Suriye’nin Düşürdüğü Uçağımız

Değerli düşünür dostlarım,
Malatya’dan rutin planlı bir keşif görevi için havalanan F4  (Phantom) tipi savaş uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır. Konuya ilişkin olarak zihnimde yüzlerce soru olup henüz yeterince bilgi belki de Genel Kurmay Başkanlığında bile mevcut olmadığı için çok keskin yorumlar yapmak ve reaksiyonumuzu planlamak şu an için mümkün değildir. Gayet tabidir ki ilk ve en önemli temennimiz pillotlarımızın sağ olarak kurtulabilmiş olmalarıdır. Arama ve kurtarma faaliyetleri deniz ve hava kuvvetleri unsurlarımız tarafından yürütülmekte olup Suriye’nin de bu çalışmalara katıldığına dair haberler  alınmaktadır. Suriye’nin yanlışlıkla, kaza sonucunda ve Türk uçağı olduğunu bilmeden hava savunma füzeleri ile taarruz ederek uçağımızı düşürdüğünü açıklaması mealen bir özür gibi algılanmaya çalışılmaktadır.
Sevgili Okurlar, bu müessif olayın sebep sonuç ilişkileri açısından analiz edilmesi ve siyasi sonuçlarının değerlendirilmesi için çok erken. Stratejik ve taktik resmin daha net olarak belirginleşmesine ihtiyaç vardır. Bu aşamada gerek Suriye’den ve gerekse Hava Kuvvetleri Komutanlığımızdan acilen cevaplandırmasını istememiz gereken sorular kanaatimce aşağıda belirtildiği gibi olmalıdır.

1. Uçağın ilk tespit edildiği zaman ve koordinatlar nedir ?

2. Uçak tarafından herhangi bir hasmane bir hareket gösterilmişmidir ?

3. Uçak ne kadar süre ile ‘’ Suriye hava sahasında ve/veya kara suları’’ üzerinde uçmuştur ?

4. Uçağın teşhisi için herhangi bir çaba sarfedilmişmidir ? evet ise hangi usüller ve aşamalar kullanılmıştır ?

5. Suriye hukuken savaş halindemidir ? Exculusive Zone tabir edilen ve içine girmeye teşebbüs eden tüm unsurlara sorgusuz sualsiz silahla angaje olunacağı beyan edilen bir yasak saha varmıdır ve tüm dünyaya Notam şeklinde ilan edilmişmidir ?

6. Uçak ile uluslararası ilk temas frekansından muhabere tesis edilmeye çalışılmışmıdır evet ise hava sahasını terk etmesi için telsiz vasıtası ile sözlü ikaz yapılmışmıdır ?

7. Teşhis edilemese dahi kimliği meçhul bir uçağı havada önlemek üzere Suriye savaş uçakları neden devreye sokulmamıştır ? Bu gerçekleşse idi muhtemelen kısa süreli bir ‘’ İt dalaşı’’ meydana gelebilecek fakat Türk uçağının silahsız keşif ve eğitim uçağı olduğu görülebilecekti..

Soğukkanlı ve ağırbaşlı bir yaklaşım sergilemek, temkinli olmak, fevri reaksiyonlardan sakınmak tamam ama yukarıdaki soruların ivedilikle cevaplarının alınması ve kamuoyu ile paylaşılması şarttır. Güçlü ülke olmanın gerekleri ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde inandırıcı ve caydırıcı olunamaz.

Saygılarımla

Serdar DURAT

Stratejist

23.06.2012