Üniformasız Disiplinler

Değerli düşünür dostlarım,

Okullarımızda tek tip kıyafet uygulamasına son veren ve öğrencilere muayyen kriterler haricinde kıyafet serbestisi getiren yeni sisteme ilişkin tartışmalar sürüyor. Toplumun önemli bir kesiminde endişe ile karşılanan bu anlayış uzman pedagoglar, psikologlar ve sosyologlar tarafından faydadan çok zarar getirecek bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir. Ekonomik ve sosyal sınıf farklılıklarını öne çıkaran, çocuk yaşlardaki öğrencilerin kolayca tolere edemeyecekleri ayrışmalara, kopuşlara ve gençlik hezeyanlarına neden olabileceğinden çekinilmektedir.
Sevgili okurlar, bahse konu tartışmalar henüz kamu oyunun gündemindeki sıcak yerini korurken bu gün yeni bir gelişme yaşandı ve Başbakan Yardımcısı Bozdağ, askeri ve polis okullarında üniformalı öğrenciler olduğunu belirterek, ''Artık sivilleşmek zamanıdır. Üniformalı dönemlerin sona ermesi lazım'' dedi. Bozdağ, Boğazlıyan Kaymakamı Ömer Faruk Çelik'i ziyaretinde yaptığı açıklamada, okullarda kıyafet serbestliğiyle, öğrencilere hangi kıyafetle rahat ediyorsa onu giyebilme imkanının getirildiğini söyledi. Askeri ve polis okullarında üniformalı öğrenciler olduğunu anlatan Bozdağ, ''Devlet okulları ve özel okullara baktığımızda da orada da üniformalı öğrencilerimiz var. Artık sivilleşmek zamanıdır. Üniformalı dönemlerin sona ermesi lazım. '' diye konuştu.

Değerli düşünürler, ne demektir bu Sivilleşmek ? sınırları nerede başlar ve nerede biter ?Ordu demokratikleşme adı altında yeterince etkisizleştirilmedi mi ? Kışlasına dönmedi mi ki?

Atalarımızın yadigari ve emaneti olan şeref ve onur timsali üniformalarından ne isteniyor askerimizin ?

Hakeza halkımızın huzur ve güveni için görev yapan polisimizin..

Haspel kader eğitimlerim ve görevlerim münasebetiyle bir süre içlerinde yaşadığım ABD, İngiltere, Almanya ve İtalya demek ki halen sivilleşememiş olacaklar ki hepsinin askeri okulları halen öğrencilerine üniformalı eğitim vermekte ve son derece otokratik bir disiplin ortamı idame edilmektedir. Zira askerlik hizmetinin tabiatında vardır bunlar.

Umarım bir dil sürçmesi veya maksat aşımından ibarettir sn Bozdağ’ın bu sözleri. Aksi takdirde, Polis kolejlerinde/akademilerinde ve Harp Okullarında eğitim gören öğrencilerin rengarenk spor kıyafetlerle, farklı markalara ait tişört ve gömleklerle,kot pantolonlarla,yazın bermuda şortlarla ve spor ayakkabılar ile derslere girmeleri ve kimbilir belki bir adım sonrasında resmi geçit tören ve merasimlerde (pek kalmadı ya..!) bu tarz kıyafetlerle ve görevlerinin değişmez enstrümanı olan silahlarının yerine ellerine  birer karanfil alarak halkın önünden geçmeleri de mümkün olabilir.
Okullarında üniforma giymezlerse mezun olduklarında giyecekleri üniformaların hakkını verebilmeyi, milli mukaddeslerimizden sayılan madalya-rozet ve sembolleri göğüslerinde şerefle taşıyabilmeyi ve bunun gerektirdiği ciddiyet ve onurlu duruşu ne zaman ve nasıl öğrenecekler bu çocuklarımız dersiniz.

Vakti zamanı geldiğinde ve uygun konjonktür oluştuğunda Genel Kurmay Başkanı olduğunda koyu renk lacivert , Emniyet müdürü olduğunda koyu kahverengi takım elbise mi giyecek ki bu öğrenciler okullarında üniforma giymesinler .

Saygılarımla

Serdar DURAT
Stratejist