Değerli düşünürler, bu yaşananlar yetmezmiş gibi son günlerde bir de CHP li vekil Aylin Nazlıaka ile bakan Fatma Şahin arasındaki sosyal medyaya da taşan gerginlik ve polemikler gündeme gelmiştir. Siyasete zerafet ve kalite katacaklarına inandığım kadınlarımızın dahi  böylesine kırıcı ve incitici olabilmelerini anlayabilmek pek kolay değil. Bu neyin hırsıdır? Bu neyin hesaplaşmasıdır ki bir daha yüz yüze bakamayacak hale gelinebiliyor.

Netice olarak demem odur ki ; Bizleri temsil etsinler diye seçtiğimiz siyasetçilerin böylesine manasız ve gereksiz bir kavga içinde olmalarını istemiyoruz.  Ülkemizin çözüm bekleyen zengin sorun stoklarını ivedilikle eritmelerini, akıllarına başlarına alıp siyasette nezaketi egemen kılmalarını bekliyoruz. Lütfen halkımızı yormayınız ve germeyiniz.
Lütfen biraz sağduyu ve ciddiyet.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist
06.05.2013