Tutti Frutti

İtalya Başbakanı düğüne gelince dayanamadım. Bu haftaki başlığımızı Türkçeye nasıl çevirebiliriz acaba? 'Toptan meyve' desek fazla kabzımal işi olacak. 'Külliyen meyve' desem fazla İslami olacak. Geliniz en iyisi laik bir şekilde 'HEPSİ YEMİŞ' diyelim.


Yıl 1990. Cem Uzan, çok konuşulan fakat kimsenin para yatırmaya cesaret edemediği futbol klüplerinin şirketleşmesi konusunda, öncü oluyor. 400 bin dolar verip, köklü futbol takımı İstanbulspor'u satın alıyor. O günlerde, İtalya'da olan bitenleri yakından takip edenler, Cem Uzan'ın, Berlusconi'nin "Forza Italia' modelini uyguladığının spekülasyonunu yapıyorlar. Aradan 13 sene geçti. Neler oldu neler. Evet, şimdi Berlusconi İtalya Başbakanı. Oysa Türkiye'de durum farklı. İstanbul Fulya'da, halı sahada gece maçları yapan Tayyip Erdoğan da, Türkiye'de Başbakan. Medya imparatoru ve futbol takımı sahibi Uzan ise, henüz meydanlarda. Şu anda, Uzan'la Berlusconi'nin tek ortak yanı, her ikisinin de mahkeme kapısında olmaları.

Euro Acıtırken :

Değerli okurlar, renkli kişiliğine rağmen Berlusconi'ye, hiç bir Başbakanın arzulamadığı bir ekonomik performans nasip oldu. 11 sene sonra İtalyan ekonomisi resesyona girdi. Ekonomistlerin jargonunda, resesyon arka arkaya iki çeyrek yılda, eksi büyüme
(küçülme) olarak tarif edildiğine göre, İtalya ilk çeyrekte yüzde eksi 0.1, ikinci çeyrekte yüzde eksi 0.1 büyüyerek resmen resesyona girdi. AB'nin üçüncü büyük ekonomisinin, bu performansı Avrupa için, hiç de iyi haber değil. Almanya ve Hollanda zaten ekonomik küçülme trendine girmişken, bir de İtalya'nın aynı duruma düşmesi, AB için sıkıntılı günlerin sinyalini vermekte. İtalyan ekonomisinin zora girmesinin esas nedeni, özellikle İtalyan ihracat mallarının aşırı değer kazanan Euro'dan dolayı rekabet gücünü kaybetmesi. Avrupa'nın 'hasta adamı' Almanya'ya, İtalya'nın da katılması, AB'nin işini zorlaştırıyor. Bir çıkış yolu olarak, kısa dönemde tek ilacın, Avrupa Merkez Bankasının faiz oranlarını düşürmesi gözükmekte. Faiz indirimi beklentisinin, döviz piyasalarını çoktan etkilediğini var sayarsak, AB ekonomisinin bu ilaca şimdiden bağışıklık kazanmış olması da mümkün.

Akdeniz Akşamları :

Akdeniz akşamlarının dinginliği başka olur. Akdeniz'in sıcakkanlı insanları da bir başka oluyor. İşler sapa sardımı, parasal durum kötüleşti mi, bu iklimin insanlarının ilk tepkisi, eğlencenin dozajını artırmak oluyor.
İtalya'da işler iyi gitmiyor. Berlusconi'nin canı sıkkın. İtalya-Türkiye arasında geçtiğimiz aylarda yaşanan telefon krizinde, Berlusconi'yi kırmayarak bir hamlede bir kaç milyar dolarcık hesabı silen, Türk Başbakanı Erdoğan'ın, mutlu günü var. Oğlunun düğününe gelmemek olmaz. İtalyan gazetelerinin, o zamanlar Türk cömertliği karşısında yazdığı gibi 'Grandioso Sultano''nun düğünü, 'Figaro'nun Düğününden' sonra , stres atmak için ideal bir ortam.
Akdeniz akşamlarında eğlenceler sürerken, ben de sizlere birkaç bilgi aktarayım. İtalya Türkiye'nin ihracatta 4. büyük partneri. Tüm AB ise, Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 70'ini çekmekte. İtalyan ekonomisinin ve AB'nin yavaşlamasını sonbaharda hissedeceğiz. Özellikle iç talebin kendine gelemediği ve ihracatın büyümenin motoru olduğu bir dönemde !

11 Aug. 2003
Hilton Head N.C.

joememet@hotmail.com