Terörün dini olmazsa terörle mücadelenin de olmaz !

Değerli Düşünür Dostlarım,

Suudi Arabistan'ın liderliğinde, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 34 ülke ‘Teröre Karşı İslam İttifakı’ adıyla yeni bir koalisyon kurmuşlar. Suudi Savunma Bakanı Muhammed, bu askeri ittifakın sadece IŞİD’le değil tüm ‘terörist’ gruplarla savaşacağını söylemiş. Açık kaynaklara göre Koalisyona katılan ülkeler arasında Suudi Arabistan, Türkiye, Katar, Filistin, Mısır, Pakistan, Malezya, Bangladeş, Tunus, Ürdün,Lübnan, Endonezya ve Fas'ın yer aldığı öğrenilmiştir. 

Böyle bir amaçla ilk defa bir araya gelecek olan bu ülkelerin bugüne kadar herhangi bir nedenle kapsamlı - müşterek askeri bir operasyonları ve pratikleri olmamıştır. Bu Koalisyonun ; Eğitim, Planlama, Komuta kontrol, İstihbarat paylaşımı ve Lojistik ihtiyaçlar bakımından çok hassas koordinasyon gerektiren , terörle mücadele için gayrinizami harp prensiplerini ve usüllerini de içeren muharebe yeteneğini nasıl kazanabileceği merak konusudur. Nitekim daha şimdiden bazı islam ülkeleri koalisyona muharip askeri birlik göndermeyeceğini açıklamıştır. Belirsizliğin hakim olduğu bu teşebbüsün etki alanı ve başarı olasılığı konularında ciddi tereddütler vardır.

Sevgili okurlar, 

Terörle mücadele amaçlı İslam Koalisyonunun kuruluş deklerasyonunda, "terörle mücadelede askeri operasyonların koordine edileceği ve destekleneceği" gibi çok genel bir ifade yer almaktaymış. Nüfusları ağırlıklı olarak Sünni olan devletlerin katılımıyla oluşturulan koalisyona ABD ve Batı kulübü üyesi ülkelerin olumlu baktıkları ancak Rusya'nın henüz henüz temkinli yaklaştığı anlaşılmaktadır. Aslına bakılacak olursa Koalisyonun tam olarak ne yapacağı ve Türkiye'nin nasıl bir katkı sunacağı şimdilik net bir şekilde belirlenmiş değildir. Şii nüfusun çoğunlukta olduğu İran ve Irak gibi önemli ülkelerin koalisyonda yer almamaları dikkat çekmiştir."Bu IŞİD'le mücadele koalisyonu mu yoksa asıl olarak İran'ın bölgedeki etkisini kontrol altında tutmak ve Hizbullah ya da Husiler gibi diğer Şii gruplarla mücadele etmek amaçlı Sünni koalisyonu mu? Yoksa Mısır'da mevcut statükoya destek çıkıp Suriye'deki rejimi devirmeye çalışan bir koalisyon mu?  sorularını gündeme getirmiştir. Arap dünyasında bu insiyatifin mezhepsel olduğuna ve islamı temsil etmediğine dair görüşlere basında yoğun olarak yer verilmektedir.

ABD Savunma Bakanı Ash Carter ilk tepkisini dün bir ziyaret için bulunduğu İncirlik Üssü'nde açıklamış. Carter gazetecilerin sorusu üzerine "Bu koalisyon konusunda Suudi Arabistan'ın aklında ne olduğunu öğrenmek için sabırsızlanıyoruz. Ama genel olarak, Sünni Arap ülkelerinin IŞİD'le mücadeleye daha büyük katkı sunmaları bizi memnun etti " demiş.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da açıklamasında, koalisyon için "Suudi Arabistan'dan böyle bir toplantı, geniş kapsamlı birliktelik için bir davet geldiğinde buna olumlu baktığımızı ifade ettik. Terör ile İslam'ı özdeşleştirmek isteyenlere en iyi cevaptır" ifadelerini kullanmış. 

Değerli Okurlar,

Bizlerinde bu durum karşısında Sayın Başbakana şu soruyu sormak hakkımız vardır diye düşünüyorum. Dünya çapında yükselen "İslami Terör " konsepti karşısında " Terörün dini olmaz" diye bas bas bağıran , kafa kesen canilerin yer aldığı terör örgütüne bile sırf içinde islam kelimesi geçiyor diye İŞİD demiyen ama ayni anlama gelen arapça kelimeyi ( DAİŞ ) kullanan Türkiye , şimdi neden  "Terörle mücadelenin de dini olmaz" dememekte ve salt mezhep paydaşlığı içindeki bir koalisyona katılmaya bu kadar hevesli ve gönüllü görüntüsü vermektedir ?

Saygılarımla,

Serdar Durat
Stratejist