Türkiyede Tüm Kadınlar Saygıdeğerdir ve Nezaketi Hakeder

Değerli düşünür dostlarım,

Ülkemizde siyasetin uslubu  giderek seviyesini kaybetmekte ve minimum vazgeçilmez nezaketten uzaklaşmaktadır. Fikirler - görüşler diplomatik ve evrensel sivil kurallar çerçevesinde eleştirilebilir, TBMM çatısı altında siyasi müzakareler ve tartışmalar tüm şiddeti ile yaşanılabilir, zaman zaman sinir katsayısı yükselebilir ve istemeden de olsa maksadını aşan sözler sarf edilebilir. Ancak bireysel - kurumsal hak ve özgürlüklere saldırı mahiyetindeki hakaret  asla kabul edilemez.

Bu kapsamda Sn.Kamer Genç'in Sn. Bakan Fatma Şahin'e hitaben sarfettiği sözler kamu vicdanına sığmamış ve üzüntü ile karşılanmıştır. Sn. Şahin'in siyasi tandansı ve görüşleri her ne olursa olsun önce bir hanımefendi ve Anne olduğu asla göz ardı edilemez. Hiç bir nedenle bu tarz genel ahlak sınırlarını aşan sözlü saldırıyı hak etmemiştir. Her ne kadar hukuk çerçevesinde gerekli işlemleri başlatmış olsada sayın Bakan Hanımefendinin ve ailesinin incinen psikolojisine karşı Sn. Genç ivedilikle özür borcunu yerine getirmelidir.

Sevgili Okurlar malumunuz haftasonu BDP kadın kongresini gerçekleştirmiş ve bu kapsamda Kürt kökenli kadın Milletvekilleri Türk kadınlarına seslenerek barış sürecini desteklemelerini istemişlerdir. Her ne kadar usluplarında eleştirilecek yönler olsa da Türkiye'nin daha müreffeh bir yaşama ve sosyal barış ortamına kavuşması adına kadınlarımızın insiyatif alması, her türlü etnik köken ve siyasi tercih ayrışmalarını bir kenara bırakıp Anne'lik ortak paydasında birleşmeleri önemli ve kıymetlidir.

Erkeklerin yüksek egolarının esareti altında sıkılı yumrukları ile bir türlü tokalaşamadıkları bir coğrafyada ve siyasi iklimde bu toprakların kadınlarının yüreklerini ortaya koymaları ve en değerli varlıkları olan evlatlarını korumak adına şiddet-kin-intikam gibi hastalıklı duygulardan arınarak gerçek bir barış dilini tüm ülkemize egemen kılmaları tüm ihtilafları ve tereddütleri ortadan kaldıracaktır eminim.

Unutulmamalıdır ki ; Kadınlarımız, bulundukları ortama kalite ve zerafet katarlar, memleket sevdaları ve zekaları en az biz erkekler kadardır.

Artık bu erkek egemen toplum yapımızdan ve alaturka erkek komplekslerimizden kurtulmak zamanı çoktan gelmiştir.

Netice olarak ve izninizle bu ülkenin kaderdaşı tüm asil kadınlarımıza seslenmek istiyorum :
Haydi güzel ülkemin cefakar ve yürekli sultanları, eğitim seviyeleriniz-ekonomik özgürlük düzeyleriniz-inançlarınız- etnik aidiyetleriniz- kocalarınızın/oğullarınızın/erkek kardeşlerinizin siyasi görüşleri her ne olursa olsun gelin sizler ellerinizin hamuru ile bile olsa erkek işlerine karışın, tüm farklılıklarınızı unutun , kol kola girin,  barış ve huzura giden yolu açın.

Bunun için ihtiyacınız olan tek şey, biz erkeklerin pek beceremediğimiz biraz daha sahici ve samimi empati kurabilmektir kanısındayım.

Başarının  ve daha aydınlık günlerin haklı gururu ve şerefi de sizlere helal olsun.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist
29.04.2013