Hawking Çin'in Sosyal Medyasına Katıldı

Ünlü astrofizikçinin Weibo'ya katıldığı ilk 8 saatte 1,3 milyon takipçisi oldu

Hawking Çin'in Sosyal Medyasına Katıldı
A+ A-

ANKARA (AA) - Dünyaca ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, Çin'in Twitter'ı olarak bilinen Weibo'ya katıldı.

Şinhua ajansının haberine göre, Weibo hesabını açtığı ilk 8 saatte 1,3 milyon takipçiye ulaşan fizikçi, evren bilimci, astronom, teorisyen ve yazar Hawking, 20 milyon kullanıcının okuduğu ilk paylaşımını İngilizce ve Çince yaptı.

"Çin'deki arkadaşlarıma sevgiler. Görüşmeyeli uzun zaman oldu." ifadesini kullanan 74 yaşındaki Hawking, Çin'e en son 2006'da Pekin'de yapılan bir konferansa katılmak için geldiğini ve artık sosyal medya aracılığıyla Çin halkıyla düzenli olarak iletişim kurabileceğini belirtti.

Yaşamını evrenin gizemini çözmeye adayan Hawking, kendi hayatı ve çalışmalarıyla ilgili paylaşımlar yaparken takipçilerinden de bir şeyler öğrenebileceğini kaydetti.

Hawking'in Weibo'ya katılması sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girerken, ünlü astrofizikçinin ilk paylaşımına 220 bin yorum yapıldı.

İngiliz astrofizikçinin ilk paylaşımına, "Seninle tanıştığıma memnun oldum Hawking. Bir sorum olacak, uzaylılar gerçekten var mı?" ve "Weibo'ya hoş geldin. Çin'e yaptığın son gezini hatırlıyorum, 15 yaşındayken çok heyecanlanmıştım. Umarım burada eğlenirsin ve bizimle daha çok paylaşımın olur." gibi yorumlar yapıldı.

Çin'in en büyük internet şirketi Sina.com'un iştiraki olan Weibo'nun 222 milyondan fazla aktif kullanıcısı olduğu biliniyor.

Sina.com şirketinden bir yetkili, Hawking'in Çinli hayranlarıyla iletişim kurmasında Weibo'nun önemli bir kanal olacağını söyleyerek "Hawking bizi daha çok şaşırtacak." dedi.

Hawking'in, dünya genelinde 10 milyondan fazla satan "Zamanın Kısa Tarihi" adlı kitabı, Çin'de uzun süre en çok satılan kitaplar arasında yer almıştı.

Stephen Hawking, merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen ALS'ye 21 yaşındayken yakalanmıştı.

Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan ve tedavisi henüz olmayan hastalık, Hawking'i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etmişti.