Ahmet Altan tutuklandı

FETÖ soruşturması kapsamında ikinci kez gözaltına alınan gazeteci-yazar Ahmet Altan tutuklandı.

Ahmet Altan tutuklandı
A+ A-

Gazeteci Ahmet Altan, FETÖ-PDY soruşturması kapsamında örgüt üyeliği ve darbeye teşebbüs suçlarından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

KAÇMA ŞÜPHESİNİN BULUNDUĞU BELİRTİLDİ

Mahkeme kararında, şüpheliye yüklenen suçların yasada öngörülen ceza miktarı, işlendiği iddia edilen suçların önemli ve ciddi sayılan katalog suçlardan olması nedeniyle tutuklama nedeninin kanun gereğince varsayıldığı belirtildi. Kararda , "Nitekim Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ve 6352 sayılı yasa ile değişik 5271sayılı CMK'nın 100. ve devam eden maddeleri uyarınca şüpheli hakkında tutuklama yasağı ve yargılama engeli bulunmadığı, alması muhtemel ceza gözönünde alındığında kaçma şüphesinin bulunduğu, işin önemi verilmesi beklenen ceza veya güvenlik önlemi değerlendirildiğinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı 13. maddesinde ifade olunan ölçülülük ilkesi uyarınca daha hafifi koruma önlemi olan adli kontrol tedbiri uygulamasının bu aşamada soruşturmaya konu suç ve bu şüpheli açısından yetersiz kalacağı ve amaca hizmet etmeyeceği kanaatine varılmıştır" denildi.

MAHKEME TUTUKLANMASINA KARAR VERDİ

Ahmet Altan'ın avukatlarının serbest bırakılma istemlerini reddine karar veren mahkeme, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" ve "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

MEHMET ALTAN TUTUKLANMIŞTI

Soruşturma kapsamında 10 Eylül'de gözaltına alınan Ahmet Altan ve Mehmet Altan 21 Eylül'de adliyeye sevk edilmişti. Mehmet Altan hakkında tutuklama kararı verilirken, Ahmet Altan'ı ise serbest bırakılmıştı. Soruşturma savcısı Can Tuncay'ın Ahmet Altan'ın serbest bırakılmasına dün itiraz etti. İtirazı üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılan Ahmet Altan tekrar gözaltına alınmıştı.

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST KALMIŞTI

FETÖ soruşturması kapsamında adli kontrol şartıyla serbest kalan ve yeniden yakalama kararı çıkartılan Ahmet Altan gözaltına alındı.

YAKALAMA KARARIYLA GÖZALTINA ALINDI

"FETÖ üyesi olmak ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından adli kontrol uygulanarak, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan gazeteci yazar Ahmet Altan, yeniden yakalama kararı çıkartılmasından kısa bir süre sonra gözaltına alındı.

MAHKEMEDE TUTUKLANDI

 Gazeteci Ahmet Altan, FETÖ-PDY soruşturması kapsamında örgüt üyeliği ve darbeye teşebbüs suçlarından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

YAKALAMA KARARIN GEREKÇELERİ

Ahmet Altan hakkında çıkarılan yakalama kararına gerekçe olarak "Ahmet Altan'ın genel yayın yönetmeni olduğu Taraf Gazetesinin FETÖ/PDY terör örgütünün amaçlarını gerçekleştirmek, kamuoyu oluşturmak amacıyla hayatın hayatına başladığı, örgütün emir ve talimatları doğrultusunda haberlere yer verildiği, Balyoz darbe planı haberinin de bu anlayış çerçevesinde gazete manşetine taşındığı, gazetenin yayın hayatında bulunduğu süre içerisinde kamuoyunun yakından takip ettiği ‘Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk, Poyrazköy, Amirallere Suikast, Odatv, Karargahevleri' davalarını haberleştirdiği kamuoyunu oluşturarak yayın hayatını sürdürdüğü, şüphelinin de genel yayın yönetmeni olarak gazetenin yayın politikasını belirlediği, süren yargılamalar sonucunda milli ordunun tasfiye edilerek FETÖ/PDY mensuplarının orduda yükselmelerine ve silahlı kuvvetleri kontrol altına almalarına ilişkin suçlara iştirak ettiği" yer aldı.

 

İHA