Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Müzebüs Balıkesir'de

RAHMİ M. Koç Müzesi'nin Türkiye'nin her yerindeki öğrencilere ulaşmak için hayata geçirdiği "Müzebüs'ün yeni durağı Balıkesir oldu.

Müzebüs Balıkesir'de
A+ A-

RAHMİ M. Koç Müzesi'nin Türkiye'nin her yerindeki öğrencilere ulaşmak için hayata geçirdiği "Müzebüs'ün yeni durağı Balıkesir oldu. Müzenin koleksiyonundan seçilmiş 70 objenin bulunduğu gezici müze, bugün Sındırgı İlçesi'ndeki Gölcük Ortaokulu'nda öğrencilerle buluştu. Dört gün daha Balıkesir'de kalacak gezici müze, dört okulda daha öğrencilere açılacak.

Kısıtlı olanakla, uzaklık ve çeşitli nedenlerle yaşamı boyu müze görmemiş ve müzeye gidememiş öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi M. Koç Müzesi'nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği öğrencileri mutlu etmeyi ve bilgilendirmeyi sürdürüyor. Bu seneki yolculuğuna Kastamonu'dan başlayan Müzebüs, bugün Sındırgı İlçesi'ndeki Gölcük Ortaokulu'nda öğrencilerle buluştu. Müzebüs, yarın Havran Şehit Eyüp Karataş Ortaokulu, 13 Nisan Çarşamba günü Balya Çamavşar Ortaokulu, 14 Nisan Perşembe günü Balya Koyuneri Ortaokulu 15 Nisan Cuma günü İvrindi Evciler Ortaokulu'nu ziyaret edecek.

MÜZE GÖRMEYEN ÇOCUK KALMAYACAK

Yola çıktığı ilk günden bu yana 1823 okulun 383 bin 632 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflediği bildirildi. Müzebüs'ün zor koşullar altında en ücra noktalara dahi ulaştığını vurgulayan Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Emine Bayram, öğrencilerin isteklerine ve hayallerine kulak verdiklerini belirterek, "Derslerde gördükleri konuları gözlerinde canlandırabilmeleri güç olabiliyor. Objeleri birebir gördüklerinde ise hem derslerini hem de hayatı çok daha iyi kavrayabiliyorlar. Bu nedenle çocuklarımız için yollardayız" dedi.

Eğitim- öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs'te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba gibi değişik objeler bulunuyor. Müzebüs'ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.

FOTOĞRAFLI