Yabancı Damat, Yabancı Doktor, Yabancı Komutan

Değerli düşünür dostlarım,

Hatırlarsınız bir dönem izlenme rekorları kıran Yabancı Damat diye bir tv dizisi vardı. Komşumuz Yunanistan'da da ilgi ile izlenmiş ve iki ülke ilişkilerinde ılık rüzgarlar estirmişti. Şimdi de sıra yabancı doktor transferine gelmiş anlaşılan . Sağlık Bakanı Sn. Müezzinoğlu bu gün yaptığı açıklamasında Yunanistan'daki mali kriz nedeni ile ülkelerinden kaçan yedi bin doktoru Türkiye'ye davet etmiş ve tabiri caizse iş teklifinde bulunmuş. Bu davet kabul görür de gelirlerse Türkiye'de tedavi olmak üzere çeşitli ülkelerden bir milyon müşterinin pardon hastanın ülkemize ciddi bir maddi kaynak yaratabileceği öngörülüyormuş.

Sevgili okurlar malum tıp bilimi evrensel standartları olan müspet bilimlerden biridir ve tıp doktorluğu dünyanın her yerinde geçerliliği olan bir meslektir. Dolayısı ile doktorların kendi ülkelerinden başka ülkelerde mesleklerini icra etmeleri doğaldır.
Ancak dünyadaki uygulamaları bilimsel uzmanlıklarına ve akademik kariyerlerine istinaden münferit küçük grupların davet edilmeleri, ama araştırma geliştirme maksatları ile ama fiilen tedavi süreçlerine yönelik istihdam edilmeleri şeklinde olmaktadır. Büyük ve modern ülkeler küresel sağlık sektöründeki pazar paylarını arttırmak adına binlerce yabancı tıp uzmanı ithal etmiyorlar.

Avrupa'da 100 bin kişiye 335 doktor düşerken, Türkiye'de 169 doktor düşüyormuş.Türkiye'nin Avrupa ortalamasına ulaşmak için doktor sayısının 2 katına çıkarılması gerekiyormuş.  Türkiye’de toplam 126 bin 29 doktorun görev yapıyormuş ve bu doktorların 66 bin 64’ü uzman, 39 bin 712’si pratisyen ve 20 bin 253’ü asistan statüsündeymiş. Doktorların 73 bin 382’si Sağlık Bakanlığı’nda, 26 bin 388’i üniversitelerde ve 26 bin 259’u ise özel sektörde çalışıyormuş. "Türkiye'de bir doktora 592 kişi düşüyormuş. Sadece Sağlık Bakanlığındaki görevli doktorlar dikkate alındığında bir doktor bin 18 kişiye bakmak durumunda kalıyor”muş (Referans kaynak : Türk sağlık-Sen'in 14 Mart 2013 tarihli araştırması)

Değerli düşünürler hal böyle iken Sağlık Bakanının Yunanistan uyruklu yedi bin doktoru ülkemizde çalışmaya davet etmesi çok normal gibi görülebilir . Ancak keşke öncelikle ülkemizdeki tıp fakültelerinin gerek nitelik ve gerekse nicelik bakımından geliştirilmesine, kontenjanlarının arttırlmasına ilişkin plan ve projelerini kamu oyu ile paylaşsaydı ve tüm bu çabalara rağmen doldurulamayan kadrolar için yabancı doktor transferine yönelseydi diye düşünmeden edemiyor insan.

Mazallah bu zihniyet alışkanlık haline gelirse ve özellikle Deniz kuvvetlerimiz başta olmak üzere halen yaşanan kadro sıkıntıları aşılamazsa yarın bir gün TSK ne de yabancı uyruklu / devşirme Komutanlar transfer etmek zorunda kalmayalım..

Saygılarımla

Serdar Durat
Stratejist