Teldeki Adam

Geçtiğimiz hafta vizyona giren ve Robert Zemeckis’in yönettiği Tehlikeli Yürüyüş (The Walk) ip cambazı Philippe Petit’in akıl almaz hikâyesini anlatıyor.

1973 yılında, New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin İkiz Kuleleri arasında yapılan bir sanat eylemi hayal edin...

Sanatsal bir suç olarak nitelendirilen bu eyleme ait, Philippe Petit’in kendisinin yer aldığı 2008 yapımı bir de belgesel var: Teldeki Adam (Man on Wire)

Belgeselin kurgusal versiyonu diyebileceğimiz filmde ise, Philippe Petit rolünü Joseph Gordon Lewit canlandırmış.

Fransa’da yaşayan bir ip cambazı olan Philippe bir gün gazeteyi açtığında New York’da inşa edilmesi ve dünyanın en yüksek binaları olması planlanan İkiz Kuleler ile ilgili haberi gördüğünde kararını verir. Yüzyılın sanatsal eylemini gerçekleştirecektir! Bunun için ekibiyle birlikte aylarca hazırlık yapar ve beklenen gün yaklaştıkça gerilim artar.

Philippe Petit’i heyecanlandıran daha evvel hiç yapılmamış bir şeyi yapma dürtüsüdür.  Bu bir sanat eylemidir, aynı zamanda yasa dışıdır.

Hayallerin peşinden gitmek delilik midir?

Tüm sanatçıların belirli ölçülerde anarşist olduğunu söyleyebilir miyiz?

Filmi izlerken bu gibi sorularla da karşılaşıyoruz. İkiz Kuleler arasına gerilmiş tel üzerinde yürürken düşmeyecek, bunu biliyoruz. Yine de izlerken geriliyoruz. O derece güçlü bir etki yaratıyor. Tam bitti, rahatladık derken bir hamle daha yapıyor Petit ve tekrar yürümeye, akrobasi hareketleri yapmaya başlıyor gökyüzünde.

2001 terör saldırılarında hayatını kaybedenlere adanan filmin sonunda, ikiz kulelerin uzaktan görüntüsü bir anma niteliğinde…

Heyecanı doruğa çıkarmak için filmi IMAX sinemalarda 3 boyutlu olarak da izleyebilirsiniz!