Üniformayla Eşitlik Olmaz

Türk milleti olarak, değişimler bizi hep rahatsız etmiştir. Bu ulusal boyutta da olabilir, bireysel çapta da. Son bir kaç günün en popüler konularından biri de, okullarda kıyafet serbestisi.

Akp hükümeti beklenmedik bir anda böyle bir adım atmaya karar veriyor... Bu değişimi “ben” açıkçası bekliyordum. Ama şimdi değil, bir on yıl sonra.. Kendi adıma konuşmak gerekirse erken olduğunu düşünsem de, kötü bir adım değil. Okurlarım hükümet yanlısı veya karşıtı bir yazar olmadığımı gayet net bilirler. Ben doğru bulduğum adımları takdir etmeyi, yanlış bulduklarımın da altını çizmeyi severim.

Ülkemde maalesef, hükümetin attığı her adıma ters tepki vermeye ‘muhalefet’ deniyor. ABD başkanlık seçimlerinde ki gibi demokratik ve omuz omuza mücadeleler henüz mümkün değil. Zaten hep söylüyorum, bizim muhalefet(ler)imiz kendini geliştirmedikçe, yenilgiyi kabullenmedikçe asla halkın gönlüne taht kuramayacaklardır. Bu da sandıkta yenilgiyi baştan kabullenmek demektir.

Gelelim konumuza, okullarda kıyafet serbestisi..

Bu konulardaki tartışmalar da, diğer bir çoğu gibi yersiz. Karar verilmiş bir kere. Memnun olun veya olmayın bu değişiklik gerçekleşecek. Beklenmeyen bir iş değişikliği düşündüğünüz de ailenizden aldığınız tepkiyi hatırlayın.. Yine ailenizin pek hoş görmediği biriyle hayatınızı birleştirmeye karar verdiğinizi hayal edin. İşte o anlarda kimse size müdahale edemez. Karar verilmiştir. Ekstrem durumlar söz konusu olmadıkça da bir süre sonra her şey unutulur gider. Ortalık süt liman olur..

İşte Türk halkının belki de en olumsuz özelliklerinden biri.. Ki takip edenler bilirler Türklüğümle gurur duyduğumu, her fırsatta da bunu dile getirdiğimi.. Henüz ne iş kurmaya karar verildiğimiz sorulmadan, eş adayı ile tanışılmadan verilen tepkiler; herhangi bir yenilik söz konusu olduğunda ulusal tepkilere dönüşüyor.

Socrates’in de dile getirdiği bir geçektir bu. İnsanlar bilmediği şeylerden korkarlar. Korkunca da tepki biraz erken gelir.

Okullarda kıyafet serbestliği şu an halkımızı korkutuyor. Çocuklar ne giyecek, birbirleriyle yarış içine mi girecekler? Maddi durumu kötü olanlar ne yapacaklar diye bir çok kaygı verici soru-düşünce dile getiriliyor. Bunlar olası ve normal tepkiler, çünkü alışkın olmadığımız bir durum söz konusu… Fakat dünyanın pek çok ülkesinde de (Amerika dahil) maddi uçurumların var olduğunu hatırlayalım.. Denge çok geçmeden kurulacaktır.

Biraz yeniliklere açık olsak ve korkularımızı yensek her şey daha kolay olacak gibi geliyor hepimiz adına. Eşitlik insana üzerinde ki üniformayla gelmez. Hangi okulda okuyor olursa olsun, öğrenciler arasında statü farkı zaten oluşmuştur. Aynı okula iki bin liralık telefonla gelen çocukla; ayakkabısının altı sökülmüş, yağmurda çamurda o ayakkabıyı giyen çocuk zaten aralarında ki maddi eşitsizliğin farkındadır. Yani yine bir şey değişmeyecek, 3 pantolonu olan üç, iki pantolonu olan iki pantolon giyecek.

Belki ilk dönem biraz zorlanan öğrenciler daha sonra duruma ayak uyduracaklardır. Daha sonra ki nesillerdeyse üniforma gibi bir seçenek olmadığından kıyas imkanı kalmayacaktır. Üniformayı faşist eylemlerin ürünü olarak yorumlayanlar kadar iddialı olmasam da bu değişikliği desteklediğimi söyleyebilirim.

Gelir düzeyi ve yaşam standartları çok daha yüksek bir Türkiye’ye inşallah diyorum..