"Her An Harran Foto Maratonu" Başladı

Fotoğrafçılar Harran'ın doğal güzelliklerini, konik kubbeli evlerini, medeniyetlere ev sahipliği yapan tarihi mekanlarını en iyi şekilde yansıtmak için yarışıyor

"Her An Harran Foto Maratonu" Başladı
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'nın tarihi Harran ilçesini en güzel yansıtan karenin seçileceği "Her An Foto Harran Maratonu" başladı.

Harran Kaymakamlığı, Harran Belediyesi ve Şanlıurfa Fotoğraf Sanatçıları Derneğinin iş birliğiyle düzenlenen yarışmaya, yurt içi ve dışından yaklaşık 300 amatör ve profesyonel fotoğrafçı katılıyor.

Yarışmada fotoğrafçılar, Harran'ın doğal güzelliklerini, konik kubbeli evlerini, medeniyetlere ev sahipliği yapan tarihi mekanlarını, buğday tarlalarını, el sanatlarını, gelenek ve göreneklerini en iyi şekilde yansıtmak için sıcak havaya rağmen mücadele ediyor.

Servis araçlarıyla mekanlara götürülen yarışmacılar, Hazreti Musa'nın yaşadığı yer olarak rivayet edilen tarihi Soğmatar kentinin fotoğrafını çekme imkanı buldu.

Yarışma kapsamında 7-10 Nisan arasında çekilen fotoğraflar değerlendirmeye alınacak.

Jürisi, Harran Kaymakamı Temel Ayca, Şanlıurfa Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkanı Erdal Kınacı, Haluk Uygur, Tekin Ertuğ, Burak Şenbak, Döne Otyam ve Ergün Karadağ'dan oluşan yarışmada, birinciye 7 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye 2 bin 500 lira ödül verilecek.

Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışmanın ilçenin tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inandıklarını belirtti.

Bu tür etkinliklerle ilçeyi turizm konusunda hak ettiği yere getirmek için gayret sarf ettiklerini dile getiren Özyavuz, "Fotoğraf dünyada gerçekten çok güçlü bir araç. Biz de bunun farkındayız. Bu amaçla 'Her An Foto Harran Maratonu'nu başlattık. İnşallah bundan sonraki dönemde bunu daha da güçlü hale getirmek için çalışacağız. Emeği geçen tüm arkadaşları kutluyorum." dedi.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News