Türk iç Siyasetinde Bacılarımızın Önemi

Değerli düşünür dostlarım,

Bilirsiniz bizim ülkemizde gündem çok sık değişir ve milletçe zihinlerimizi hemen bu adeta servis edilen gündeme kilitler diğer konuları unutuveririz. Nitekim son bir kaç gündür varsa yoksa bacılarımızın başlarının açık veya kapalı olması..

Kadın erkek eşitliği alanında 135 ülke arasında 126.sırada yer alan güzel ülkemdeki erkek egemen siyaset ; şu sıralarda bacılarımızı paylaşamıyor ve yere göğe koyamıyor. Başı açık olan da kapalı olan da bizim bacımızdır diyorlar. Ne büyük talihsizliktir ki milli sorun stoklarımızda çözüm bekleyen bunca hayati  mesele varken tüm ulusal enerjimizi ve gündemimizi kırk yaşından sonra aklandıklarını ve hidayete erdiklerini söyleyen dört muhterem bacımızın baş örtülerine odakladık.

Zamanımızı ve sorun çözme becerilerimizi hoyratça ve müsrifçe tükettiğimiz aşikardır. Gerek İktidar ve gerekse muhalefet partilerinin siyasi rant devşirmek adına başları açık veya kapalı kadınlarımızı sahiplenme çabası inanınız aklı başında hiç bir vatandaşımıza samimi ve inandırıcı gelmiyor. Artık toplum eskimiş iddialardan ve ideolojilerden sıkıldı. Yeni paradigmalar, çözüm odaklı fikirler, daha müreffeh ve daha özgür bir yaşam için somut projeler üretilmesini arzu ediyor.

Kadınlarımızın siyasette , iş hayatında, akademik platformlarda var olma çabalarına karşı kronik duyarsızlığımızı, eğitim ve meslek sahibi olabilmeleri konularında, günlük hayattaki etki alanlarını daraltmak noktasında sosyal antropolojik ve kültürel komplekslerimizi saklamaya çalışmayalım. Kuru kuruya benim bacım demekle , kadınlarımızı siyasi ihtiraslarımıza ve kavgalarımıza alet etmekle bu iş olmuyor .

Sevgili okurlar, aydınlanmak, bilim ve aklın egemen olduğu stratejiler ve politikalar üretmek çağımızın küresel rekabet koşulları doğrultusunda kaçınılmazdır. Bunu başarabilmek için ise berrak ve hür zihniyete sahip olmak gerekir. Artık şekil bağnazlığımızdan ve ezberlerimizden kurtulmak zorundayız. Kıyafetle bilek güreşi ve dayatmalardan vazgeçmek , fikirlerin kalitelerini yarıştırmak zorundayız.

Muhterem hanımefendilerden ricamdır, lütfen siyaset- eğitim- ekonomi gibi disiplinlerde bu ülke için yararlı hizmetler üretmek ve değer yaratmak istiyorsanız, özgüveniniz-azim -iradeniz varsa kimselerin bacıları olmayı, sözde himayeleri altına girmeyi kabul etmeyiniz, empozelere ve baskılara boyun eğmeyiniz . Unutmayınız ki '' Elinin hamuru ile erkek işine karışma'' gibi  çok anlamlı atasözü olan bir coğrafyada mücadele veriyorsunuz.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist