Türkiye'nin çatı ideolojisi

Böyle olacağı belliydi.

Kemalistler, Feyzioğlu'nu düşlesin, ulusalcılar ise Meral Akşener ismi etrafında dolanadursun.

Gülen cemaati ya da devrimci müslümanlar gibi Ak Parti'ye muhalif muhafazakar gruplar, kendi görüşlerinden birini bu iki partiye kabul ettirmenin derdine çoktan düşmüştü.

Abdüllatif Şener ile başlayan manevra Ekmelettin İhsanoğlu ile son buldu.

Tepkili laiklerin önüne atılan bahaneyi tahmin etmek zor değildi; Ak Parti'nin %50'yi aşan oyunu bölmek niyetindeyiz.

Olur mu? Olmaz!

Tayyip Erdoğan'ın seçim sürecine has manevralarıyla baş edebilecek, siyaset sahasında tecrübeli bir isim bulmaksızın o hayal gerçekleşmez.

Nitekim, önümüzdeki birkaç ay boyunca yaşanacakları şimdiden özetlemek mümkün değil mi?

Eliyle çatıyı işaret edecek Erdoğan.

''Mısır'da yaşananlara 'darbe' olarak görmeyen zihniyet'' diyecek; ''Vesayet'' diyecek; '' İhanet'' diyecek.

Ardından sıra Ak Parti'yitarifleyecek kelimeler bulmaya gelecek; '' Hizmet '' diyecek; '' Millet '' diyecek; ama en çok ''sandığın ortaya koyduğu iradeden'' bahsedecek; ''ona sahip çıkma gereğini'' hatırlatacak; '' şimdi tam zamanıdır'' diye de ekleyecek.

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, kendisine cevap yetiştirmeye çalışırken; İhsanoğlu, kavgaya bulaşmamanın puan kazandıracağını zannederek munis bir gülümseme takınacak.

Oysa benim bildiğim Ak Parti tabanı munis seyircilerden zerre kadar haz etmez. Masaya yumruğu vuran otoriter bir baba arayışındadır. Bu tavrı koymayan adayı lider addetmeyeceği gibi kaç lisan konuştuğuna  ya da hangi okulları bitirdiğine de bakmayacaktır.

Dolayısıyla; Erdoğan'ın muhafazakar tribünleri hiç olmadığı kadar kolay coşturduğu ve kenetlediği bir seçim süreci tecrübe edeceğiz.

Zaten iktidar kanadındaki tartışmaların cumhurbaşkanı adaylığından kimin başbakan olacağı sorusuna kayması bile parti içi rahatlamanın boyutlarını gözler önüne seriyor.

Kaldı ki, muhalif ideolojilerin kimin kazanacağı kısmına çok fazla odaklanmaması gerektiği kanaatindeyim.

12. Cumhurbaşkanının ismini öğrenmek için Ağustos'u beklemek gerekse de kazanan ideoloji bugün itibariyle bellidir.

Velev ki İhsanoğlu galip geldi, ne CHP ne de MHP seçmeni sokağa çıkıp kutlama yapmayacak, vicdanında rahatlık hissetmeyecek, geleceğinde umut görmeyecektir.

Geçen yıl CHP kanadından dostlara muhafazakar-kemalist rekabetinin söz konusu olmadığını, zira kemalistlerin iktidar oyununun hiçbir yerinde olmadıklarını,bilakis hangi  muhafazakar kanadın iktidarı elinde tutacağına yönelik kavgalara şahit olduğumuzu uzun uzadıya anlatmıştım.

O gün söylemlerime hiddetle cevap verenler, bugün haklılığımı kabul ediyor, hatta İhsanoğlu'nun adaylığının cümlelerimin sağlamasını yapan bir gelişme olduğunu vurguluyorlar.

Kabul etmek gerekir ki; muhafazakar İslam'ı referans alan siyaset son on iki yılda kendi içine kapanık mahallelerinin dışına açılmayı başardı; farklı yaşam tarzı ve ideolojilere sahip olan ancak kendisi gibi 2000 öncesi statükodan mağdur hale gelen birçok bireyi bünyesinde topladı. Dahası, söz konusu dönüşüme muhalif kalan tüm kesimleri siyaset ve bürokrasinin operasyonel kadrolarından tasfiye etti.Günümüzdeki  iktidarı o kadar muktedir bir çerçeveye büründü ki halkın önüne konan ilk cumhurbaşkanlığı yarışında en ciddi rakibini -karşıt ideolojilerden değil- kendi içinden çıkardı.

Kemalist cephe, gerek yerel seçimlerde gerekse cumhurbaşkanlığı yarışında ayrılıkçı muhafazakarlarla ittifak yapmak ve onların önüne getirdiği sağdan devşirme adaylara hizmet etmek koşuluyla oyunun yardımcı rollerine dahil olabildi.

Cumhuriyet mitinglerinde ''cumhurbaşkanını bu iktidar seçmesin, reis-i cumhur dindar olmasın'' diye meydanlara inenler, bugün ne düşünüyorlar merak ediyorum. Konuşmak için,''İhsanoğlu mu yoksa Erdoğan mı kazanacak?'' başlıklı tartışmalardan daha önemli konuları olsa gerek diye umuyorum.