Askeri rahatsız eden sözlere Erdoğan müdahalesi

Abdulkadir Selvi, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın, askeri kızdıran sözlerini yazdı.

Askeri rahatsız eden sözlere Erdoğan müdahalesi
A+ A-

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mardin ziyaretinin perde arkasındaki sebeplerden birinin askeri çevrelerde büyük rahatsızlığa sebep olan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın "Şunu biliyoruz; dağda 35-40 yıldır terörist var. Biz, operasyon emri verildiği halde 'şehit veririm' endişesiyle operasyon yapılmadığı dönemi de biliyoruz. Bunlar sevabıyla günahıyla bizim tarihimizdir." sözleri olduğunu yazdı.

Selvi'nin verdiği bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün Mardin'de askerlere verdiği iftar yemeği ve gösterdiği ilgi gerilimi azaltmış. İşte Selvi'nin yazısının ilgili bölümü:

BAKANDAN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Milli Savunma Bakanı deneyimli bir devlet adamı. Ancak sözü geçmişte terörle mücadeleyi yürüten askerlerde rahatsızlığa neden oluyor. O nedenle Genelkurmay Başkanı, şehit yakınlarına verdiği iftarda, "Türk Silahlı Kuvvetleri dün olduğu gibi bugün de kendisine verilen her türlü görevi ülkesi için, milleti için kahramanlıkla, aynı tertipte, aynı düzende, gözünü kırpmadan yaptı" deme ihtiyacı duyuyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın Türkiye'ye dönüşte bu konuda bir açıklama yapması bekleniyor. O nedenle yazılı açıklama yapılması düşüncesi şimdilik askıya alındı. Genelkurmay Başkanı Akar'ın hassasiyeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilgisi sonucunda sorun aşılmış görünüyor.

BAKAN IŞIK NE DEMİŞTİ ?

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın, askere soruşturma iznini başbakan ve bakan onayına bağlayan yasanın görüşülmesi sırasında AK Parti iktidarı öncesi dönemi kastederek şunları söylemişti: “Şunu biliyoruz; dağda 35-40 yıldır terörist var. Biz, operasyon emri verildiği halde ‘şehit veririm’ endişesiyle operasyon yapılmadığı dönemi de biliyoruz. Bunlar sevabıyla günahıyla bizim tarihimizdir.”

Yazıyı okumak için tıklayınız