Tecavüz yasal olsun...

Haberciliğin en önemli kısımlarından biri de; dikkat çekebilmek, haberi okuyucuya en temiz, en yalın, en anlaşılır haliyle sunabilmektir değerli okuyucum. Bir haberi okuma isteğimiz, başlığının dikkat çekiciliği ile doğru orantılıdır çoğu zaman. Bu yüzden haberciler, gazeteciler; konu başlığını mümkün olduğunca kısa ve dikkat çekici tutmaya özen gösterirler.

Fakat son zamanlarda özellikle de internet haberciliği ile meşgul olan meslektaşlarımın bu kısa ve anlaşılır başlık olayını yanlış yorumladığını düşünüyorum. Birbirleriyle rekabet edebilmek adına, özellikle de internet ortamında kaliteyi çok ama çok düşürdüler. Şu an okumakta olduğunuz yazımın daha anlaşılır olması adına birkaç örnek vermek istiyorum. Eminim size de tanıdık gelecektir;

-Genç kızı ormana götürdüler ve…

-Bodruma kilitledikleri genç kadını önce soydular, sonra…

-Genç kadını odaya kilitler ve sırayla..

-Dokuz kişi alıkoydukları genç kızı…

Evet bunlar benim son zamanlarda gördüğüm tecavüz başlıklarından yalnızca dördü.. Her gün en az üç dört tanesine haber sitelerinde ve dolayısıyla facebook'da rastlamak mümkün maalesef..

Şu an vicdanınıza hitap ederek sormak istiyorum; sizce de bu haberlerde rahatsız edici bir şeyler yok mu? Ben bir kadın olarak, herhangi bir insanın (kadın veya erkek farketmez) uğradığı cinsel istismarı; bu şekilde ballandıra ballandıra, özendire özendire, birer fantaziymişçesine okuyucuya sunmalarından derinden rahatsızım.

Evet internet siteleri ne kadar çok tıklanırsa reklam alma oranı o derece artar. Reklam arttıkça da, tıklanan haber sitesi para kazanır. Fakat zaten kadına hak ettiği değeri vermeyen bir toplumu tecavüze özendirmek ne kadar doğru?

Cinselliğini evlenene kadar saklama güdüsüyle, öğretisiyle yetiştirilmiş bir toplumuz. İnancımız doğrultusunda, bunu  eşiyle yaşamak isteyen insanlarımızın bu masum ve temiz ideallerine saygımız tabii ki sonsuz. Fakat sadece toplum baskısı yüzünden cinselliğini bastıran, ilk deneyimini genel evde yaşayan bir erkeğe; komşu kızına isterse zorla sahip olabileceği algısını yüklemek ne kadar doğru?

İngilizce de bir deyim vardır: Sex Sells (Seks Satar) - İtü sözlükte bir arkadaşımız bu deyimi çok güzel açıklamış ben de sizinle paylaşmak istedim:

Cinselliği ön plana çıkararak yapılan reklam olaylarında kullanılan bir terimsel kelime öbeğidir.. İnsanların dikkatini çekmek için çoğu zaman, bu tür tanıtımlarda, cinsellik öğesinin ön planda olur ve bu yolla insanların dikkati ürün ve onu tanıtan genelde dişi insanlar üzerine çekilir.

Her ne kadar bu deyim tüm sektörlerde kendini göstermiş olsa da, ben habercilik anlayışına bu seviyesizliği yakıştıramıyorum.
Zaten kadın haklarının kısıtlı olduğu bir ülke de yaşıyoruz. Devletinden korunma amaçlı defalarca yardım isteyip, onları koruyacak yaptırım gücü yüksek yasalara sahip olmadığı için, hergün bilerek ölüme giden kadınlarımızın dramları kalbimizi yaralıyor.. Bir de uğradıkları bu iğrenç taciz ve muameleleri iştah kabartan bir üslupla anlatacaksak, tecavüz yasal olsun, rahat edelim derim ben..

Sevgi ve  vicdanla kalın..

SON-