Yerel Seçimler İçin Şehri İstanbul Kavgası

Değerli düşünür dostlarım,

İstanbul ilimizin, yaklaşık 15 milyon nüfusu, ekonomi-kültür-sanat-eğitim alanlarındaki zenginlikleri ve dünyanın doğu-batı eksenindeki ulaşım yollarının kesiştiği stratejik bir destinasyon merkezi olması itibarı ile gerek bölgesel ve gerekse küresel anlamda eşsiz bir çekim merkezi olduğu kabul edilmektedir.Tarihte üç büyük cihan imparatorluğunun da başkenti olması ayrı bir cazibe yaratmaktadır. Genel bir ifade ile Bilim-sanat ve ticaret konularında Türkiye’de üretilen toplam katma değerin üçte biri İstanbul’da doğmakta ve/veya İstanbul’dan beslenmektedir. İşte böylesine bir metropol yerel seçimler için tüm siyasi partilerin iştahlarını kabartmakta,hayallerini süslemektedir. İktidarı ele geçirmenin veya elde tutmanın yolu İstanbul’u kazanmaktan geçmektedir.

İstanbul Belediyesinin kontrol ettiği bütçe bir çok bakanlık bütçesinden daha büyüktür.

İstanbul; belirtilen bu nimetleri itibarı ile çok büyük oranda göç almakta ve nüfus profili, etnik-kültürel-din ve mezhep aidiyetleri bakımlarından büyük farklılıkları bünyesinde barındırmaktadır. Tabiatı ile şehrin siyasi tercihleri her geçen yıl daha da çeşitlenmektedir. Artık eskiden olduğu siyasi tandansları semtlere göre sınıflandırmak pek kolay değildir. Ayrıca yerel seçimler siyasi olduğu kadar hizmet referanslıdırlar. Salt ‘’siyasi görüş’’ veya tek başına ‘’hizmet kalitesi’’ oy verenlerin tercihlerini yönlendirememektedir. İnsanlar hem en iyi hizmeti almak ve hemde kendi dünya görüşünden adayları yönetimde görmek istemektedirler.Bu kombinasyon mümkün olmadığında ise aldıkları hizmete bakarak oylarını vermektedirler.

Değerli düşünürler, dün sayın Başbakanın Kadıköy-Kartal metrosunun açılış törenlerindeki konuşmalarını dinlerken İstanbul Belediye Başkanlığının AKP dışında her hangi bir partinin adayı tarafından kazanılmasının adeta imkansız olduğu geçti aklımdan. Ne demişti sayın Erdoğan ;
" 3.1 milyar liralık finansmanla, 22 km uzunluğundaki hattı tamamlıyoruz. Bu hatta 2.5 dakikada bir
araç hareket etmesiyle farklı bir zenginlik geliyor. Bu süre zamanla daha da kısalacak. 90 saniyede bir Kadıköy'den Kartal'a araç hareket edecek. Anadolu Yakası'ndaki ilk metro hattının teknolojik altyapısı devrim niteliğinde. Kişi başına yıllık 15 güne yakın zaman tasarrufunu bu hatla sağlamış oluyoruz. Bu hatla birlikte İstanbul'a yıllık 1 milyar 153 milyonluk tasarrufu kazandırmış olacağız. Bu hat yapılmasaydı Kadıköy-Kartal arasında her yıl 32 otobüs ve 67 minibüsün devreye alınması gerekiyordu. İlk yılda 572 otobüsün, 1227 minibüsün trafikten çekilmesini bekliyoruz ki bu da trafikte çok büyük rahatlamaya yol açacak.

İstanbul'daki diğer projelerle ilgili olarak, "Hedefimiz önümüzdeki yılın 29 Ekim'ine Marmaray'ı yetiştirmek. İki katlı tüp geçit 2015'e yetiştirilecek. Kanal İstanbul için proje çalışmaları büyük ölçüde bitmiş durumda"dedi.  Erdoğan, Kadıköy Meydanı'nda yapılacak yeni bir düzenlemeyi de açıkladı. "Rıhtım Caddesi Haldun Taner'den itibaren trafiğe kapatılacak, yayalara açılacak.
Eski otobüs duraklarının olduğu yeri yayalara açıyoruz. Kadıköy'e 60 bin metrekare büyüklüğünde bir meydanı kazandırmış oluyoruz" dedi.

Başbakan ayrıca şu beyanlarda bulundu; 2013 yılında Marmaray'ın, Yenikapı'da metro, metrobüs, tramvay, deniz otobüsü ile buluşması ve Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün tamamlanmasıyla tam entegrasyon gerçekleşecek. Böylece İstanbul'un her yerine dakikalar sürecek yolculuk başlayacak. Tam entegrasyonla 2013 yılında Kartal-Topkapı 55 dakika, Kartal-Atatürk Havalimanı 81 dakika, Üsküdar-Yenikapı 9 dakika, Başakşehir- Üsküdar 54 dakika, Üsküdar-Atatürk Havalimanı 45 dakika, Taksim-Atatürk Havalimanı 43,5 dakika, Kartal-4. Levent 66 dakika, Yenikapı- Hacıosman 33 dakika olacak.

Sevgili Okurlar, AKP nin siyaset tarzını seversiniz veya sevmezsiniz, dünya görüşünü beğenirsiniz veya beğenmezsiniz ama bu projelerin, İstanbul halkının hayatını kolaylaştıracağını ve kenti daha yaşanılabilir, güzellikleri görülebilir hale getirebilecek hizmetler olduğunu yadsıyamazsınız.
Finansman temini ve giderleri, ihale yöntemleri, idari mevzuatla mücadelede iktidar gücünün kullanılması gibi bir takım eleştriler her zaman olabilir ama neticeyi değiştirmiyor. Netice nedir derseniz hayatımızı kabusa çeviren trafik çilesini bir şekilde bitirmek üzere bu yönetim. Hal böyle iken ve yukarıda belirttiğim gibi iç göç ile siyaseten AKP sempatizanı olan yeni İstanbul sakinleri de epey artmışken AKP den başka kimin ne haddine yerel seçimlerde İstanbul’u kazanmak.

Saygılarımla iyi bayramlar dilerim.

Serdar DURAT

Stratejist

18.08.2012