Türkiye’den Şaşırtan Ve Düşündüren Haber Başlıkları

Değerli düşünür dostlarım,

Dünyanın en süratli gündem değiştiren ve küresel gelişmelerin dışında daha çok kendi sorunları ile uğraşan ülkelerden biri olduğumuz yadsınamaz. Açık kaynaklardan derlediğim ve gerçekten şaşırdığım, hayrete düştüğüm bazı haber örneklerini sizlerle paylaşmak istedim.

MSB İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamaya göre ülkemizde son on yıl içinde verdiğimiz şehit sayısı 601 iken ayni dönemde TSK de meydana gelen intihar vakaları sonucunda kaybedilen asker sayısı 965 imiş.

Davul zurna eşliğinde törenlerle ve  ellerine kına yakarak evlatlarını bu şerefli vatan görevi için Peygamber ocağına gönderen ailelerin yüreklerini dağlayan acılarını düşündüm ve canım yandı.

İmralı görüşmeleri sürecinin ikinci aşamasında adaya giden heyetten BDP Iğdır Millet vekili Pervin Buldan’ın yaptığı açıklamaya göre ; Terörist başı Öcalan , Devletin elinde Kürt tutsaklar, PKK nın elinde ise Türk tutsaklar olduğunu belirtmiş, tarihi ve hassas bir süreçten geçildiğini, tüm tarafların çok dikkatli davranmaları gerektiğini ifade etmiş, tutsakların en kısa zamanda hürriyetlerine kavuşmalarını umduğunu dile getirmiş. Ülkemizin iç barışını tehdit eden ve ulusal enerjisini-kaynaklarını tüketen bu kronik sorunun çözümünün İmralı’ya endekslenmesini, Öcalan’a kurtarıcı kimliği yüklenmesini besleyen, zorlama bir konjonktür yaratılma gayretlerini içime sindiremedim ve şaşırdım.

Niğde’de il milli eğitim müdürü, veli toplantılarını cami’lerde tertiplemeye başlamış, Cuma namazı öncesinde bizzat kendisi kur’an okuyarak veli toplantılarını başlatıyormuş. Allahın evi olarak öğrendiğim kutsal-ibadet mekanımızın bu amaca hizmet edecek şekilde sosyal bir alana dönüştürülmesinin sebebi hikmetini anlayamadım.

İstanbul’un bazı ilçelerindeki okullarda Cuma namazı saatleri tatil ilan edilmiş, öğretmenler ve öğrenciler topluca Cuma namazına gitmişler. Bu okullarda kız öğrencilerin önemli bir kısmı ve bayan öğretmenler türbanları ile derslere giriyorlarmış. Yine İstanbul’da Haliç üniversitesinin öğrencileri arasında yapılan bir ankette öğrencilerin ancak % 54 kadarı kendilerini Türk olarak tanımlamışlar. Hayrete düştüm.

THY, Ortadoğu uçuşlarında salimen iniş yapabilmek için arapça dualar yayınlanıyormuş. Yazar Buket Uzuner’in THY dergisi Skylife için yazdığı makalesi uçaklarda alkol kullanımına ilişkin olduğu için yayından çıkarılmış. Bunun üzerine THY aleyhinde dava açan yazar Uzuner açtığı davayı kazanmış. Şaşırdım kaldım.

Erzurum bölgesinde avcılara saldıran ayılar ile mücadele kapsamında öldürülen ayı başına 20 bin lira ceza verilmiş, mağdur durumdaki avcılara ve yöre halkına kendilerini saldırgan ayılara karşı koruyabilmek için Orman Bakanlığı tarafından önerilen tedbirlerin başında ayılara biber gazı sıkmak varmış. Ayılar biber gazına maruz kalınca ne yapar acaba diye düşündüm.

Sevgili okurlar, bu örnekler arttırılabilir ama burada bırakmayı tercih ediyorum.
Zira bu kadar şaşkınlık bana yeter de artar bile..

Öte yandan  dünyanın farklı köşelerinde her gün insanlık adına çok ciddi yararları olan yüzlerce yeni bilgi üretilmekte ve bir sürü faaliyet yürütülmektedir. Biz kendi iç ve genellikle yapay sosyal dertlerimizle o denli meşguluz ki bunların çoğunun farkında bile olamıyoruz. Örneğin 14-17 şubat tarihleri arasında Harvard üniversitesinde 59.cusu düzenlenen ve model birleşmiş milletler toplantılarının en prestijlisi olduğu kabul edilen konferansta dünya genelinde kadın sorunlarının ve bu sorunlara nasıl çözüm aranacağının simülasyonu gerçekleştirildi. Şiddet, maddi sorunlar ve sağlık-eğitim hizmetlerine ulaşabilmek gibi konular tartışıldı. Gerçekte toplumsal yaşantımızı doğrudan ilgilendiren çok ciddi bir konu olmasına rağmen medyamızda pek yer almadı. Bu yıl 4-9 Mart tarihleri arasında bu toplantının bir benzeri Model BM Türkiye tarafından Kemer/Antalya’da düzenlenecekmiş,umarım gündeme gelebilir.

Dün gece Oscar ödülleri 85. kez sahiplerini buldu ama sokaktaki sıradan insanımıza sorsanız haberi bile olmaz ..haklı çünkü o zaten kendi özelinde yeterince boğulmuş durumda,bambaşka değerleri ve öncelikleri var. Dolayısı ile bana ne kardeşim Oscar dan der.

Değerli düşünürler, toplumların refah ve özgürlük düzeyleri yükseldikçe ilgi alanları da değişir-genişler. Gayet tabidir ki öncelikler de kişiye özel bir farklılık arz eder.

Hayat asla sürekli mutluluk veya sürekli mutsuzluk içinde akmaz. Başta sağlık olmak üzere bir gün içinde bile çok farklı ruh ve fizik halleri yaşanabilir. Aslolan hayatı tüm renkleri ile yaşayabilmeye çalışmaktır .

Ancak demem odur ki , keşke gündem yaratıcılar ve o gündemi yayınlayanlar hedef kitlelerine biraz daha fazla saygı duyabilseler, keşke o hedef kitle de önüne her sunulanı satın almayıp biraz daha seçici olabilse. Kimbilir belki o zaman farkındalık oranımız ve sorun çözme becerilerimiz de kendiliğinden artar.

Saygılarımla

Serdar DURAT
Stratejist
25.02.2013