Türkiye'nin istediği altınlar bakın nereden çıktı

Türkiye'nin istediği altınlar bakın nereden çıktı
Güncelleme:

Moskova'daki Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi'nde açılan sergiden Türkiye'nin istediği ancak Alman bir arkeologun Türkiye'den kaçırdığı hazinelerin bir bölümü de yer aldı.

Moskova'daki Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi Truva kazılarının 150. yıl dönümü vesiylesiyle yeni bir Schliemann sergisi açtı. Alman arkeologun Türkiye'den kaçırdığı hazinelerin bir bölümü bugün Puşkin Müzesi'nin envanterinde yer alıyor.

Schlieman Truva'dan kaçırdığı hazinelerin bir bölümünü Berlin Ulusal Müzesi'ne bağışlamış, Berlin'in İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyet ordusunun kontrolüne geçmesinden sonra eserler Sovyet askerleri tarafından Moskova'ya getirilmişti.

Truva hazinesinin 24 altınlık bir parçası 2012 yılında ABD'deki Penn Müzesi ile işbirliği kapsamında Türkiye'ye iade edildi.

Dönemin Kültür Bakanı Ertuğrul Günay iadelerle ilgili şunları söylemişti:

“Bunlar, Troya’nın 2. dönemine ait olduğu söylenen eserler. Eserler, Alman arkeolog Schliemann tarafından yapılan kazılarda ortaya çıkarılmış. O sırada hafirler tarafından birçok eser yağmalanmış ve dünyaya çıkarılmış. Bunların bir kısmı Almanya’daydı, savaş sırasında da Rusya’ya gitmiş. Troya kazılarından çıkanların bazıları şu anda Puşkin Müzesi’nde sergileniyor. Biz onları da almak için yoğun çaba gösteriyoruz."

O dönem Habertürk'e konuşan bakanlık yetkilileri Troya’da kazılarda çıkan eserlerin dünyada 40 farklı müzede bulunduğunu söylemişti. Hazinenin çoğunun Moskova’daki Puşkin Müzesi’nde sergilendiğini açıklayan bakanlık, Moskova’daki eserlerin iadesi için çalışmaların başlatıldığını ifade etmişti.