Tarafsızlık sözle olmuyor

Değerli Düşünür Dostlarım,
Batman ve Diyarbakır gezilerinde HDP li Belediye Başkanları tarafından karşılanmamasına kızan CB Erdoğan uzun zamandır kamuoyunu endişelendiren bir konuya açıklık getirmiş.

Kendisini siyaset yapmakla suçlayan ve tabiatı ile halen mevcut Anayasa'da belirtilen tarafsızlık ilkesini ihlal ettiğini söyleyenlere cevap vermiş.

Zatı devletleri ;
"Tabi ben cumhurbaşkanıyım, her partiye eşit mesafedeyim. Ama gönlümde tabi bir parti var. Bu benim bireysel tasarrufum o ayrı konu. Taraf olmaya gelince doğru söylüyorlar tarafım, ama ben milletin tarafındayım." şeklinde ifade buyurmuşlar. Her fırsatta dile getirdiği 400 Millet Vekilini gönlündeki parti için mi istiyor yoksa eşit mesafede durduğu diğer partilerden biri de olabilir mi acaba ?

Sevgili okurlar,
Acaba yanlış mı okudum veya yanlış mı yazılmış diye tereddüt ettiğim için bahsekonu konuşmayı dinleyerek te doğruladım.
CB nı anlamak istedim ve inanın çok gayret ettim bu sözlerdeki derin manayı yakalayabilmek için.

Tekrar tekrar okudum ve dinledim. Teşbihte hata olmazmış , hep aklıma basit bir spor müsabakasını yöneten hakem geldi. Acaba bu hakem maçı yönetirken

" Ben her iki takıma da eşit mesafedeyim ama gönlümde bir aslan yatıyor ancak bu benim şahsi tasarrufum fakat ben seyircinin tarafındayım " dese
onun bu maçı tarafsız ve adil bir şekilde yöneteceğine inanılabilir mi ? diye düşünmekten kendimi alamadım.

Değerli Düşünürler,
Bu köşeyi takip edenler bilirler " Koşan ve terleyen Cumhurbaşkanı" başlıklı yazımda belirtmiştim.
Sayın Erdoğan, partili Cumhurbaşkanı olduğunu hiç gizlemeden mertçe tarafını sergiliyor. Belli ki halen mevcut anayasımız gereğince Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsızlığı ve icraata ilişkin sorumsuzluğu ile ilgili bir derdi ve tasası hiç yok. CB lığına halkın %52 oyu ile seçilmesinin Anayasa'dan daha güçlü ve tanımlayıcı olduğuna inanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hemen her gün jenerik bir vesile ile  ülkenin bir köşesinde esnaflarımız, muhtarlarımız başta olmak üzere halkla kucaklaşıyor ve AKP iktidarının politikalarını, stratejik paradigma ve vizyonunu , icraatlarını anlatıyor, tüm ulusal televizyon kanalları da bu konuşmaları canlı olarak yayınlıyorlar. Kısacası Cumhurbaşkanımız eskiden başbakanlığı döneminde olduğu gibi günlük hayatımızda varlığını ve etkisini sürdürüyor hamdolsun.

Hal böyle iken CB nın tarafsızlığı konusundaki yorumlar ve eleştiriler
Roma alev alev yanarken keman çalmaya benziyor sanki..

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist