Türkiyeden Mucit Çıkar mı ?

Değerli düşünür dostlarım,

Değiştirmemiz gereken atasözlerimizden birisidir bilirsiniz . Meraklı, araştırmacı ve yenilikçi karakterli insanlarımızı frenlemek için ''Başımıza icat çıkarma'' deriz.

Bu coğrafyada çocuklar genel olarak bu sözün etkisi altında büyürler ve insanlık için yeni buluşlar adına pek kendilerini yormazlar, daha çok yabancı mucitlerin icatlarını kullanmayı tercih ederler. Eğitim sistemimiz de bu anlayışı adeta kader olarak kabullenmiş olup hemen hiç bir eğitim kurumumuzun hedefleri arasında dünya çapında buluşlara imza atacak bilim insanları yetiştirmek yoktur.

Nitekim bu geleneğimizden hareketle olsa gerek ; Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin Müslüman bir ülke olduğunu ve “konumu itibariyle” mucitler çıkaramadığını, bunun için gençlerini ara eleman olarak yetiştirmeye odaklanması gerektiğini söylemiş. Bayraktar,  “Bu ülke Müslüman bir ülke. Yüzde 99’u Müslüman. Tarihten gelen bir yapısı var. Türkiye’nin bulunduğu coğrafya çok zor bir bölge ve Türkiye onun merkezinde bulunuyor. Şimdi Türkiye’nin konumu itibariyle biz icat yapamıyoruz, buluş yapamıyoruz. Tarım ülkesiyiz biz. Ne yapacağız biz” diyen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürmüş;

“Ara teknik eleman ülkesiyiz biz. O zaman biz çok daha iyi eğitim almak zorundayız. İnsanlarımızı çok daha iyi yetiştirmek zorundayız. Öyle kalem efendisi değil. Çocuklarımıza, evlatlarımıza sahip çıkacağız. Eğer biz çocuklarımızı iyi yetiştirirsek kalem efendisi değil, ara teknik eleman, üniversiteyi bitiren, teknolojiyi iyi kullanan, bilgisayar bilen ve lisan bilen, dünyadaki bütün bilgileri alıp onları çok iyi kullanan, çok kaliteli gençler olarak yetiştireceğiz.”

Sevgili okurlar bu talihsiz sözlerin içinde en çok dikkatimi çeken ve beni ürkütenler,

a. Müslüman olmakla bilim insanı olmak arasındaki ilişki tanımı,
b. Bilgiyi üretmek yerine hazır bilgiyi kullanmanın teşvik edilmesi,
c. Teknolojiyi üretip satmak yerine satın alınan teknolojileri kullanmanın teşvik edilmesi,
d. Türkiye'nin jeopolitik konumu ile icat yapabilme yeteneğinin olumsuz yönde ilişkilendirilmesi,
d. Vizyon sınırlayıcı ve motivasyon kırıcı bir yaklaşımla, asla kural koymayı ve oyun kurmayı değil başkaları tarafından konulan kurallara boyun eğmeyi öven bir anlayışla ara teknik eleman ülkesi olmak' tır.

Bir an düşündüm gerçekten bu durumdamıyız ? Bakan haklı mı acaba dedim ve tam gönül dünyam kararırken aklıma aşağıda sunduğum bir kaç isim geldi ve içim ferahladı. Gençlerimizin önüne gelişmiş ülkelerin taşeronu olmaktan çok öte onurlu bir vizyon yarattıkları ve gurur duyulacak birer rol model oldukları için onlara çok teşekkür etmek istedim.

- Bu sene Nobel Barış Ödülü nün verildiği ,OPCW nin yani Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün genel direktörü Ahmet Üzümcü,

- AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Türk tıp tarihinde bir ilke imza atarak yüz nakli yapan ekibin başındaki Prof. Dr. Ömer Özkan,

- Organ nakli cerrahisi ile safra yolları kanseri cerrahisi alanında geliştirdiği teknikleri dünyada kabul gören Doç. Dr. Ünal Aydın,

- Atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı ile “associate professor” (doçent) ve 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandıran ve “- professor” ( profesör ) ünvanını alan, Moleküler Biyoloji dalında dünya çapında ataştırmalara imza atan Oktay Sinanoğlu.

Değerli düşünürler, bu örnekleri artırmak mümkündür ancak bu yazı için bu kadarı ile yetiniyorum.

İlaveten ruhlarını şad etmek ve saygı ile yad etmek istediğim bilim adamlarımızdan bir kaç örnek te aşağıda sunulmuştur.

Ahmed Bin Musa : ( 10 yüzyıl ) Sistem mühendisliğinin Öncüsü. Astronom ve Mekanikçi.
Akşemseddin : ( 1389 – 1459 ) Pasteur önce Mikrobu bulan ilk bilim adamı.
Ali Bin Abbas : ( ? – 994 ) 1000 sene önce ilk kanser ameliyatını yapan bilim adamı. Kılcal damar sitemini ilk defa ortaya atan bilim adamı.
Ali Bin Rıdvan : ( ? – 1067 ) Batıya tedavi metodlarını öğreten islam alimi.
Ali Kuşçu : ( ? – 1474 ) Ünlü Bir türk astronomi ve matematik bilgini.
Sabit Bin Kurra : ( ? – 901 ) Newton’ dan çok önce diferansiyel hesabını keşfeden bilgin. Dünyanın çapını doğru olarak hesaplayan ilk islam bilgini. Matemetik ve astronomi alimi.
Uluğ Bey : ( 1394 -1449 ) Çağının en büyük astronomu ve trigonometride yeni çığır açan ünlü bir alim ve hükümdar.
İbn-i Sina (Avicenna) :Anatomik çalışmalar yapan Müslüman,Türk bilim adamlarının başında gelir.

Sevgili okurlar,

Verdiğim bu örneklerle dilerim , zekaları, enerjileri ve vizyonlarına güvendiğim ve gurur duyduğum gençlerimizi birazcık da olsa yüreklendirebilmiş ve Bakan Bayraktaroğlu'nun sözleri ile özgüvenlerini yitirmelerinin önüne geçebilmişimdir.

Netice olarak özellikle öğrencilerimize tavsiyem ;Bakan'ın sözlerine değil Atatürk'ümüzün ''Türklüğünüzle övünün, Vatanınızı güçlendirmek - geliştirmek için çalışın, kendinize ve vatanınıza  güvenin '' sözlerine  itibar etmeleridir.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist