Uçurumdan Önce Son Çıkış

Değerli Düşünür Dostlarım,

Ülkemizde son günlerde yaşanan trajedik olaylar topluca adeta çıldırma aşamasına geldiğimizi / getirildiğimizi işaret ediyor kanısındayım.

Empati, uzlaşı, hoşgörü, sevgi kelimelerinin anlamını dahi bilmeyen tehlikeli ve patolojik refleksleriyle yaşayan çok sayıda insan ellerini kollarını sallayarak aramızda dolaşıyorlar. Sadece sokakta değil ülke yönetiminde sorumlu görevlerde ve TBMM de bile bu tür örneklere rastlamak mümkün.

Sosyoloji ve psikoloji disiplinlerinde bilimsel analizleri yapıldığında eminim ders çıkarılacak ve ivedilikle tedbir alınması gereken konular olduğu belirlenecektir.

Genel bir hoşnutsuzluk, tatminsizlik, gelecek kaygısını besleyen güvensizlik ve en önemlisi de farklılar arasındaki tahammülsüzlük, sevgisizlik hali siyasi ve sosyal hayatımıza hakim olmuştur. 

Biriken , kasıtlı olarak üretilen ve sağlıklı bir şekilde kontrol edilemeyen öfke , ortalama insan davranışlarını belirleyici hale gelmiştir.

Sevgili okurlar,

Bir kar topu dükkanının camına isabet etti diye genç yaşında bir gazeteciyi bıçaklayarak öldüren cani esnaf, Özgecan'ı hunharca katleden manyak minibüs şöförü, elindeki gücü demokratik bir şekilde gösteri ve protesto hakkını kullanan vatandaşlara karşı şiddet bazında kullanmaktan çekinmeyen polis , karısını sokak ortasında bıçaklayan gözü dönmüş koca müsvetteleri , TBMM de muhalefet partilerinin Millet vekillerine yumruk atan iktidar partisine mensup Millet vekilleri varken , normal akıl ve vicdan sahibi insanları çileden çıkarabilecek / canından bezdirecek düzeysiz dini motifli sapık cinsellik içerikli fetvaları yayanlara yeter sus artık denmezken, en basit ve temel güvenlik tedbirleri alınmadığı için hemen her gün iş kazalarında hayatını yitiren insanlar ortada iken, çoğu ihmaller nedeniyle meydana gelen trafik kazalarındaki can kayıpları açısından dünyada en ön sıralarda iken bu ülkede sağ salim yaşlanmak artık bir mucize haline geldi. 

Değerli Düşünürler,

Benim penceremden görebildiğim kadarı ile durumumuz özetle aşağıdaki formül ile açıklanabilir sanırım. 

[ ( İç güdü )+ ( harici dürtüler ) ] - [ ( İrade gücü )+( ahlaki ve vicdani değer'ler) + ( Kültürel birikim) ] = Tepki / Reaksiyon

Çözüm ise eşitliğin sol tarafındaki ikinci parantez içindeki değişkenlerin zenginleştirilmesi ve ıslah edilmesi ile mümkün olabilir inancındayım.

Bunu başarmak ise öncelikle ülke yönetiminde yetki ve sorumluluk sahibi olanların bir durup soluklanmaları ve soğukkanlı şekilde öz eleştiri yapmaları şarttır. Siyasi çıkar / iktidar hırslarından arınıp toplumda genel bir barış ve huzur ortamını acilen yaratmak zorundadırlar. Siyaset içinde barış dilini ve demokratik nezaketi dışlamayan sakin bir müzakere ortamını tesis edemezlerse uçurumdan önceki son çıkışı kaçırabiliriz.

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist