TBMM’nin Toplanması İçin Kaç Şehit Gerek ?

Değerli düşünür dostlarım,

Terör eylemlerinin giderek tırmanması üzerine halen tatilde bulunan yüce meclisimizin olağanüstü toplanması CHP tarafından önerildi. Bu öneriye olumlu yaklaşmayan iktidar partisi, bizzat sayın Başbakan tarafından yapılan açıklama ile terör örgütünün propagandası olur dedi ve karşı çıktı.
Ayrıca AKP sözcüsü sn. Hüseyin Çelik  ‘’bir kaç Mehmet öldürüldü diye meclisi toplayamayız’’ mealinde bir açıklama yaptı.Toplumda oluşan infial üzerine her ne kadar televizyonların haber kanallarında canlı yayında ben böyle demek istemedim,PKK nın eylemlerine odaklı olarak meclisi toplayamayız demek istedim şeklinde kendini savunsa da pek toplum vicdanını tatmin edememiştir.Kamuoyundan özür dilemeyi kabul etmemiş,kendisine şehit ve gazilerimize saygı dersi vermeye kalkanların alnını karışlayacağını belirterek sözlerini çarpıtanları şeref ve ahlak yoksunu olarak suçlamıştır.Oysaki sadece,Mehmetçik yerine Mehmet ,şehit düşmek yerine öldürülmek dediği için bile millet huzurunda af dilemesi gerekirdi. MHP genel başkanı sn.Bahçeli de Mecliste konuşacaklarına o kadar süre operasyonlara devam edilsin anlamına gelecek bir beyanatta bulunarak partisinin TBMM nin olağanüstü toplanmasına karşı olduğunu belirtti. Şemdinli operasyonlarının hemen akabinde CHP Tunceli Millet vekili sn.Hüseyin Aygün terör örgütü tarafından kaçırıldı ve halen bir haber alınabilmiş değil. Evvelce Kaymakam, asker, öğretmen kaçıran örgüt bu defa milletin iradesine kafa tutarak seçilmiş bir parlementeri hedef aldı.Tepki olarak sadece kınayıcı klasik sözler söylendi ve her terör atağından sonra olduğu gibi bölgede geniş çaplı muhteşem ! hava destekli operasyonlar başlatıldı. Fakat halen TBMM nin olağan veya olağanüstü bir şekilde toplanmasına karşı duruş ısrarla sürdürülmektedir. Hoş, meclis toplanınca ne olacak ki ? bu beladan kurtulacakmıyız ? soruları toplum içinde yaygın olarak sorulan sorulardır. Milletin meclise olan güvenine ilişkin erozyon da  işin ayrı bir yanı.

Değerli düşünürler, son bir yıl içinde terör örgütü 147 vatandaşımızı kaçırmış ve bu gruptan halen 26 kişinin akıbeti belirsizdir ne yazıktır ki. Şimdi çıtayı yükselten ve akıl sınırlarını zorlayan saldırılar düzenleyen terör örgütünün bir sonraki hedefi nedir acaba ?Eğer bir bakan veya üst düzey bir askeri yetkiliyi kaçırırlarsa ne yapacağız ? Yine meclisi toplasak mı toplamasak mı diye tartışacağız?

Terör kayıplarımızı sayısal ve statü bazlı olarak değerlendirme ve tepkimizi buna göre biçimlendirme içgüdüsü çok acı ve utanç verici bir durum. Gerçek bir milli refleks için şehit sayımızın üst sınırı ve kaçırılan vatandaşlarımızın statüleri ne olmalı ? bu nasıl talihsiz bir beyanattır.

Sevgili okurlar, Terör örgütü ile Kürt sorunu giderek birbirinden uzaklaşmaktadır.

Her ne kadar aralarında ciddi bir etkileşim olsa da son günlerde yaşadıklarımız terör örgütünün Türkiye’nin kürt sorunundan bağımsız hasmane politikaları izlediğini göstermektedir. Yabancı kaynaklı işverenlerin taşeronluğunu yapan örgütün ;Kürt kökenli vatandaşlarımızın demokratik taleplerine,hak ve hürriyetlerine ilişkin bir derdi olmadığı çok açıktır.Yüksek sesle telaffuz edemesek te bölgesel olmaktan çıkarak yurt çapında yayılma eğilimindeki adı konmamış bir savaş ortamına sürüklenmekteyiz. Etkili mücadele için gerçek ve müşterek bir siyasi iradeye ihtiyaç var. Böylesine bir kaos ortamında siyasi partilerimizin ulusal dayanışma ve uzlaşma ile güç birliği oluşturmaları gerekirken kısır çekişmelerini sürdürmekteki ısrarları anlaşılabilir durum değildir.

Bu koşullar altında keşke davul zurna ile TBMM ni olağanüstü toplantıya davet etmek yerine siyasi liderler sn.Cumhurbaşkanı riyasetinde ivedilikle bir araya gelseler, ortak stratejik akıl neyi gerektiriyorsa ona göre uzlaşmaya varsalar ve terörle mücadelede tam bir milli bütünlük-dayanışma içine girerek güçlü ülke olmanın gereklerini yerine getirebilselerdi, veya sn. Cumhurbaşkanı bu konuda insiyatif alsaydı.

Sayın Aygün’ün bir an evvel ve salimen özgürlüğüne kavuşması dileği ile..

Saygılarımla

Serdar DURAT

Stratejist

14.08.2012