Sosyal mezarlık

Sosyal medya ile birlikte herkes paylaşımcı oldu. Kimi iç dünyasını, kimi yediği yemeği, izlediği filmi, kimi de gündeme dair görüşlerini internet ortamında kitlelere iletebiliyor. 

Anlık olarak güncellenen oldukça akışkan bir yapı. Herkesin kendini özgürce ifade edebileceği bir ortamın getirdiği avantajların yanı sıra, çoğu içeriği gözden kaçırabiliyoruz veya yanlış bilgilere maruz kalabiliyoruz. Gündelik yaşamımıza paralel yapıda ilerleyen bir zaman akışı var. Herkesin olmasa da bir kısım insanın uzantısı, parçası artık sosyal medya hesapları. Peki ya öldükten sonra ortada kalan facebook, twitter ya da başka hesaplarımıza ne oluyor?

 

İnternet ortamındaki tüm veriler ve kişisel hesaplar bir insanın iç organlarını görüntüleyen sayfalar gibi ortada kalıyor. Varoluş amaçlarımızdan biri arkamızdan iz bırakmaksa eğer, bu dijital ortamda da oluşuyor.

 

Yani, sosyal medyanın da bir mezarlığı var: Sosyal Mezarlık!

 

 Biraz rahatsız edici bir niteliğe sahip, kadavra çözümlemesi gibi… Eş dost dışında kimsenin çok da umursamadığı yaşamımız, biz bu hayatı terk ettiğimiz anda birçok insan için çok anlamlı bir hale bürünebiliyor. Belki de hiç ziyaret etmediğimiz bir facebook profilini çok detaylı bir şekilde inceliyor, ölenin arkasından en ufak detaylara anlam yüklüyoruz, bir gün bizim de aynı duruma düşeceğimizi hissederek… Ölümün kaçınılmazlığı ile tekrar tekrar yüzleşiyoruz. Gerçek yaşamda pek görmediğimiz bir facebook arkadaşımızın ardından sanal olarak yas tutuyoruz. Kendi artık yokken, hesabının ortalık yerde durması ve zaman zaman karşımıza çıkması rahatsız bile edebiliyor.

Son yıllarda bu konuda çeşitli çalışmalar yapılıyor; yakınların isteğiyle hesabı kapatma, anı sayfasına dönüştürme vb. Sanal dünyada tıpkı mezarlık gibi tasarlanmış uygulamalar mevcut; eşinizin, dostunuzun, hatta evcil hayvanlarınızın mezarlarını ziyaret edip çiçek bile yükleyebiliyorsunuz.

Daha ölmeden mezarlıklarda yer ayırtanların artık sosyal medyadaki mezar taşlarının üzerinde ne yazacağını da düşünmesi gerekebilecek.

Ayrıca son dönemlerde akıllı cihazların çıkardığı uygulamalarla veda konuşmanızı hazırlayıp video haline getirebiliyorsunuz ve siz ölünce de sosyal medyada yayınlanıyor.

Yine de seçme hakkınız var! İstemezseniz bir mezarlığınız olmayabilir, en azından şimdilik…