Türkiye'nin AB üyeliği milli bir dert midir ?

Değerli düşünür dostlarım,

Cumhurbaşkanı Erdoğan yine yepyeni bir gündem yarattı, 14 Aralık operasyonunu eleştiren Avrupa Birliği’ne çok sert tepki gösterdi. Erdoğan, “Avrupa Birliği kalkıp ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu unsurlarla ilgili şu anda güvenlik güçlerimizin attığı bir adıma, hukukun attığı bir adıma kendisinde müdahale yetkisi aramasın, lütfen kendi işine baksın... Acaba AB ne der, acaba AB bizi alır mı almaz mı, bizim böyle bir derdimiz yok, lütfen siz kendi aklınızı kendinize saklayın” dedi.
Kocaeli’nde Tüpraş  akaryakıt dönüşüm tesislerinin açılışında konuşan Erdoğan, bir süredir Türkiye ekonomisine yönelik hem  içeride, hem dışarıda belli çevrelerin adeta sistematik bir algı operasyonu yürüttüklerine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Siz, kuyruğuna basıldığı için feryat figan ortalığı velveleye verenlere hiç itibar etmeyin. Türkiye’de hamdolsun çok güzel gelişmeler yaşanıyor, inşallah çok daha iyi, çok daha güzel gelişmeler yaşanacak. Bütün bu yaşananlar, normalleşme sürecidir. Bunu özellikle ifade etmek isterim. Türkiye’nin  eski günlere döneceği umuduyla kirli işlere, kirli ilişkilere yeltenenler, kirli ittifaklara girenler bunun cevabını alıyorlar ve almaya da devam edecekler. Kirli işlere, kirli ittifaklara girenler başarılı olamayacaklarını görsünler ve bundan bir an önce vazgeçsinler. İnşallah medya dünyası girdiği kirli ilişkilerden sıyrılacaktır diye düşünüyorum. Kendisini bu tehlikeli vesayetten kurtulacaktır diye umuyorum. Her zaman söylüyorum; bitaraf olan bertaraf olur. Onun için tarafımızı çok iyi belirlememiz lazım."

Sevgili Okurlar,

Bu ifadeler diplomatik nezaket ve uluslar arası ilişkiler bakımından politik akıl sınırlarını zorlayan, ayni zamanda ülkemizin milli menfaatleri açısından büyük riskler içeren çıkışlardır.

Nitekim AB den cevap gecikmedi ve AB Dış işleri yüksek temsilcisi Mogherini, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepkisini gördüm ve çok şaşırdım çünkü geçen hafta yaptığımız ziyarette kendisiyle Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla birçok bakanla önümüzdeki yol hakkında yapıcı bir görüşme yapmıştık. Türkiye ve AB arasında yeni bir başlangıç yapma şansı bulunduğu konusunda uzlaşmıştık dedi . Federica Mogherini, "Bize Türkiye'nin AB yolunun daha çok ekonomik menfaatlerle değil, demokrasi ve hukukun üstünlüğü başta olmak üzere değerler ve prensiplerle ilgili olduğunu söyleyenler hükümet üyeleriydi" dedi.

Hal böyle olunca ister istemez insanın aklına şu sorular geliyor;

- CB nın gerçekten AB üyeliği gibi bir derdi yok mu ? 
- Evvelce buyurdukları "Demokrasi bizim için bir tramvaydır, gittiğimiz yere kadar gider orada ineriz, demokrasi bir amaç değil araçtır" gibi AB üyeliği de kendileri için amaç değil araç mı ? 
- MGK ( Milli Güvenlik Kurulu) genel sektereterinin kadrosu Org. rütbesinde bir asker iken sivil büyükelçi olarak değişitirilmesi AB standartları mı yoksa AKP planları gereğimiydi ?
- AKP nin parti programında ki 2023 vizyonunda yer alan " Biz AB projesini bir başarı hikâyesi olarak takdirle karşılıyoruz. AB’ye tam üyelik, AK Parti’nin stratejik hedefidir. Tam üyelik dışında başka bir alternatifi, formülü, öneriyi kabul etmemiz mümkün değildir." ifadeleri artık anlamını ve geçerliliğini yitirmişmidir ?

Değerli düşünürler,

AB üyeliği CB Erdoğan'ın derdi olmayabilir ama aşağıda madde başlıkları halinde belirtilen nedenlerle bizim gerçekten hayati önem verdiğimiz öncelikli bir milli derdimizdir . 

1. Siyaset, ekonomi, insan hakları, güvenlik, eğitim-öğretim, hukuk disiplinlerindeki keyfi ve taraflı uygulamalardan çok yorulduk, 

2. Uygar ve yüksek sosyal standartlara kavuşmayı, 

2. Özgürlük alanlarımızın genişlemesini ve refah düzeyimizin yükselmesini, 

3. Ülke yönetiminde kişisel hırsların-egoların değil liyakat ile akıl ve bilimin egemen olmasını,

4. Sağlık hizmetlerinin ekonomik kaygılardan arındıralarak alınabilmesini,

5. Gelir dağılımında adaletli bir hayatı, 

6. Teknoloji satın alan değil üreten ve satan bir ülke olmayı  

hayal ediyoruz ve bu hayalimize erişmenin en kısa yolunun AB üyeliğinden geçtiğine inanıyoruz.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist